Recenzja ksi捫ki: Ma造 manipulator

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Manipulacja to termin stosowany w psychologii, który okre郵a sposób, w jaki dana osoba wp造wa na innych ludzi. Manipulator d捫y do realizowania w豉snych celów, sk豉niaj帷 innych ludzi do nie鈍iadomego wykonywania polece, ale w taki sposób, by wykonuj帷ym je osobom wydawa這 si, 瞠 robi to z w豉snej woli. Dzi瘯i temu manipulator mo瞠 osi庵a wiele korzy軼i, chocia瘺y finansowych. O manipulacjach s造szymy nieustannie w radiu, ogl康amy materia造 o nich w telewizji, czytamy o nich w internecie, manipulacje – mniejsze i wi瘯sze – maj miejsce bardzo cz瘰to przed naszymi oczami. Ale kim tak naprawd jest manipulator i jakie sztuczki stosuje? O tym opowiada kierowana przede wszystkim do najm這dszych czytelników ksi捫ka Bartosza Sztybora, rewelacyjnie zilustrowana przez Macieja ζzowskiego.

Kiedy tylko Ma造 manipulator trafi w r璚e czytelnika, od pierwszych stron zachwyci go imponuj帷ym wydaniem. Wra瞠nie robi zdecydowanie du篡 format ksi捫ki, a s御iaduj帷e ze sob strony, stanowi帷e cz瘰to spójn, nierozerwaln ca這嗆, wci庵n odbiorc w wir opowie軼i.

A opowie嗆 Bartosza Sztybora oszcz璠na jest w s這wa, do tego bardzo konkretna, za podj皻y temat zaprezentowany zosta i wyt逝maczony w sposób przyst瘼ny. Ksi捫k intuicyjnie podzieli mo積a na dwie cz窷ci. W pierwszej czytelnik dowiaduje si, kim mo瞠 by ma造 manipulator, gdzie mo瞠my zetkn望 si z nim, spotka go czy te go zobaczy. W dalszej cz窷ci historii autor przytacza techniki, jakimi pos逝guje si manipulator, wykorzystuj帷 豉twe do zrozumienia przyk豉dy.

I chocia wspólna z dzieckiem lektura Ma貫go manipulatora nie zajmie wi璚ej czasu ni jedno popo逝dnie, to warto wraca do opowiedzianej przez Bartosza Sztybora historii wielokrotnie. Przypominanie o mechanizmach stosowanych przez manipulatorów pozwoli uwra磧iwi dziecko na tego typu zachowania, obudzi w nim czujno嗆 i ostro積o嗆, a by mo瞠 w pó幡iejszych latach sprawi równie, 瞠 jako nastolatek czy doros造 nie b璠zie tak podatny na stosowane i wykorzystywane w otaczaj帷ym nas 鈍iecie narz璠zia manipulacji. Ma造 manipulator to tak瞠 dobra lektura dla doros造ch czytelników. Wydaje nam si, 瞠 wiemy, czym jest manipulacja i 瞠 „wszyscy wsz璠zie” w mniejszym lub wi瘯szym stopniu j stosuj, ale sami cz瘰to jej ulegamy. Podpisuj帷 bezsensowne zobowi您ania i abonamenty (na telewizj lub si這wni), które dostarczy nam maj setki bonusów i „gratisów”, a z których skorzystamy raptem raz lub dwa. Wybieraj帷 produkty, które sprzedawca nam podsuwa, niekoniecznie informuj帷, 瞠 w ofercie posiada co podobnego, ale w zdecydowanie bardziej przyst瘼nej – czy wr璚z promocyjnej – cenie.

Ma造 manipulator t皻ni feeri barw, które dodaj opowie軼i sporo energii i „篡cia”. Ilustracje 鈍ietnie wpasowuj si we wspó販zesn stylistyk, cz瘰to wykorzystywan w ksi捫kach kierowanych do m這dych czytelników. Postaci bezb喚dnie nazwiemy, wydarzenia bez problemu zinterpretujemy, a jednak odczujemy powiew nowoczesno軼i, zobaczymy, 瞠 znane nam osoby, przedmioty czy sytuacje mo積a narysowa w inny, bardziej oryginalny, a przez to zapadaj帷y g喚biej w pami耩 sposób. Dzi瘯i szacie graficznej, która wraz z tekstem Bartosza Sztybora stanowi nieroz陰czn ca這嗆, do ksi捫ki po prostu chce si wraca. Chce si j od nowa przegl康a, dostrzegaj帷 na ilustracjach nowe szczegó造 i szukaj帷 w nich odbicia sów autora.

Tagi: dla dzieci

Kup ksi捫k Ma造 manipulator

Zobacz tak瞠

Zobacz opinie o ksi捫ce Ma造 manipulator
Ksi捫ka
Ma造 manipulator