"Sala samobójców" - co warto wiedzieć o produkcji Jana Komasy?

Data: 2020-05-05 19:03:44 Autor: Patryk Obarski

Dziś w telewizji wyemitowano Salę samobójców, kultowy film Jana Komasy. Co warto wiedzieć o produkcji?

Obrazek w treści© Fot Jaroslaw Sosinski / NAIMA FILM

Sala samobójców po raz pierwszy pojawiła się w kinach w 2011 roku i już wtedy wzbudziła spore kontrowersje – zarówno wśród krytyków, jak i samych widzów. Dziś film Jana Komasy stanowi jeden z najbardziej cenionych współczesnych produkcji. Co o nim wiadomo?

Sala samobójców – opis

Sala samobójców to film, który łączy świat rzeczywisty z wirtualnym. Opisuje historię Dominika, maturzysty, który z pozoru ma wszystko – od nowych gadżetów zapewnianych przez bogatych rodziców, po dobrą paczkę znajomych i najpiękniejszą dziewczynę w całej szkole. Niespodziewanie jednak, jeden pocałunek zmienia całe życie Dominika.

Uciekając w wirtualny świat, chłopak dołącza do „Sali samobójców” – miejsca, od którego nie może uciec. Czy pełen żalu i desperacji chłopak będzie umiał uciec z internetowej pułapki?

Sala samobójców – aktorzy

W pierwszym filmie w głównej roli pojawił się Jakub Gierszał, którego w ostatnim czasie mogliśmy zobaczyć m.in. w serialu Chyłka na podstawie prozy Remigiusza Mroza. Oprócz Gierszała w produkcji wystąpiła także Roma Gąsiorowska, Agata Kulesza, Krzysztof Pieczyński i Bartosz Gelner.

Sala samobójców – kontynuacja

W 2020 roku w kinach pojawiła się kontynuacja znanego filmu – nowa produkcja nazywa się Sala samobójców: Hejter. W nowym filmie przedstawiona zostaje historia nowego bohatera – Tomka, student prawa, który wydalony zostaje z uczelni po tym, jak udowodniono mu plagiat.

Do wyrzucenia ze studiów nie przyznaje się zaprzyjaźnionej rodzinie, która pomaga mu finansowo. Kiedy bogaci państwo dowiadują się, że chłopak ich oszukuje – odcinają mu źródło gotówki. Tomek planuje więc zemstę, którą najprościej będzie dokonać za pomocą Internetu.

Sala samobójców: Hejter – gdzie zobaczyć?

Z powodu zamknięcia kin, film Sala samobójców: Hejter jako jeden z pierwszych krótko po premierze kinowej pojawił się także w serwisach VOD. Obecnie zobaczyć go można m.in. na platformie Player.pl. W nowej produkcji wystąpili Maciej Musiałowski, Danuta Stenka, Jacek Koman i Maciej Stuhr.

Jan Komasa - filmy

W 2019 roku na ekranach kin pojawił się inny film Jana Komasy - Boże Ciało, który nominowany został do amerykańskich Oscarów. Recenzję tej produkcji możecie przeczytać w naszym serwisie:

Nie jest to film o kościele i duchownym – fałszywym czy prawdziwym, ale film o nas. W „Bożym Ciele” na pierwszy plan wychodzą najgorsze przywary polskiego społeczeństwa – łatwość w osądzaniu, społeczny ostracyzm oraz ciche przyzwolenie na patologie. To także obraz, który mówi o tym, jak wiele kwestii w naszym życiu uzależnionych jest od naszych własnych decyzji i dlaczego dawanie „drugiej szansy” nie powinno być passé 

– przeczytaj całą recenzję.

Oprócz tego Komasa stoi za produkcjami: Oda do radości, Spływ, Golgota wrocławska, Powstanie Warszawskie i Miasto 44. Reżyserował także seriale Ultraviolet oraz Krew z Krwi.

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Na wieki wieków Pani Amen
Bianka Kunicka - Chudzikowska
Na wieki wieków Pani Amen
Spowiedź Goebbelsa
Christopher Macht
Spowiedź Goebbelsa
A miał być happy end
Katarzyna Kalicińska
A miał być happy end
Niskorosła
Joanna Bartoń
Niskorosła
Wędrówka
Anna Onichimowska
Wędrówka
Sam i Watson patrzą sercem
Ghislaine Dulier
Sam i Watson patrzą sercem
Największy sekret
Rhonda Byrne
Największy sekret
Pokaż wszystkie recenzje