8000 zimą. Walka o najwyższe szczyty świata w najokrutniejszej porze roku

„8000 zimą” Bernadette McDonald jest jedną z niewielu przeczytanych przeze mnie książek poświęconych wspinaczce wysokogórskiej i ta lektura wywarła na mnie, dyletantce z tej dziedziny, ogromne wrażenie.
Autorka w tej pozycji w uporządkowany i rzeczowy sposób przedstawiła historię zimowego himalaizmu, poświęcając każdemu z czternastu ośmiotysięczników jeden rozdział swej książki. Jednak to nie Everest, Lhotse czy inna góra są w centrum zainteresowania McDonald. Dla niej najważniejsi są oni – Lodowi Wojownicy, ludzie, którzy porywają się na coś absolutnie niewiarygodnego: zdobywanie najwyższych szczytów świata w najokrutniejszej porze roku – zimie.
Dużą zaletą tej książki jest właśnie bardzo naturalne ukazanie problemu wysokogórskich wspinaczek, bez przekłamań, upiększania , co mnie ujęło i przekonało do tej lektury. Lodowi Wojownicy to przecież ludzie z krwi i kości, więc autorka pisze i konfliktach, kłótniach, zazdrości czy rywalizacji między nimi, ale oczywiście najwięcej miejsca poświęca wzajemnej współpracy, braterstwu, współdziałaniu, współodczuwaniu, współuczestniczeniu w tej wielkiej sprawie – wspinaczce na najwyższe szczyty świata.
Dlatego też „8000 zimą” to opowieść o sile ducha, wytrwałości, niesamowitej odwadze, heroizmie, ale i o cierpieniu czy wielkich dramatach, bo wiele prób zdobycia himalajskich gór kończyło się dla wspinaczy największą tragedią – śmiercią.
Jestem dumna, że Bernadette McDonald tak wiele miejsca poświęca Polakom. Autorka m.in. pisze o Andrzeju Zawadzie, Leszku Cichym, Krzysztofie Wielickim, Jerzym Kukuczce, Adamie Bieleckim, Tomaszu Mackiewiczu i wielu innych.
To właśnie Polacy, mimo wielu trudności, z jakimi musieli się zmagać, podczas organizowania wysokogórskich wypraw, stali się pierwszymi zdobywcami dziesięciu spośród czternastu ośmiotysięczników. Niestraszne były im problemy finansowe, aprowizacyjne, nie przerażał ich czterdziestostopniowy mróz, huraganowy wiatr, konsekwentnie realizowali swoje zamierzenia, zdobywając zimą szczyt po szczycie. Niestety, kilku z nich zapłaciło za to najwyższą cenę – straciło życie.
Podsumowując - “8000 zimą” to wartościowa lektura, nie tylko dla znawców himalaizmu. Osoby niezorientowane w tej tematyce dzięki przejrzystej, chronologicznej formule utworu, zrozumiałemu, obrazowemu stylowi mogą łatwo prześledzić historię zdobywania najwyższych szczytów świata. Zgłębienie tematu ułatwią także alfabetyczny spis wspinaczy, obszerna bibliografia czy zestawienie pierwszych zimowych wejść na ośmiotysięczniki.
Na początku tego roku okazało się, że życie dopisało epilog tej książki: 16 stycznia 2021 roku Nepalczycy, skromnie, bez medialnego rozgłosu, zdobyli nieujarzmiony dotąd szczyt - K2. I znów góra została pokonana przez człowieka - jego upór, siłę woli i determinację!

Informacje dodatkowe o 8000 zimą. Walka o najwyższe szczyty świata w najokrutniejszej porze roku:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2021-01-20
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: Winter 8000
Dodał/a opinię: MagdaKa

Tagi: Reportaż i dziennikarstwo śledcze bóg

Zobacz opinie o książce 8000 zimą. Walka o najwyższe szczyty świata w najokrutniejszej porze roku

Kup książkę 8000 zimą. Walka o najwyższe szczyty świata w najokrutniejszej porze roku

Alpejscy wojownicy
Bernadette McDonald0
Okładka ksiązki - Alpejscy wojownicy

Czy jest inny kraj w Europie, w którym wspinaczka stała się narodowym sportem? Czy tylko Polacy zasługują na miano lodowych wojowników? Poznajcie bohaterów ...

Elizabeth Hawley. Strażniczka gór
Bernadette McDonald0
Okładka ksiązki - Elizabeth Hawley. Strażniczka gór

Elizabeth Ann Hawley to amerykańska dziennikarka i kronikarka wypraw w Himalaje. Postać legenda, dzięki której świat poznał najważniejsze wydarzenia...