O manipulacji dla najmłodszych. Polecamy książkę „Mały manipulator"

Data: 2019-09-25 12:34:46 Autor: Sławomir Krempa
News - O manipulacji dla najmłodszych. Polecamy książkę „Mały manipulator

Manipulacja to termin stosowany w psychologii, który określa sposób, w jaki dana osoba wpływa na innych ludzi. Manipulator dąży do realizowania własnych celów, skłaniając innych ludzi do nieświadomego wykonywania poleceń, ale w taki sposób, by wykonującym je osobom wydawało się, że robią to z własnej woli. Dzięki temu manipulator może osiągać wiele korzyści, chociażby finansowych. O manipulacjach słyszymy nieustannie w radiu, oglądamy materiały o nich w telewizji, czytamy o nich w internecie, manipulacje – mniejsze i większe – mają miejsce bardzo często przed naszymi oczami. Z manipulacją stykają się też nasze dzieci. Czy można je przed nią ochronić? Czy można wytłumaczyć najmłodszym, kim jest manipulator i jakie sztuczki stosuje?

Okazuje się, że tak, a opowiada o tym książka Bartosza Sztybora Mały manipulator, rewelacyjnie zilustrowana przez Macieja Łazowskiego. Publikacja ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa TADAM, a patronuje jej nasz serwis.

W opisie wydawniczym czytamy:

Mały manipulator jest wśród nas. Trudno go znaleźć, rozpoznać, ale on tam jest: w szkole, osiedlowym sklepie i biurze. Nie chowa się, nie siedzi cicho, o nie! Mówi, tłumaczy, przekonuje, i to tak sprytnie, że każdy z nas robi dokładnie to, czego mały manipulator chce. Bo taki już ten mały manipulator jest.

Manipulacja jest dzisiaj wszędzie: w polityce, telewizji, gazetach i na ulicy. Dotyka dorosłych i dzieci. Trudno jest  uniknąć manipulacji i łatwo się jej poddać, zwłaszcza jeśli nie zna się sztuczek, które stosuje się w manipulacji. „Mały manipulator” to książka dla najmłodszych, która pomaga rozpoznać metody manipulacji i która uczy, jak im się nie poddawać. Napisana wprawdzie dla dzieci, ale również z myślą o dorosłych. Jest „niewygodna”, bo budzi niepokój… I bardzo dobrze, bo taki niepokój powinien towarzyszyć nam, gdy pojawiają się podejrzenia, że ktoś nami manipuluje. Czytajmy, myślmy i reagujmy, niech manipulator wie, że znamy jego sztuczki!

Przypominanie o mechanizmach stosowanych przez manipulatorów pozwoli uwrażliwić dziecko na tego typu zachowania, obudzi w nim czujność i ostrożność, a być może w późniejszych latach sprawi również, że jako nastolatek czy dorosły nie będzie tak podatny na stosowane i wykorzystywane w otaczającym nas świecie narzędzia manipulacji. Mały manipulator to także dobra lektura dla dorosłych czytelników, którym książka ta przypomni rzeczy, o których powinni doskonale wiedzieć, lecz o których w praktyce bardzo często zapominają.

- przeczytajcie recenzję książki Mały manipulator

Gorąco zachęcamy Was do przeczytania tej książki. Porusza ważny temat, a przy tym przegląda się ją i czyta z dużą przyjemnością.

Książka Mały manipulator dostępna jest w popularnych księgarniach internetowych:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Mały manipulator
Bartosz Sztybor0
Okładka książki - Mały manipulator

Mały manipulator jest wśród nas. Trudno go znaleźć, rozpoznać, ale on tam jest: w szkole, osiedlowym sklepie i biurze. Nie chowa się, nie siedzi...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Recenzje miesiąca
W głębi lasu
Harlan Coben
W głębi lasu
Najgorsze dzieci świata 2
David Walliams;
Najgorsze dzieci świata 2
Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix
Gdy byłem kimś innym
Oddaj to morzu
Joanna Sykat
Oddaj to morzu
Spalona
Laura Bates
Spalona
Niech prawda śpi
Alicja Masłowska-Burnos;
Niech prawda śpi
Ulica Pazurkowa. Na tropie Ogryzka
Aleksandra Struska-Musiał;
Ulica Pazurkowa. Na tropie Ogryzka
Letnie marzenie
Cathy Cassidy;
Letnie marzenie
Pokaż wszystkie recenzje