Bibliotekarka z Saint-Malo

Ocena: 5 (17 głosów)
opis

Bibliotekarka z Saint-Malo to kolejna powieść Maria Escobara, której akcja dzieje się w trakcie II wojny światowej. Tym razem jednak historia skupia się na młodej bibliotekarce Jocelyn, która stara się przeżyć w trakcie niemieckiej okupacji, przy okazji chronić przed kradzieżą i zniszczeniem najcenniejszy skarb, jakim są książki.

Autor już we wstępie zaznaczył, że nie jest to powieść inspirowana prawdziwymi zdarzeniami. Mario Escobar pisząc książkę czerpał z historii opowiedzianej mu przez młodą czytelniczkę. Zainspirowany postanowił umieścić akcję powieści w okupowanej przez Niemców Francji by pokazać życie zwykłych mieszkańców w tak trudnym czasie.

Jocelyn została wykreowana jako wspaniała, odważna kobieta, która nie boi się powiedzieć co myśli, a przy okazji każdemu pomoże, nawet jeśli miałby to być wróg. Przydarzyło jej się wiele złego w życiu – wczesne sieroctwo, choroba, wysłanie męża na front i pomimo tego wszystkiego nie poddaje się, walczy o siebie, o swoich bliskich, i jak tylko może, nawet o ojczyznę. Niestety przez to sprawia wrażenie osoby zbyt idealnej. Jej chwile zwątpienia, czy załamania są bardzo krótkie, co m.in. powoduje to, że czytelnikowi trudno uwierzyć w autentyczność jej uczuć.

Pozostałe postaci zostały stworzone w bardzo powierzchowny sposób, poznajemy ich tylko kilka ogólnych cech, bez wchodzenia głębiej w ich przeżycia. W podobny sposób autor potraktował opisywane wydarzenia. Książka, której objętość nie obejmuje 400 stron dotyka wielu ważnych wątków, lecz robi to niestety w bardzo spłycony sposób. Gdyby autor postanowił zagłębić się w wątek współpracy obywateli z okupantami, kradzieży dóbr kultury, to książka zdecydowanie by na tym zyskała.

Mam też wrażenie, że w powieści dotyczącej w dużej mierze książek, ich właśnie było najmniej. Opis ochrony przez główną bohaterkę bibliotecznego księgozbioru był bardzo zdawkowy.

Zastosowanie prostych i krótkich zdań spowodowało, że książkę czyta się bardzo szybko i mimo częstych przeskoków w czasie (opisywane zdarzenia mają miejsce od września 1939 do września 1944) jest to płynna lektura, co jest dużym plusem. Na uwagę zasługuje także forma spisania wojennych przeżyć Jocelyn. Bardzo ciekawym pomysłem było wprowadzenie listów jako przekaźnika informacji o losach bohaterki (kobieta pisała listy opisujące swoje przeżycia pisarzowi Marcelowi Zoli).

Mimo ciekawego pomysłu, książka niestety nie podbiła mojego serca. Zbyt wiele uproszczeń spowodowało, że nie mogłam zaangażować się w historię. Czytamtu.czytamtam

Informacje dodatkowe o Bibliotekarka z Saint-Malo:

Wydawnictwo: Illuminatio
Data wydania: 2021-04-14
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788366815681
Liczba stron: 368
Tytuł oryginału: La Bibliotecaria de Saint Malo
Tłumaczenie: Patrycja Zarawska
Dodał/a opinię: czytamtuczytamta

Tagi: World War Two period (c 1939 to c 1945) bóg

więcej
Zobacz opinie o książce Bibliotekarka z Saint-Malo

Kup książkę Bibliotekarka z Saint-Malo

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Zaczynamy życie biegiem, ale stopniowo zwalniamy i w końcu ledwie jesteśmy w stanie iść o lasce


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Kołysanka z Auschwitz
Mario Escobar0
Okładka ksiązki - Kołysanka z Auschwitz

Historia inspirowana życiem Helene Hannemann, matki, która poświęciła wszystko dla rodziny i dzieci, które miała nadzieję uratować Helene...

Nauczyciel z getta
Mario Escobar0
Okładka ksiązki - Nauczyciel z getta

Żywe i niezwykle poruszające świadectwo heroizmu człowieka, który jako lekarz, pedagog i pisarz w pełni poświęcił się dzieciom. Warszawa, 1939 rok. Prowadzony...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;
Herbaciane róże
Kołatanie
Artur Żak
Kołatanie
W rytmie serca
Aleksandra Struska-Musiał ;
W rytmie serca
Mapa poziomów świadomości
David R. Hawkins ;
Mapa poziomów świadomości
Dom w Krokusowej Dolinie
Halina Kowalczuk ;
Dom w Krokusowej Dolinie
Ostatnia tajemnica
Anna Ziobro
Ostatnia tajemnica
Hania Baletnica na scenie
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica na scenie
Lew
Conn Iggulden
Lew
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy