Ch³opiec z listy Schindlera

Ocena: 5.45 (11 g³osów)
Na ogó³ ksi±¿ki stoj±ce na ksiêgarskich czy bibliotecznych pó³kach mo¿na oceniaæ czy s± dobre, rewelacyjne czy po prostu s³abe. Ale nie wszystkie wydane pozycje mo¿na poddaæ weryfikacji stosuj±c powy¿sze kryteria. Jest bowiem grupa publikacji, które s± napisane by ¶wiadczyæ, by daæ ¶wiadectwo prawdzie, by byæ g³osem dla potomnych. Nazywam takie ksi±¿ki "¶wiadkami" i absolutnie nie oceniam ich tre¶ci, stylu czy jêzyka. Tylko "s³ucham" takich ksi±¿ek i traktujê je jak wyj±tkowe lekcje prawdy, historii. Takie lektury wywo³uj± we mnie zastanowienie i refleksje. Opowie¶æ Lejby Lejzona jest napisana bardzo prostym jêzykiem. Trafia jednak do czytelniczego serca niezwykle bezpo¶rednio i celnie. Wzrusza do g³êbi i niezwykle prawdziwie oddaje tragiczne losy przeciêtnej ¿ydowskiej rodziny, której zwyczajn± egzystencjê, spokój i codzienno¶æ zburzy³o szaleñstwo Hitlera. Lejzonowie wywodzili siê z Narewki, ma³ej wioski po³o¿onej na pó³nocno-wschodnich krañcach Polski. Nie byli zbyt majêtni. Matka zajmowa³a siê domem i pi±tk± dzieci, ojciec by³ zdolnym i pracowitym fachowcem w fabryce. Dziêki ciê¿kiej i sumiennej pracy zaproponowano mu przeniesienie i awans do podobnej fabryki w Krakowie. Mê¿czyzna skorzysta³ z mo¿liwo¶ci lepszego jutra. Po kilku latach sprowadzi³ rodzinê do siebie. Lejba nied³ugo cieszy³ siê lepszym, miejskim ¿yciem. Wygodami mieszkalnymi, edukacj± szkoln± i beztroskim czasem dzieciñstwa. Gdy mia³ 10 lat wybuch³a potworna wojna, która pozbawi³a go mieszkania, mo¿liwo¶ci nauki. Wtr±ci³a Lejzonów do krakowskiego getta, do obozów w P³aszowie i Gross-Rosen. Na szczê¶cie w trakcie wojennej zawieruchy poznali i trafili pod "opiekê" wyj±tkowego cz³owieka. Niemieckiego przedsiêbiorcy, który w obliczu faszyzmu nie straci³ poczucia cz³owieczeñstwa. To dziêki niemu wiêkszo¶æ rodziny Lejby ocala³a. Ch³opiec okaza³ siê jednym z najm³odszych, których Oscar Schindler ocali³. Autor ksi±¿ki, któr± dzi¶ gor±co polecam pisze o nim ciep³o i ze wzruszeniem. Nic dziwnego bowiem ten cz³owiek z nara¿eniem ¿ycia ratowa³ setki ¯ydów przed oczywist± zag³ad± udowadniaj±c, ¿e s± niezbêdni do wydajnej produkcji zbrojeniowej, choæ w rzeczywisto¶ci nie by³a to do koñca prawda. Z nara¿eniem ¿ycia po ludzku traktowa³ swoich pracowników, dawa³ im jedzenie i wspiera³ dobrym s³owem. "Ch³opiec z Listy Schindlera" to z jednej strony opowie¶æ o ludziach, którzy do¶wiadczyli piek³a holocaustu, a z drugiej lektura u¶wiadamiaj±ca jakim wspania³ym cz³owiekiem by³ Oscar Schindler, który w pe³ni zas³u¿y³ na miano bohatera i jako bohater spoczywa na Górze Syjon w Jerozolimie. Wojenny pamiêtnik odkrywa przera¿aj±ce oblicze faszyzmu, ale i ukazuje, ¿e koniec wojny nie oznacza³ dla ¯ydów spokoju i stabilizacji. Na szczê¶cie Lejba wyemigrowa³ i zmieni³ imiê (odt±d nazywa³ siê Leon), u³o¿y³ sobie ¿ycie u boku ¿ony. Ca³e ¿ycie pozosta³ ¶wiadkiem dobrego serca w³a¶ciciela fabryki "Emalia". Opowie¶æ Leysona czyta siê jednym tchem. To ksi±¿ka, która wyciska ³zy, u¶wiadamia potworno¶æ wojny. Niech dla wszystkich j± czytaj±cych bêdzie lekcj± prawdy i przestrog±. Oby nigdy ju¿ nie wybuch³a na ¶wiecie taka wojna. Oby ¿adna rodzina nie musia³a przechodziæ przez to co Lejzonowie.

Informacje dodatkowe o Ch³opiec z listy Schindlera:

wiêcej
Zobacz opinie o ksi±¿ce Ch³opiec z listy Schindlera

Kup ksi±¿kê Ch³opiec z listy Schindlera

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Recenzje miesi±ca