Książki Szymona Hołowni. Jakie poglądy ma kandydat na prezydenta?

Data: 2019-12-08 23:16:36 Autor: pobarski

W niedzielę, 8 grudnia, znany polski dziennikarz i prezenter telewizyjny Szymon Hołownia zapowiedział, że weźmie udział w wyborach prezydenckich. Wiele osób zastanawia się więc, kim jest kandydat na prezydenta. Jego poglądy łatwo zweryfikować można w… jego własnych książkach. Sprawdźcie je!

Szymon Hołownia Fot. X-News / Mirosław Sosnowski/TVN

Szymon Hołownia to 43-letni polski prezenter, dziennikarz i publicysta. Na swoim koncie ma kilka światopoglądowych książek, które cieszą się dużą popularnością. W ostatnim czasie autor publikacji ogłosił na swoich social mediach, że zaprasza na spotkanie w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku. W jakim celu? Tego wówczas nie wyjaśnił.

Czytaj także: Donald Tusk wydaje książkę. O czym będzie?

Zainteresowanych na Facebooku okazało się ponad 700 osób. Na zorganizowanej przez siebie konferencji Hołownia przedstawił krótki filmik o tematyce społecznej, a następnie ogłosił przełomową dla siebie wiadomość – będzie kandydował w wyborach prezydenckich.

Kim jest Szymon Hołownia?

Szymon Hołownia znany jest ze swoich bezkompromisowych poglądów. Wyraża swoje poparcie wobec swojej wiary, jednak nie pozostaje bezkrytyczny wobec sytuacji Kościoła katolickiego. Widzi też potrzebę zmian istniejącą w obecnym systemie.

Jak zapewnia Hołownia, chce być on bezpartyjnym kandydatem, niepowiązanym z żadną obecnie istniejącą partią, a realizujący własne cele. Podczas konferencji mówił wówczas: „Chcę Polski, w której wszyscy przestrzegają reguł, ale nikomu, nawet prezydentowi, nie wolno chodzić przez trawnik”. Jednocześnie wypunktował on swoje plany, które pragnie zrealizować jako głowa Rzeczypospolitej.

Szymon Hołownia poglądy

– Od 10 lat jeżdżę więcej po kraju niż jakikolwiek polityk czy badacz. Rocznie mam do dwustu spotkań z ludźmi – mówi Hołownia w rozmowie z Michałem Okońskim, która ukaże się w najbliższym wydaniu „Tygodnika Powszechnego". Wyjazdy te związane są ze spotkaniami z czytelnikami, ale także z wystąpieniami w parafiach czy spotkaniami z członkami wspólnot kościelnych.

Choć pisze o Bogu, Szymon Hołownia popiera rozdział Kościoła od państwa. Uważa, że w programie uroczystości państwowych nie powinno być miejsca na uroczystości religijne. W wywiadzie, który ukaże się w czwartkowym numerze „Tygodnika Powszechnego" publicysta podkreślał, że jeśli zostałby prezydentem, a Sejm przegłosowałby liberalizację ustawy aborcyjnej i dostałby ją do podpisu, zwróciłby ją Sejmowi do ponownego rozpatrzenia. „Nie po to, żeby ją »uwalić«. Po to, żeby zapytać, czy Sejm jest pewien tego, co robi. Jeśli będzie pewien, jeśli będzie stało za nim poparcie takiej części społeczeństwa, które pozwoli na ponowne uchwalenie ustawy, konstytucja nie zostawi wyboru: prezydent musi ją podpisać”. 

Karierę polityczną Szymon Hołownia zaczyna także przez... książki.

Szymon Hołownia i praca w telewizji

Efektem jego działalności jako prowadzącego program Mam talent w TVN była książka Bóg, kasa i rock'n'roll, napisana wspólnie z Marcinem Prokopem. Autorzy mówią w niej o pieniądzach i sławie, o religii, kulturze i świecie mediów. Rozmowy Szymona Hołowni z Marcinem Prokopem cieszyły się tak dużą popularnością, że dziennikarze postanowili przygotować ich rozwinięcie. Tak powstały książki Układamy sobie życie, w której wyjaśniają, jak uporządkować własne życie, a także Pół na pół. Rozmowy nie dla dzieci, w której ujawniają wiele ze swojej prywatności, mówią o sobie i o swoim życiu.  

Szymon Hołownia a religia

W książce 36 i 6 sposobów na to, jak uniknąć życiowej gorączki, czyli Katechizm według Szymona Hołowni dokonuje swoistej reinterpretacji Katechizmu Kościoła Katolickiego, szukając w niej recepty na udane życie. Pokazuje, że nie jest to tylko zbiór nakazów i zakazów, lecz raczej rad, które mogą przydać się także osobom niewierzącym.

Jeśli kiedykolwiek czytaliście tradycyjne biografie świętych i błogosławionych, koniecznie sięgnijcie po Świętych pierwszego kontaktu i Świętych codziennego użytku. Kandydat na prezydenta prezentuje w niej dużo bardziej interesujące, nietuzinkowe spojrzenie na świętych i ich rolę w życiu osób wierzących. Pokazuje też, że ich historie mogą stać się inspiracją dla ludzi współczesnych i pomóc im rozwiązać codzienne, życiowe problemy.

