"Zniewolona" TVP – czy jest książka z historią Katieriny?

Data: 2019-08-14 11:40:29 Autor: pobarski

Zniewolona to jeden z najpopularniejszych seriali TVP tegorocznych wakacji. Popularna historia emitowana przez Telewizję Polską stała się jednym z najchętniej oglądanych przez Polaków serialem. Czy istnieje książka?

Zniewolona serialFot. Kadr z serialu Zniewolona, materiały promocyjne TVP

Wiele filmów i seriali powstaje na podstawie wcześniej napisanych powieści. To właśnie książki stanowią dla wielu scenarzystów podstawę do tego, by stworzyć ekranizację. Nie zawsze jednak tak jest.

Zniewolona - opis

Zniewolona to serial kostiumowy, który przedstawia losy chłopów i szlachty na terenie Ukrainy. Główną postacią w serialu jest Katierina Wierbickaja, dziewczyna pochodzenia chłopskiego, która jednak uzyskała wykształcenie dzięki swojej matce chrzestnej, pani Czerwińskiej.

Dziewczyna włada językami, potrafi zająć się domem, a także pięknie grać na pianinie. Jednocześnie jednak wszystkie talenty nie pomagają dziewczynie w uzyskaniu wolności – nadal jest ona bowiem zwykłą chłopką, będąca własnością rodu Czerwińskich, czyli najbogatszej szlachty w Nieżynie.

Niebawem dziewczyna zacznie marzyć o wolności. W Katierinie zakochają się także dwaj młodzieńcy z wyższych sfer, dla których jednak związek z chłopką stanowiłby mezalians. Prędzej czy później zaś dojdzie do rozlewu krwi, a to zapoczątkuję prawdziwą mękę Katieriny.

Zniewolona - książka

Choć wiele przesłanek wskazuje na to, że serial Zniewolona mógłby być stworzony na podstawie książek, to niestety – mamy przykrą wiadomość. Zniewolona powstała na podstawie oryginalnego scenariusza, którego autorką jest Svetlana Tsivinskaya. Nie jest więc produkcją adaptowaną, a co za tym idzie – nie przeczytamy książki o historiach Katie.

Być może w przyszłości producenci serialu, po tak dobrym odbiorze programu w Polsce, zdecydują się także na zaadaptowanie serialu na powieść. Wówczas, podobnie jak w przypadku książek takich jak Diagnoza czy Druga szansa, będzie można przeczytać powieść stworzoną na podstawie scenariusza.

Zniewolona emitowana jest na antenie TVP1 od czerwca 2019 roku. W rolach głównych występują Katerina Kovalchyk, Polina Aug, Stanislav Boklan, Mikhail Chertilin, Mark Drobot i Alina Kovalenko. Za reżyserię odpowiada Feliks Gerchikov oraz Maksim Litvinov.

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Tylko dla dorosłych
Nina Majewska-Brown
Tylko dla dorosłych
Pod naszym niebem
Sylwia Kubik
Pod naszym niebem
Marzycielka
Katarzyna Michalak
Marzycielka
Cecylio, obudź się!
Dorota Wójcik
Cecylio, obudź się!
Ta, która musi umrzeć
David Lagercrantz
Ta, która musi umrzeć
Ojciec, czyli o Pieronku
Szymon Wróbel
Ojciec, czyli o Pieronku
Kolory pawich piór
Jojo Moyes;
Kolory pawich piór
Coco i jej mała czarna sukienka
Annemarie Van Haeringen
Coco i jej mała czarna sukienka
Pokaż wszystkie recenzje