Wspomnienia Aleksieja Nawalnego już wkrótce po polsku!

Data: 2024-04-15 12:34:28 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet

Już 22 października 2024 w równolegle w 12 krajach ukaże się Patriota – autobiografia rosyjskiego opozycjonisty, Aleksieja Nawalnego. W Polsce książkę opublikuje Wydawnictwo Literackie

Aleksiej Nawalny - portret

Aleksiej Nawalny to jeden z najbardziej znanych rosyjskich dysydentów. Opozycjonista, wielki przeciwnik Władimira Putina, działał tak aktywnie, że w 2020 roku próbowano go otruć. Ślady trucizny znaleziono na butelce wody. Tego typu działania – szczególnie z użyciem substancji nowiczok – to znak rozpoznawczy rosyjskich służb specjalnych. Ówczesna próba otrucia nie powiodła się, a tuż potem Nawalny zaczął spisywać swoje wspomnienia.  

17 stycznia 2021 rosyjski opozycjonista wrócił do Rosji. Zapewne wiedział, że tuż po postawieniu stopy na rosyjskiej ziemi zostanie aresztowany. Tak też się stało. Ostatnie lata Nawalny spędził w koloniach karnych. 16 lutego 2024 świat usłyszał o śmierci opozycjonisty.

Patriota Aleksieja Nawalnego - o czym jest książka?

Patriota to autobiograficzna opowieść Aleksieja Nawalnego. Dysydent opisuje tam swą młodość, ukazuje, jak został aktywistą, pisze o swoim małżeństwie i rodzinie, by ostatecznie dotrzeć do wyboru, którzy rzutował na całe jego życie: gdy Nawalny podjął decyzję, że najważniejsza będzie dla niego walka o demokrację o wolność w Rosji – kraju, który stanowi zaprzeczenie tych wartości. Nawalny wierzył, że w Rosji musi dojść do wprowadzenia wielkich zmian. I był przekonany, że wreszcie to nastąpi.

Patriocie znajdzie się wiele historii i materiałów, które dotąd nie były znane czy publikowane – między innymi listy Nawalnego pisane w więzieniu. Nawalny opisuje swoją karierę polityczną i kolejne próby dokonaniu zamachu na niego i jego rodzinę. Opozycjonista ukazuje też sposoby walki z panującym reżimem.

Zwraca uwagę charakter narracji Nawalnego – książka jest napisana z poczuciem humoru i pewnym dystansem, to opowieść pełna zaangażowania i pasji. To – jak określa wydawca – ostatni list Nawalnego do świata. W książce znajdziemy opis czasu spędzonego w więzieniu, który staje się równocześnie wołaniem o przestrzeganie praw człowieka. Aleksiej Nawalny wzywa też wszystkich ludzi dobrej woli do podjęcia dzieła jego życia. 

Przeczytaj także:


Patriota Aleksiej Nawalny - kiedy premiera?

Na świecie książkę wydaje Alfred A. Knopf, słynący z najgłośniejszych publikacji non-fiction. Książka ukaże się równocześnie w wielu krajach 22 października 2024.   

– Ta książka jest świadectwem nie tylko życia Aleksieja, ale także jego niezachwianego zaangażowania w walkę z dyktaturą – mówi Julia Nawalna, wdowa po opozycjoniście. – W walkę, za którą oddał wszystko, łącznie ze swoim życiem. Na stronach tej książki czytelnicy poznają człowieka, którego bardzo kochałam: człowieka o głębokiej prawości i niezłomnej odwadze. Dzielenie się jego historią nie tylko uczci jego pamięć, ale także zainspiruje innych do obrony tego, co słuszne, by nigdy nie tracili z oczu wartości, które naprawdę mają znaczenie.

Nie jest to pierwsza książka Aleksieja Nawalnego wydana w Polsce. 7 marca 2024 ukazały się Dialogi – zapis rozmów, jakie z Aleksiejem Nawalnym przeprowadził redaktor naczelny „Gazety Wyborczej", Adam Michnik. 

Tagi: literatura, Rosja,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Patriota
Aleksiej Nawalny 0
Okładka książki - Patriota

Patriota to historia całego życia Nawalnego: począwszy od młodości, odkrycia aktywistycznego powołania, przez małżeństwo, założenie rodziny, aż po decyzję...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Pokaż wszystkie recenzje