Kandydat na prezydenta napisał również biografię... Boga. Bóg. Życie i twórczość to próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego Bóg w świetle Starego Testamentu wypada zupełnie inaczej niż ten przedstawiany w Nowym Testamencie, wyjaśnia też, czym właściwie jest Trójca Święta i zastanawia się nad własną relacją ze Stwórcą.

Poglądy Szymona Hołowni na ekologię i wegetarianizm

Szymon Hołownia dużą wagę przykłada do ekologii. W XXI wieku nie znalazłem powodów, aby nadal jeść mięso – wyznawał w jednym z wywiadów. W książce Boskie zwierzęta odpowiada na pytanie, czy osoba wierząca może jeść mięso, ale też zastanawia się nad tym, czy zwierzęta mają duszę i czy idą do nieba. Podkreśla, że Bóg nie stworzył zwierząt przez przypadek. I nawet, jeśli zwierzęta w Boga nie wierzą, to z pewnością Bóg wierzy w zwierzęta.

Szymon Hołownia o uchodźcach

Szymon Hołownia od lat działa na rzecz mieszkańców Afryki. O tym, dlaczego nie wolno pozostawać obojętnym na ich los, pisze w publikacji „Last minute. 24 h chrześcijaństwa na świecie. O tym, jak możemy im pomóc, Hołownia pisze w publikacji Jak robić dobrze. Szymon Hołownia pisze także, że obowiązkiem każdego chrześcijanina jest okazać pomoc uchodźcom z Afryki i innych krajów. 

Warto także pamiętać, że Szymon Hołownia jest założycielem fundacji „Kasisi” pomagającej w prowadzeniu domu dziecka w Zambii, a także fundacji „Dobra Fabryka”, organizującej pomoc mieszkańcom m.in. Bangladeszu, Mauretanii, Rwandy, Burkiny Faso czy Senegalu. 

Szymon Hołownia i życie zgodnie z nauką Kościoła?

Tym, którzy z usług Kościoła korzystają wyłącznie od święta, ale chcieliby pogłębić własną wiedzę, Hołownia zadedykował książkę Kościół dla średnio zaawansowanych. Mówi w niej o tym, kim właściwie jest proboszcz, jak duchowni przygotowują się do wygłaszania kazań i dlaczego w kościele obowiązuje raczej strój godny niż swobodny.

Szymon Hołownia prowadził nie tylko program Mam talent. W religia.tv przeprowadzał wywiady z mniej i bardziej znanymi ludźmi, zadając im pytania o sprawy najważniejsze. Program możemy obejrzeć w sieci, a wywiady przeczytamy w książkach Ludzie na walizkach oraz Ludzie na walizkach. Nowe historie.

Jeżeli ktoś ma problem z Bogiem, Kościołem, czyśćcem i końcem świata, Szymon Hołownia ma na to lekarstwo – to książka Tabletki z krzyżykiem, w której pisze bez zadęcia i nadmiernej ortodoksji. Szymon Hołownia jest też autorem książki kucharskiej... dla duszy. To publikacja Holyfood, czyli 10 przepisów na smaczne i zdrowe życie duchowe.

Wykorzystując mechanizm grywalizacji i czerpiąc z popularnej gry Monopoly, Szymon Hołownia napisał książkę Monopol na zbawienie, gdzie zachęca do gry o własne życie wieczne. Z tą publikacją przestrzeganie przykazań staje się nie tylko łatwiejsze, ale też ciekawsze.

Kim jest żona Szymona Hołowni?

A kim jest potencjalna pierwsza dama? Żona Szymona Hołowni jest pilotką myśliwca MiG-29 i pracuje w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Poznali się na planie programu Mam Talent! w 2014 roku. Wówczas Hołownia i Prokop udawali pilotów z Top Gun, którzy chodzą w zachodzącym słońcu pasem startowym. Tak spotkali się z późniejszą żoną Hołowni, Urszulą Brzezińską-Hołownią. Co ciekawe, Szymon Hołownia dwukrotnie był w nowicjacie Zakonu Dominikanów.

Najnowsza książka Szymona Hołowni

18 grudnia 2019 ma się zaś ukazać najnowsza książka Szymona Hołowni Teraz albo nigdy. Tytuł i fotografia na okładce wskazywały wyraźnie, że zbiór felietonów, publikowanych wcześniej na łamach Tygodnika Powszechnego, będzie stanowił zarazem swoisty program polityczny dziennikarza, który planuje zagrać nie tylko o zbawienie własne i swoich czytelników, ale także o... prezydenturę.

Najnowszą książkę publicysty można kupić poniżej:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Wizna
Jacek Komuda
Wizna
Selfie z Toskanią
Monika B. Janowska;
Selfie z Toskanią
Dom sekretów
Natalia Bieniek
Dom sekretów
Magiczne skrzypce
Izabella Klebańska
Magiczne skrzypce
Zapach makadamii
Anna Wojtkowska-Witala
Zapach makadamii
Bezsenna
Lou Morgan
Bezsenna
Trzecia strona medalu
Dariusz Grochal
Trzecia strona medalu
Czwarta władza szóstej B
Adam Studziński;
Czwarta władza szóstej B
Drogi Edwardzie
Ann Napolitano
Drogi Edwardzie
Pokaż wszystkie recenzje