Pisarze, wydawcy i bibliotekarze wspierają medyków w wyzwaniu #Hot16Challenge2

Data: 2020-05-27 12:40:59 Autor: pobarski

Od pewnego czasu wyzwanie #Hot16Challenge2 staje się niezwykle popularne – nie tylko wśród muzyków, ale także – ludzi kultury i nauki. W akcji udział wzięli także pisarze, wydawcy i bibliotekarze.

Obrazek w treści

Akcja Hot16Challenge po raz pierwszy pojawiła się w 2014 roku i zapoczątkowana została przez rapera Karola Solara Poziemskiego. Po sześciu latach doszło do reaktywacji inicjatywy – a wszystko po to, by pomóc w zbiórce pieniędzy przeznaczonej na zakup środków potrzebnych służbom medycznym.

Jako jedni z pierwszych w akcji Solara udział wzięli raperzy, m.in. Bedoes, Mata i Taco Hemingway. Wkrótce do akcji nominowani byli także inni twórcy muzyczni, wśród których znaleźli się Maryla Rodowicz, Piotr Rogucki czy Beata Kozidrak, a także politycy – w tym Prezydent Andrzej Duda.

Jak się okazało, w inicjatywę zaangażowało się równie wielu ludzi kultury – pisarzy, ale także wydawców i bibliotekarzy. Swoje nagrania w sieci udostępnili m.in. Robert Małecki (m.in. cykl o Bernardzie Grossie oraz trylogia o Marku Benerze), Ryszard Ćwirlej (m.in. Pójdę twoim śladem, Zaśpiewaj mi kołysankę) oraz Krzysztof Piersa (Złota rybka w szambie. Jak pokonać uzależnienie od smartfona i internetu, Komputerowy ćpun).

Oprócz tego do akcji dołączyła także Czwarta Strona – imprint Wydawnictwa Poznańskiego oraz kilka bibliotek publicznych – w tym Miejska Biblioteka Publiczna w Przasnyszu. Nominowani zostali także znani językoznawcy - Jan Miodek i Jerzy Bralczyk.

Do wykonania własnych utworów nominowani zostali także kolejni pisarze – m.in. Przemysław Semczuk, Grzegorz Kalinowski, Jakub Ćwiek i Beata Majewska. Chociaż nominowane do akcji są konkretne osoby lub instytucje – do zrzutki dołączyć może każdy. Obecnie zebrano już ponad 3 miliony złotych.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
W głębi lasu
Harlan Coben
W głębi lasu
Najgorsze dzieci świata 2
David Walliams;
Najgorsze dzieci świata 2
Oddaj to morzu
Joanna Sykat
Oddaj to morzu
Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix
Gdy byłem kimś innym
Maryla i Debora
Magdalena Mosiężna
Maryla i Debora
Łowca
Agnieszka Pruska;
Łowca
Spalona
Laura Bates
Spalona
Niech prawda śpi
Alicja Masłowska-Burnos;
Niech prawda śpi
Oddać serce
Lindsay Harrel
Oddać serce
Pokaż wszystkie recenzje