Przez granice dwóch państw. Fragment książki „Skrawki przeszłości"

Data: 2022-10-06 08:51:45 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

W marcową noc do domu krawca Wawrzyńca Wilamowskiego i jego żony nieoczekiwanie trafia dziecko. Dzieje się to akurat kiedy Rozalia podczas karmienia kilkudniowej Nastki zasypia i przydusza niemowlę. Podrzutek szybko więc zajmuje miejsce dziewczynki i przyjmuje jej drugie imię - Franciszka. Posłaniec, który zostawia noworodka Wawrzyńcowi, mówi tylko tyle, że to mała Wilamowska. Czy jest córką Wawrzyńca, czy jego nastoletniego syna - nie wiadomo. A odnalezienie matki dziecka okazuje się bardzo trudne. Czy prawda ujrzy światło dzienne?

Porywająca, wciągająca saga o tajemnicach, romansach, skandalach, a także szantażach. Bohaterowie uwikłani w historię, wiszące w powietrzu widmo wojny, a w tle miasteczko Lidzbark leżące na pograniczu dwóch światów: byłego zaboru pruskiego i rosyjskiego. Mimo to toczy się tu zwyczajne życie, w którym dziewczęta marzą o miłości, chłopcy szukają przygód, a dojrzali mężczyźni rozprawiają o polityce.

Jak ułożą się losy tej rodziny splątane z wydarzeniami międzywojnia i początkiem drugiej wojny światowej?

Obrazek w treści

Do lektury Skrawków przeszłości – nowej powieści Anny Sakowicz – zaprasza Wydawnictwo Luna. 

„Skrawki przeszłości" Anny Sakowicz stanowią znakomite potwierdzenie tezy, że prawdziwa historia, połączona z wyobraźnią i wrażliwością pisarską, to najlepsza literacka materia.

- recenzja książki „Skrawki przeszłości"

– Wojna to nie przygoda. To coś, co na zawsze zostaje w człowieku. Obrazy śmierci, okrucieństwa będą powracały przez całe życie. Trudno sobie wyobrazić, że nagle ktoś nam mówi, że od dzisiaj ten i ten człowiek jest dla nas wrogiem i mamy do niego strzelać, a potem nagle ten sam ktoś każe nam odłożyć broń i znów żyć w pokoju. Myślę, że doskonale oddał te emocje Tadeusz Różewicz w wierszu „Ocalony". Wojna nigdy się nie kończy, nawet wtedy, gdy głowy państw zawierają pokój, ona – niestety – wciąż żyje w ludziach, nie da się jej wymazać – mówiła w naszym wywiadzie Anna Sakowicz.

W ubiegłym tygodniu na naszych łamach mogliście przeczytać premierowy fragment książki Skrawki przeszłości. Dziś czas na kolejną odsłonę tej historii:

Bohater wędrował przez granice dwóch państw, przez ziemie poddane dwóm olbrzymom. Edzia rozumiała to doskonale, przecież jeszcze niedawno stykały się tu, gdzie mieszkała, granice zaboru pruskiego i rosyjskiego, a jej rodzina mieszkała po jednej i po drugiej stronie. Za Nowym Dworem w kierunku Nicka na moście przez Wkrę zaczynała się dawna Kongresówka. A Działdowo znajdowało się od Prus Wschodnich tylko rzut kamieniem. Bardzo łatwo można było zostać po jednej stronie bohaterem, a po innej zaprzańcem, jak to dawniej mówił jej dziadek, choć nikt nie rozumiał, co Jan miał wtedy na myśli. W Lidzbarku często powtarzano, że tych z byłej Kongresówki trzeba gonić, bo chleb odbierają uczciwym ludziom i na żebry przyjeżdżają, bo u nich bieda, aż piszczy. Wiadomo, że „pod Rusem” zawsze było gorzej niż pod innym butem. Raz słyszała znajomych ojca dyskutujących o tym, jak to dawniej wybuchła awantura na poczcie tylko dlatego, że naczelnikiem chciano zrobić kogoś z dawnej Kongresówki. Prawie do strajku doszło. Trudno jej było to wszystko zrozumieć, bo nie widziała różnicy pomiędzy „Krzyżakami” a „bosymi Antkami”, a interesowała się światem, czytała gazety, często też odwiedzała swoją dawną nauczycielkę, by porozmawiać z nią o tym, co się dzieje w kraju i na świecie. Czuła, że powinna wiedzieć jak najwięcej.

Skrawki przeszłości kupicie w popularnych księgarniach internetowych:

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Skrawki przeszłości. Muślinowa saga 1928-1939
Anna Sakowicz1
Okładka książki - Skrawki przeszłości. Muślinowa saga 1928-1939

Skrawki przeszłości Muślinowa saga 1928-1939  W marcową noc do domu krawca Wawrzyńca Wilamowskiego i jego żony nieoczekiwanie trafia dziecko. Dzieje...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Recenzje miesiąca
Córki tęczy
Hanna Cygler
Córki tęczy
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Katarzyna Wasilkowska
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Alina. Wnuczka wariatki
Danuta Noszczyńska
Alina. Wnuczka wariatki
Dolina przebudzenia
Anna Olszewska
Dolina przebudzenia
Świąteczna narzeczona
Paulina Kozłowska
Świąteczna narzeczona
Wyśnione szczęście
Kristin Hannah
Wyśnione szczęście
Szczęściarz
Marta Dębowska
 Szczęściarz
Kto szuka, ten znajdzie
Dorota Wójcik ;
Kto szuka, ten znajdzie
Pokaż wszystkie recenzje