Pobiła Rekord Polski w liczbie posiadanych książek z autografami. Oto rekord Wiolety Sadowskiej

Data: 2023-10-16 13:13:11 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Niedawno ustanowiony został nowy Rekord Polski — tym razem nie chodzi o wynik wyborów, a największą kolekcję książek z autografami pisarek i pisarzy. Największą kolekcję udało się zebrać Wioletce Sadowskiej, influencerce prowadzącej blog Subiektywnie o książkach. Ile publikacji udało jej się zebrać?

Zdjęcia z bloga Subiektywnie o książkach fotografia z bloga Subiektywnie o książkach

Wioleta Sadowska od lat znana jest w środowisku blogerów książkowych za sprawą jej bloga Subiektywnie o książkach, na którym od lat z powodzeniem promuje czytelnictwo. Blogerka, która wielokrotnie wyróżniana była w zestawieniach najlepszych influencerów książkowych, teraz pojawiła się w zupełnie innym rankingu.

Największa kolekcja książek z autografem w Polsce!

Wioleta Sadowska 26 września ustaliła rekord Polski w kategorii Największa kolekcja książek z autografem. Czytelniczka zebrała dokładnie 1854 publikacje z podpisami autorek i autorów. W całej jej biblioteczce znajduje się około 8 tysięcy przeróżnych tytułów. 

czytaj także: Nie żyje Louise Glück, laureatka literackiej Nagrody Nobla 

Blogerka dodała wpis na bloga, w którym zdradza pewne informacje na temat zdobycia rekordu. Okazało się, że najtrudniej było udokumentować całą kolekcję. Kobieta zajmowała się tym od lutego tego roku.

Robienie zdjęć każdej książki i autografu, nagrywanie filmów i żmudne zbieranie materiału dowodowego poświadczającego, że każdy podpis autora jest autentyczny to wiele godzin mojej pracy, głównie w nocy. Jednak warto było to wszystko zrobić!

– możemy przeczytać we wpisie na blogu Subiektywnie o książkach

Rekordzistka podzieliła się również pewnymi statystykami związanymi ze swoją kolekcją. Okazuje się, że najwięcej autografów, bo aż trzydzieści pięć, otrzymała od Grahama Mastertona. Najstarszą książką w kolekcji publikacji z autografem jest Wizjer z autografem Krystyny Kofty. Wioletta Sadowska pochwaliła się swoim zbiorem w programie śniadaniowym Dzień Dobry TVN, gdzie wywiad z nią przeprowadzał Marcin Sawicki. 

Rekordy Guinnessa związane z książkami

Jakie są dalsze plany przed Wioletą Sadowską? Możliwe, że twórczyni bloga Subiektywnie o książkach będzie teraz chciała ustanowić światowy rekord książek opatrzonych podpisami autorów. Aktualnie ten tytuł należy do Richarda Warrena ze Stanów Zjednoczonych, który zgromadził w swoich zbiorach 2381 publikacji z autografami pisarzy. 

czytaj także: Najpopularniejsze książki września 2023. Znamy bestsellery księgarń zeszłego miesiąca

Na całym świecie istnieje jednak naprawdę wiele rekordów Guinnessa związanych z książkami, czy też literaturą. Indyjski pisarz Vickrant Mahajan ustanowił rekord największej liczby książek podpisanych podczas jednego posiedzenia. Złożył on wtedy swój autograf na 6904 publikacjach zatytułowanych Yes Thank You Universe. Z kolei tytuł najmłodszej osoby, która wydała książkę, należy do Belli J. Dark. W 2022 roku na rynek trafiła książeczka pięcioletniej autorki, zatytułowana The Lost Cat.

czytaj także: Kim są czytelnicy wrażliwi i czemu Ian McEwan ich nie popiera?

W ramach ogólnoświatowych rekordów wyróżniono również najczęściej porzucaną książkę. Ten mało zaszczytny tytuł przypadł Nieautoryzowanej biografii Simona Cowella autorstwa Chasa Newkey-Burdena. W 2010 roku w 452 hostelach w Wielkiej Brytanii sprawdzono, jakie książki są najczęściej zostawiane przez gości. Na drugim miejscu znalazła się książka zatytułowana Ooh! What a Lovely Pair: Our Story

 

źródła: www.subiektywnieoksiazkach.pl / biurorekordow.pl / www.guinnessworldrecords.com 
Tagi: literatura,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Wyrok
Christina Dalcher
Wyrok
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
To coś w śniegu
Sean Adams
To coś w śniegu
Czarownik
Anniina Mikama
Czarownik
Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;
Herbaciane róże
Wings of the Heart
Anna Purowska
Wings of the Heart
Minka i jej kocie przygody
Anna Bichalska ;
Minka i jej kocie przygody
Sny umarłych
Bora Chung
Sny umarłych
Cienie zostaną za nami
Katarzyna Majewska-Ziemba
Cienie zostaną za nami
Pokaż wszystkie recenzje