Taylor Swift zapowiada nowy album „The Tortured Poets Department”. Co jej nowa płyta ma wspólnego z poezją? 

Data: 2024-02-07 10:44:51 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Mirosław Kalinowski
udostępnij Tweet

Podczas rozdania nagród Grammy Taylor Swift zapowiedział wydanie zupełnie nowego albumu. Nowy krążek nosi tytuł The Tortured Poets Department, co może stanowić nawiązanie do Stowarzyszenia Umarłych Poetów.

Taylor Swift na koncerciefot. Eva Rinaldi / CC BY-SA 2.0. / Flickr.com

Kilka dni temu Taylor Swift ogłosiła wydanie zupełnie nowego albumu. Wokalistka zaskoczyła przede wszystkim swoich fanów, bo zapowiedziana płyta nie jest re-wydaniem albumu Reputation, a zupełnie nowym krążkiem.

The Tortured Poets Department – Taylor Swift zapowiada nową płytę

Najnowszy album nosi tytuł The Tortured Poets Department, co – w wolnym tłumaczeniu – oznacza Wydział torturowanych poetów. Zagraniczne media szybko podchwyciły tytuł, doszukując się m.in. podobieństwa do popularnej powieści i filmu sprzed lat – Stowarzyszenia umarłych poetów. Pojawiły się też pierwsze krytyczne komentarze krytyków.

– Oto co wiemy. [Album] Nazywa się The Tortured Poets Department. Zawiera bonusowy utwór zatytułowany The Manuscript. Na okładce widać ją [Swift] leżącą na wielkich poduszkach, przytulającą się, ubraną w przezroczysty czarny top od Yves Saint-Laurent i czarne majtki z wysokim stanem od The Row, co, jak przypuszczam, robią torturowani poeci. Są w agonii psychicznej, więc seksownie więdną na puszystych materacach. Sprawdza się. Byron by to robił – pisze Olivia Rutigliano na łamach LitHub.com. 

EuroNews przypomina z kolei, że ekranizacja Stowarzyszenia umarłych poetów pojawiła się w 1989 roku, a więc w roku urodzenia piosenkarki. Jednocześnie w 2014 roku Swift wydała album 1989, który teraz obchodzić będzie dziesięciolecie.

The Tortured Poets Department – premiera w kwietniu 2024 r. 

Ujawniono także pełną listę piosenek, które pojawią się na płycie. Łącznie znajdzie się na niej siedemnaście utworów. Album otworzy piosenka Fortnight z udziałem Post Malone’a. Na drugim miejscu znalazł się singiel The Tortured Poets Department, a na trzecim – My Boy Only Breaks His Favorite Toys.

Czytaj także: Zajęcia na studiach z literatury poświęcone… piosenkom Taylor Swift

Kolejne tytuły ewidentnie nawiązują do nieszczęśliwej relacji miłosnej (I Can Fix Him (No Really I Can) oraz But Daddy I Love Him), z kolei utwór So Long, London może sugerować, że chodzi o czas, kiedy Swift związana była z brytyjskim aktorem Joe Alwynem. Artysta miał przyznać w przeszłości, że wraz ze swoimi kolegami po fachu, Paulem Mescalem i Andrew Scottem (m.in. Ripley), mieli konwersację grupową o nazwie „Klub Torturowanego Człowieka”.

– Tytuł The Tortured Poets Department wydaje się być ukłonem w stronę jej dawnego związku z brytyjskim aktorem Joe Alwynem, z którym najwyraźniej przeżyła wiele poetyckich chwil. Poza tym Joe wydawał się bardzo zainteresowany dużymi projektami filmowymi w Anglii, w czasie tego związku Taylor zdawała się także rozwijać w sobie miłość do literatury – komentuje Rutigliano. 

Czytaj także: Poetka pozywa Taylor Swift. Oskarża ją o kradzież pomysłu na okładkę i formę książki

Album The Tortured Poets Department pojawić ma się na rynku 19 kwietnia 2024 r. Poza samą płytą, w wydaniu deluxe album zawierać ma też liczący 24 strony booklet z trzema odręcznymi tekstami i nieznanymi dotąd fotografiami Swift, zestaw pamiątkowych pocztówek, zakładka do książki i magnes. Płyta pojawić ma się zarówno w wersji CD, na streamingu, jak i w postaci płyty winylowej i kasety.

 
źródła: lithub.com, euronews.com, variety.com
 
Tagi: literatura,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Stowarzyszenie umarłych poetów
Nancy H. Kleinbaum11
Okładka książki - Stowarzyszenie umarłych poetów

Książka powstała na podstawie scenariusza głośnego filmu w reżyserii Petera Weira, w którym rolę Johna Keatinga grał Robin Williams. N. H. Kleinbaum,...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Czarcie Lustro
Magdalena Zimniak
Czarcie Lustro
Nielat
Piotr Kościelny
Nielat
Gwiazdy widzą wszystko
Danuta Korolewicz ;
Gwiazdy widzą wszystko
Medea z Wyspy Wisielców
Magda Knedler
Medea z Wyspy Wisielców
Głosujcie na Wilka!
Davide Cali ;
Głosujcie na Wilka!
Największy błąd
Olek Zielonka
Największy błąd
Wylot
Olesia Ivchenko
Wylot
Pokaż wszystkie recenzje