reklama

Oto najlepsze książki katolickie 2019!

Data: 2019-04-11 14:00:28 Autor: Sławomir Krempa
News - Oto najlepsze książki katolickie 2019!

Kilkadziesiąt książek zgłoszonych przez polskich wydawców rywalizowało w kwietniu 2019 roku o uznanie jurorów i internautów w konkursie i plebiscycie „Najlepsza książka katolicka" - www.ksiazkakatolicka.pl. Które spośród nich zostały nagrodzone?

– Plebiscyt „Najlepsza książka katolicka" pomaga wyłonić tytuły nie tylko wartościowe pod względem literackim czy dopracowane pod względem edytorskim – podsumowywał Sławomir Krempa, redaktor naczelny serwisu Granice.pl. - To także plebiscyt pomagający wybrać publikacje, które mogą pomóc nam uporządkować wewnętrzny świat, służyć oparciem, czy też dawać świadectwo dobroci Boga. O uznanie czytelników rywalizują świadectwa niosące potężny ładunek ewangelizacyjny, pozycje warte rozpowszechnienia ku budowaniu doświadczenia wiary. 4 konkursowe kategorie, po 4 wyróżnienia jury i czytelników. Oraz dwie książki szczególnie – ta, na którą oddano najwięcej głosów czytelników i ta najwyżej oceniona przez jurorów.

Tegoroczni zwycięzcy

Najwyższą notę ze strony ekspertów uzyskała publikacja Theresy Alethei Noble FSP Ukochany marnotrawny. Kiedy twoi bliscy porzucają wiarę (Wydawnictwo W drodze). 

Nawrócona ateistka, która przystąpiła do Zgromadzenia Sióstr Świętego Pawła, kieruje swą książkę do osób, których bliscy oddalili się od Kościoła i sakramentów. Wielu wydaje się, że przyciągnięcie ich w obręb wspólnoty wiary jest zadaniem niemal niemożliwym do wykonania. Trudności jednak tylko uwypuklają rolę Boga w procesie nawrócenia. 

Siostra Theresa prezentuje czytelnikom własną historię. Mówi o znaczeniu miłości, pokory i szacunku wobec bliskich. Cytuje Pismo Święte, ale też odwołuje się do nauczania papieża Franciszka. Czyni to w sposób bardzo przystępny, udzielając wielu praktycznych rad i wskazówek. Podkreśla także, by w rozmowie z osobą, która oddaliła się od Boga, pozostać pokornym i otwartym – bo nawet zarzuty stawiane Kościołowi przez osoby, które od wspólnoty wiary się oddaliły, mogą nas bardzo wiele nauczyć. Ukochany marnotrawny to publikacja dotykająca bardzo poważnych, aktualnych problemów. Świetna propozycja na trudne czasy. 

Najwięcej głosów internautów przypadło z kolei książce Nicka Vujicica Ewangelia bez granic (Aetos Media). 

Facet bez kończyn, cierpiący na fokomelię, po raz kolejny zaraża czytelników pozytywnym myśleniem, pogodą ducha, wiarą. W tej książce występuje zarówno jako mówca motywacyjny, jak i ewangelizator. Uważa, że on – człowiek bez nóg i rąk – jest rękami i nogami Jezusa tu na Ziemi. To daje mu radość, siłę, motywację do coraz lepszego, bardziej owocnego życia. Życia nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla innych. Do dzielenia się z nimi tym, co dobre.

W swojej najnowszej książce Nick koncentruje się na tym, jak taka osoba jak on (i każdy inny wierzący człowiek) może nieść w świat przesłanie wiary. Słowa – którymi zresztą posługuje się rewelacyjnie – są ważne, ale najważniejszy jest przykład własnego życia, wiarygodność tego, co się głosi, sposób przekazywania treści. Nick potrafi mówić, pisać, wyrażać myśli. W sposób pełen życia, ciekawie, ciepło, z poczuciem humoru i dystansem do siebie. Poprzez opowieści oparte o własne i cudze doświadczenia. Jego pogoda ducha jest niesamowita. Jest żywym dowodem na to, że najważniejsze w człowieku jest to, co ma w sercu. On – człowiek niepełnosprawny – uczy nas, jak cieszyć się tym, co mamy.

 Niezwykłe świadectwa

Publikacja Nicka Vujicica otrzymała również nagrodę internautów w kategorii „Świadectwa". Natomiast wyróżnienie ze strony jury w tej kategorii przypadło publikacji Sally Read Olśniewająca ciemność nocy (Wydawnictwo Promic). 

