Alicja w Krainie Czarów


Tom 1 cyklu Alicja w Krainie Czarów
Ocena: 4.44 (43 głosów)
opis

„Alicja w Krainie Czarów” – to tytuł znany praktycznie każdemu. Lewis Carroll stworzył bajkę, która od wielu lat jest inspiracją dla twórców filmów, animacji, gier, sztuk teatralnych. Jednocześnie istnieje tak wiele interpretacji tego utworu, że każdy może zobaczyć w nim coś innego. Przede wszystkim jednak Przygody Alicji są opowieścią dla dzieci. Historią pełną najróżniejszych dziwów pobudzających wyobraźnię.

Mała dziewczynka, nudząc się na łące, postanawia gonić białego królika. Zainteresowana faktem, że owy królik trzyma w ręku zegarek, wskakuje za nim do nory. Po bardzo długim spadaniu ląduje w końcu w miejscu, gdzie nic nie jest normalne ani logiczne. Zwierzęta mówią ludzkim głosem, ciało dziewczynki zmniejsza się i zwiększa po skosztowaniu różnych smakołyków, poezja i matematyka żyją tutaj swoim prawem, a wszystkim mieszkańcom tej przedziwnej krainy brakuje chyba piątej klepki.

Alicja jest bardzo dziecinną, naiwną, można wręcz powiedzieć głupiutką dziewczynką. Często mówi sama do siebie i po swojemu interpretuje różne wydarzenia. Jednak wraz ze swoją podróżą można powiedzieć, że trochę dojrzewa. Coraz częściej zauważa niestosowne zachowania różnych postaci. Stara się postawić na swoim i poprawia ich błędy.

Dzieci w książce znajdą przede wszystkim ogromną ucztę dla wyobraźni. W Krainie Czarów wszystko jest możliwe, co może być zachętą do snucia własnych opowieści i zabaw. Na pewno też przygody w niej opisane niejednokrotnie rozbawią młodego czytelnika. Jest tam pełno absurdalnego humoru, który spodoba się dzieciom i nie jednemu dorosłemu. Oprócz tego książka niesie ze sobą kilka lekcji. Między innymi odpowiedniego prowadzenia rozmów. Alicja często zauważa, że ktoś zachowuje się w stosunku do niej nieuprzejmie, sama też popełnia błędy, mówiąc coś, co może urazić drugą osobę. Żyjemy w normalnym świecie, ale czasem też potrafimy powiedzieć coś bez zastanowienia.

Autor pokazuje również, jak można pięknie bawić się językiem. Coś, co może spodobać się zarówno dzieciom jak i dorosłym. Gry słowne występują tam na każdym kroku. Łączenie wyrazów, mieszanie znaczeń. Czytałam dwa różne tłumaczenia "Alicji w Krainie Czarów" i każde wygląda trochę inaczej. Tłumacze mieli niełatwe zadanie do wykonania, gdyż sami musieli zabawić się naszym polskim językiem, by cały sens był dla nas zrozumiały. Jeden z tłumaczy nawet użył innych wierszy, które Alicja próbuje recytować, aby młody czytelnik dostał coś bardziej mu znanego.

A co znajdą dorośli w Alicji? Kraina Czarów okazuje się być snem dziewczynki. Mając tę świadomość, możemy w niej zobaczyć właśnie piękny świat snu, który rządzi się swoimi prawami. Nasza podświadomość miesza fragmenty czegoś, co zobaczyliśmy, zasłyszeliśmy czy też mocno o tym myśleliśmy i tworzy z tego coś zupełnie nowego. Pozbawionego logiki, absurdalnego, gdzie następują ciągłe zmiany, a my mimo wszystko – trochę jak dzieci – próbujemy to sobie logicznie poukładać.

Prócz tego jak już wspominałam, książka jest jedną wielką inspiracją. Ludzie tłumaczyli sobie ją na różne sposoby, co przyczyniło się do powstania nowych treści. Oprócz doszukiwania się symboliki snu różni ludzie znajdują tu opowieść o chorobie psychicznej, uzależnieniach, czy nawet preferencjach seksualnych. Czy miało to odzwierciedlenie w zamiarach autora? – Trudno powiedzieć. Jednak w takich tekstach literackich właśnie najpiękniejsze jest to, że tworzy je nie tylko autor, ale i sam czytelnik swoją indywidualną wizją.

Informacje dodatkowe o Alicja w Krainie Czarów:

Wydawnictwo: Buchmann
Data wydania: 2011-04-01
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7670-090-8
Liczba stron: 191
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Krzysztof Dworak
Ilustracje:Robert Ingpen
Dodał/a opinię: Sadu

więcej

POLECANA RECENZJA

Zobacz opinie o książce Alicja w Krainie Czarów

Kup książkę Alicja w Krainie Czarów

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

W tym właśnie sęk, że Czas nie znosi, aby go zabijano. Gdybyś była z nim w dobrych stosunkach zrobiłby dla Ciebie z twoim zegarem wszystko, co byś tylko chciała.


Więcej

Gdybym miała świat na własność, wszystko byłoby nonsensem.


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Wyprawa na żmirłacza
Lewis Carroll0
Okładka ksiązki - Wyprawa na żmirłacza

Gdzie zachwyca Czytelnika Żmirłacz? Na przedziwnej wyspie, do której żegluje na przedziwnym okręcie tak samo przedziwna załoga. Autor wpływa z nimi do...

Alice in Wonderland/ Alicja w Krainie Czarów - Lewis Carroll. Adaptacja klasyki z ćwiczeniami do nauki języka angielskiego
Lewis Carroll0
Okładka ksiązki - Alice in Wonderland/ Alicja w Krainie Czarów - Lewis Carroll. Adaptacja klasyki z ćwiczeniami do nauki języka angielskiego

SIĘGNIJ PO CZARUJĄCĄ LEKTURĘ Z DZIECIŃSTWA I PRZECZYTAJ JĄ W ORYGINALE Pewnego dnia Alicja wpada do króliczej nory i trafia do fantastycznego, baśniowego...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy