Całe piękno świata

Jesteś kobietą.
Jesteś całym pięknem tego świata.
Jesteś siłaczką.
Na barkach nosisz troski i rozpacz.
Nazywasz się Dorka.
Nazywasz się Eva.

Nie potrafię opisać emocji, jakie wylewały się na mnie ze mnie z każdej strony tej książki. Ogrom bólu mnie przeraził, przytłoczył. Każda bolączka Dorki sprawiała, że pękało mi serce. Każde zmartwienie Evy sprawiało, że kolejny siwy włos pojawiał się na mojej głowie. Czułam, cierpiałam, rozumiałam.

Tak jak Eva i Dorka tańczyły swoisty taniec w kuchni, którą z przymusu musiały dzielić, tak ja tańczyłam z emocjami.
Tak jak Peter i Stach pomimo bariery językowej doszli do cichego porozumienia, tak ja zaczynałam pojmować.
Tak jak Eva każdego dnia martwię się o przyszłość rodziny.
Tak jak Dorka każdego dnia radzę sobie z poczuciem wyobcowania.
Tak jak Peter milczę.
Tak jak Stach uwodzę.

"Całe piękno świata" to jest bolesną, smutną i pełną zadumy historią dwóch rodzin. Nie powinni się znać, nie powinni razem mieszkać.
I choć wydaje się, że wszystko można sobie poukładać, to życie pokazuje nam, że wielu waśni ludzie po prostu nie zapominają. Ta odraza i nienawiść narasta, tylko chwila strachu i dramatyczne wydarzenia są w stanie doprowadzić do cichego rozejmu. Dzielenie domu z rodziną, której pochodzeniem się gardzi nie było łatwe dla obu stron.
Obie pary miały swoje nawyki, przyzwyczajenia i rany, które rozrywały się każdego dnia na nowo.
Autorka wielką wagę przyłożyła do wewnętrznych rozterek bohaterów, którzy zostali wykreowani przez nią w sposób bardzo realistyczny, do bólu prawdziwy.

Ta opowieść pochłonęła mi dużo czasu. Świadomie odkładałam książkę, by odetchnąć i uporządkować myśli.
Nie ma takich słów, by opisać ogrom bólu, jakiego doświadczyli bohaterowie, a my - ludzie, którzy wojnę znamy tylko z opowiadań i książek - możemy tylko z zadumą pochylać głowę i chłonąć każdą komórką swojego jestestwa ten potok cierpienia. Krwawe piętno wojny odcisnęło się na każdym z nich.

Informacje dodatkowe o Całe piękno świata:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2022-04-13
Dodał/a opinię: RudeKadry

Tagi: World War Two period (c 1939 to c 1945) bóg

Zobacz opinie o książce Całe piękno świata

Kup książkę Całe piękno świata

Dziewczyny z placu
Dominika Buczak0
Okładka ksiązki - Dziewczyny z placu

Druga część wciągającej historii rodzinnej mieszkańców kamienicy przy Placu Konstytucji. Nowe plany, nadzieja na lepsze jutro i wiara w ukochane...

Plac Konstytucji
Dominika Buczak0
Okładka ksiązki - Plac Konstytucji

Dawno nie było tak wciągającej historii rodzinnej. Wciągającej i wzruszające jak kultowy ,,Dom". Jest gorący lipiec 1952 roku. Socjalizm wkracza w życie...