To historia pełnego niepokoju poszukiwania sensu swojego życia. Ateistka, wychowana od dziecka w opozycji do religii, świadoma swoich wyborów,  kobieta nowoczesna, wyzwolona i niezależna, spełniona zawodowo czuje, że czegoś istotnego jej w życiu brakuje. Że umyka jej jego sens, sens tego, co robi i po co istnieje. Przelotny seks nie przynosi niczego sensownego. Płytkie związki ranią i pozostawiają niesmak. Read ma owo głębokie pragnienie uchwycenia prawdy, które zazwyczaj cechuje ludzi wrażliwych. I szuka jej, chce dotknąć. W pewnym momencie, niespodziewanie dla siebie, dotyka, choć tak naprawdę ciągle boi się zrobić kolejny krok naprzód. W końcu go stawia – i to świadomie zmieniając siebie i – bardzo radykalnie – swoje poglądy.

Oto historia nawrócenia: nie tysiąc lat temu, nie sto, ale w naszych czasach. Nawrócenia szczególnie głębokiego poprzez odniesienie do punktu wyjścia, zaczynanie praktycznie od zera. Barwnie, inteligentnie i poetycko opisana niezwykła historia nieszablonowej kobiety. Nawrócenia, które objęło całą osobę: jej uczucia, poglądy, postawy, serce i rozum.

Z historią w tle

Autor nagrodzonej w tej kategorii przez jurorów publikacji Przy stole z papieżem Franciszkiem (Wydawnictwo Jedność), Roberto Alborghetti, zabiera czytelników nie tylko do Stolicy Piotrowej, ale przede wszystkim do rodzinnego domu papieża. Pokazuje, jak ważną rolę w życiu Jorge Mario Bergoglio odgrywały wspólne posiłki, jak duży wpływ na wychowanie małego Jorge miała jego babcia. Wertując strony publikacji, czytelnik znajdzie mnóstwo anegdot z życia papieża Franciszka, historii związanych z posiłkami i daniami, jakie pojawiały się na stole w domu rodzinnym Jorge Mario Bergoglio. Na stronach książki pojawiają się wypowiedzi członków rodziny papieża – chociażby jego kuzynki – a także osób z jego bliskiego otoczenia: biskupów, księży, kucharzy. Zapewne zaskoczeniem dla wielu czytelników będzie fakt, że papież ukończył szkołę jako technik chemii spożywczej, a zapytany przez małego chłopca, kim chciał być, kiedy dorośnie, odpowiedział: rzeźnikiem.

Przy stole z papieżem Franciszkiem to jednak nie tylko przystępna biografia z mnóstwem dykteryjek. To przede wszystkim piękna historia, w której życie papieża Franciszka przeplata się z istotnym przesłaniem kierowanym co całej ludzkości. Papież apeluje o pomoc najuboższym, o dzielenie się strawą, pokazuje jak wiele jedzenia jest marnowanego każdego dnia, podczas gdy w pewnych rejonach świata, gdzie panuje niewyobrażalna bieda i głód, notorycznie go brakuje.

Dla młodych czytelników

Młodym czytelnikom jurorzy polecają powieść Beaty Piliszek-Słowińskiej Ktosiek

Tytułowy Ktosiek to kilkuletni chłopczyk, który wraz z mamą wraca z oddalonego o tysiące kilometrów wielkiego miasta do Polski. Do dziadka, który mieszka w starym domu, otoczonym zaniedbanym, gęstym ogrodem. Chłopczyk na nowo musi odnaleźć się w obcym mu świecie, wszystko bowiem, co dotychczas znał, wszystko, co stanowiło dla niego bezpieczne oparcie i pewną formę stabilizacji – codzienna rutyna, wychowawczyni z przedszkola, koledzy i koleżanki – nagle przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie. Pozostaje mama, która ciężko pracuje na utrzymanie siebie i syna. Pojawia się za to dziadek, który przyjmuje rolę nie tylko opiekuna chłopca, ale przede wszystkim jego przewodnika i przyjaciela, kogoś, do kogo chłopiec może zwrócić się z każdym pytaniem i z każdą prośbą o pomoc.

Ktosiek to opowieść o stawaniu się sobą, o poszukiwaniu własnej tożsamości, o tym, że każdy może być „ktośkiem", ale nikt nie może być „mną". Autorka buduje ładne metafory, zgrabnie pointuje podjęte w książce tematy. Z tej historii emanuje mądrość osoby, która wiele w życiu doświadczyła. Książkę warto polecić do wspólnej lektury rodzicom i dzieciom wczesnoszkolnym.

Najwięcej głosów czytelników w tej kategorii przypadło publikacji Benedicte Delelis i Sibylle Ristroph Mali bohaterowie Biblii (Wydawnictwo Jedność). 

Autorki prezentują na jej stronach historie dzieci lub młodych ludzi, które stanęły przed zadaniami wskazanymi im przez samego Boga lub które odegrały w historii zbawienia ważną rolę. Saraj, Izmael, Józef, Beniamin, Miriam, Estera, ale też na przykład Salome, za sprawą kaprysu której ścięto głowę Jana Chrzciciela – to tylko niektórzy bohaterowie bardzo krótkich, spisanych na dwóch-trzech stronach opowieści.

Przystępny język, ułatwiająca lekturę spora czcionka, piękne ilustracje i komentarz, pomagający pojąć znaczenie niektórych wydarzeń i naukę, jaką współcześnie powinniśmy z nich wynieść – to tylko część atutów tej publikacji.

Przewodniki po świecie wiary...

...to książki ułatwiające lekturę Pisma Świętego czy właściwe zrozumienie go, ale też – jak w przypadku nagrodzonej przez jurorów publikacji Co to za święty? – przybliżające postaci najważniejszych świętych i ukazujące ich miejsce w historii sztuki. 

Co to za święty to słownik ikonografii. Na kolejnych stronach znajdujemy ułożone w kolejności alfabetycznej hasła poświęcone kolejnym świętym. Ino Chisei w sąsiedztwie każdego z haseł zebrał reprodukcje (niestety, utrzymane w skali szarości) dzieł sztuki, na których dana postać została przedstawiona. Autor wskazuje ramy życia każdego spośród świętych, informuje, kiedy go wspominamy, w kilku słowach przybliża jego historię, najważniejsze atrybuty i wskazuje, czyim jest opiekunem. 

Dzięki tej publikacji każdemu z odbiorców łatwiej będzie pojąć sztukę sakralną, a już z pewnością – odróżnić poszczególnych świętych i nie mylić świętego Ansanusa z Anterosem.

Nagrodzona przez internautów książka W świecie Biblii to publikacja jeszcze bardziej wszechstronna. Podtytuł Przewodnik po Starym i Nowym Testamencie świetnie oddaje jej charakter. 

Autorzy krótko streszczają poszczególne księgi biblijne. Uwypuklają to, co w ich najistotniejsze, przybliżają kluczowe wydarzenia, czasem – osadzają je w przestrzeni geograficznej. W specjalnych ramkach znajdziemy informacje, na które w sposób szczególny warto zwrócić uwagę czy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Autorzy skłaniają też czytelników do samodzielnego zgłębiania Biblii, prezentując „pytania do studiowania". Ilustracje, reprodukcje, ryciny, szkice i mapy sprawiają, że książkę nie tylko przegląda się z przyjemnością, ale też niosą sporo informacji. Całość zachwyca i z pewnością przyda się zarówno wszystkim katechetom, jak i rodzicom, którzy pragną wspólnie z dziećmi czytać Biblię.  

Nagrodzone w plebiscycie „Najlepsza książka katolicka" tytuły prezentowane są na stronie internetowej www.ksiazkakatolicka.pl Tam też można znaleźć więcej informacji o poszczególnych publikacjach.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Robert M. Rynkowski
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Czarny Bałtyk
Maciej Paterczyk
Czarny Bałtyk
Ślady. Rudy warkocz
Katarzyna Kielecka
Ślady. Rudy warkocz
Wszyscy jesteśmy kosmitami
Krzysztof Kochański
Wszyscy jesteśmy kosmitami
Dobry od listopada
Mariusz W. Kliszewski
Dobry od listopada
Na wieki wieków Pani Amen
Bianka Kunicka - Chudzikowska
Na wieki wieków Pani Amen
Jak zdobyć supermoce
Ewa Martynkien
Jak zdobyć supermoce
Zmarnowany rozsądek
Izabela Grabda
Zmarnowany rozsądek
Apokalipsy według Joanny
Anna Robak-Reczek
Apokalipsy według Joanny
Dama Kier
Monika Godlewska (I)
Dama Kier
Pokaż wszystkie recenzje