Opublikowano niedokończoną opowieść autorki „Małych Kobietek"

Data: 2020-06-26 17:00:16 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Niedokończona opowieść autorki Małych Kobietek Louisy May Alcott została właśnie opublikowana po raz pierwszy.

Obrazek w treści

Dziennik cioci Nellie, pochodzący z „sentymentalnego okresu” twórczości pisarki, opublikowano właśnie w magazynie „Strand" z zaproszeniem dla twórców do dopisania dalszego ciągu.

Czytaj także: Małe kobietki – film

Dziennik cioci Nellie opowiada o dwóch nastoletnich dziewczynach, które walczą o zainteresowanie ze strony przystojnego młodego mężczyzny.

Louisa May Alcott miała 17 lat w roku 1849, gdy napisała Dziennik... Narracja prowadzona jest z perspektywy czterdziestolatki, która wychowuje osieroconą siostrzenicę Annie. Kiedy przyjaciółka Annie, Isabel, zostaje w ich domu, Nellie jest zaniepokojona, że dziewczyna kryje w sobie „ciemność”. Boi się, że za jej radością i pogodą ducha kryje się serce egoistyczne, zimne, nieczułe.

Opowieść liczy 9 tysięcy słów. Wkrótce obie dziewczyny zakochują się we wrażliwym i czułym Edwardzie Cliffordzie. Alcott napisała ją niemal 20 lat przed wydaniem Małych Kobietek. Dziennik cioci Nellie pokazywać ma, jak dojrzałą i postępową osobą była Alcott, można ją uznać za prekursorkę feminizmu i abolicjonizmu. W dodatku proza zwiastuje wielki talent pisarski Alcott.

Czytaj także: Małe kobietki 2 – kontynuacja

Co ciekawe, w tym samym okresie Alcott napisała swoją pierwszą powieść, Dziedzictwo. To opowieść o włoskiej sierocie, której dziedziczy angielską posiadłość. Opublikowano ją po raz pierwszy w 1997 roku, w Polsce jak dotąd się nie ukazała. Wraz z Dziennikiem cioci Nellie to część okresu sentymentalnego, jak okresliła go sama Alcott. W Polsce ukazały się także inne książki Louisy May Alcott – Mali mężczyźni, Dobre żony oraz Długa i zgubna podróż miłosna, a także Cudowne Boże Narodzenie i inne świąteczne opowieści.

Magazyn Strand zachęca pisarzy, aby dokończyli opowieść Alcott, która po 9 tysiącach słów zrezygnowała z pisania tej opowieści i pozostało wiele luk, które warto wypełnić. Podobny zabieg zastosował polski wydawca książek Alcott, Wydawnictwo MG, zapraszając pisarkę Dorotę Combrzyńską-Nogalę do dokończenia powieści Charlotte Bronte Chcę wszystko.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Małe kobietki
Louisa May Alcott10
Okładka książki - Małe kobietki

Ameryka, lata sześćdziesiąte XIX wieku. W domostwie zwanym Orchard House od pokoleń mieszka rodzina Marchów. Pod nieobecność ojca walczącego w wojnie...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy