Ch這piec z listy Schindlera

Wydawnictwo: Pr鏀zy雟ki i S-ka
Data wydania: 2014-01-14
Kategoria: Popularnonaukowe

Ocena: 5.33 (9 g這s闚)

Prawdziwa historia ch這pca cudem ocala貫go z Holocaustu.

Nawet w najbardziej mrocznych czasach - a mo瞠 zw豉szcza wtedy - jest miejsce dla si造 woli i odwagi.

Leon Leyson (w豉軼. Lejb Lejzon) mia tylko dziesi耩 lat, gdy nazi軼i najechali na Polsk, i musia wraz z rodzin przenie嗆 si do krakowskiego getta. Dzi瘯i nieprawdopodobnemu szcz窷ciu, a tak瞠 hartowi ducha i sprytowi, uda這 mu si przetrwa sadystyczne praktyki nazist闚, w tym demonicznego Amona Goetha, komendanta obozu koncentracyjnego w podkrakowskim P豉szowie. Jednak w ostatecznym rachunku to wspania這my郵no嗆 i przebieg這嗆 jednego cz這wieka - Oskara Schindlera - uratowa豉 篡cie Leona Leysona i jego rodziny. Schindler wpisa ich na list pracownik闚 swojej fabryki - lista ta sta豉 si znana na 鈍iecie jako ,,lista Schindlera".

Ksi捫ka wspaniale oddaje niewinno嗆 m這dego ch這pca, kt鏎y musia przej嗆 przez piek這. Najbardziej uderza w niej brak s堯w pe軟ych nienawi軼i; wiele za to m闚i o ludzkiej godno軼i i woli przetrwania.

Czytelnicy zamkn t ksi捫k z poczuciem prawdziwej wi瞛i duchowej z tym niezwyk造m cz這wiekiem.
,,Publishers Weekly"

Wydane po鄉iertnie wspomnienia najm這dszego z listy Schindlera. Wa積e wydarzenia historyczne ukazane z perspektywy ich uczestnika.
,,Kirkus Reviews"

Tragiczne wspomnienia wojennych cierpie cz瘰to pozostaj nieopowiedziane. Ale je郵i nie chcemy ,,nigdy wi璚ej wojny", to powinni鄉y je pozna. Po latach milczenia Leon Leyson spisa swoje wspomnienia z II wojny 鈍iatowej. To chwytaj帷a za serce historia, kt鏎a na szcz窷cie ko鎍zy si dobrze, podnosz帷 nas na duchu.
Ashley Bryan, wielokrotny laureat Coretta Scott King Award, by造 穎軟ierz

Leon Leysonuko鎍zy Los Angeles City College, California State University i Pepperdine University; przez trzydzie軼i lat naucza w Hintington High School w Kalifornii. W uznaniu jego osi庵ni耩 pedagogicznych - i jako 鈍iadkowi Holocaustu - Chapman University przyzna mu doktorat honoris causa z nauk humanistycznych. Leon Leyson zmar w styczniu 2013 roku, pozostawiaj帷 穎n Lis, ich dw鎩k dzieci i sze軼ioro wnucz徠.

Kup ksi捫k Ch這piec z listy Schindlera

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - Ch這piec z listy Schindlera

Avatar u篡tkownika - martucha180
martucha180
Przeczytane:2015-03-28, Ocena: 6, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki w 2015,
Temat Holocaustu jest wci捫 篡wy i aktualny. Dzi te b璠zie o nim, ale w nieco innym wydaniu. W moje r璚e wpad豉 niezwyk豉 ksi捫ka oparta na faktach. To prawdziwa historia ch這pca cudem ocala貫go z Holocaustu, 砰da Lejba Lejzona, kt鏎y ju jako Leon Leyson we wsp馧pracy z Marilyn J. Harran i Elisabeth B. Leyson napisa ksi捫k o swoim 篡ciu. A tytu jej - Ch這piec z listy Schindlera. Wi璚ej s堯w nie trzeba... W okresie XX-lecia mi璠zywojennego w Narewce na Podlasiu Polacy i 砰dzi 篡li w zgodzie. Mieszka tam Lejb, najm這dszy z pi璚iorga rodze雟twa, wraz z rodzicami i dziadkami. Jego dzieci雟two by這 wr璚z sielskie. Wiosn 1938 roku wraz z matk przeprowadzi si do Krakowa, bo tam od 5 lat w fabryce szk豉 pracowa jego ojciec. Rodzina Leyson闚 zacz窸a nowe 篡cie, jednak jego jako嗆 praktycznie z dnia na dzie si pogarsza豉. Widmo wojny wisia這 nad Polsk. W ko鎍u i ona wybuch豉. Lejb mia w闚czas 10 lat. Z biegiem czasu sytuacja 砰d闚 stale si pogarsza豉. Autor opisuje wprowadzane poszczeg鏊ne reperkusje i odczucia rodziny. Kilka razy powtarza sformu這wanie: ,,Wci捫 逝dzili鄉y si, 瞠 gorzej ju chyba nie b璠zie". Chyba... W czasie wojny my郵enie o przysz這軼i sprowadza這 si tak naprawd do kombinowania, jak prze篡, gdzie znale潭 cho熲y k瘰 jedzenia, jak przetrwa kolejn godzin, jak przechytrzy nazist闚. Szcz窷ciem w tym wojennym nieszcz窷ciu okaza豉 si fucha ojca Lejba. Kt鏎ego dnia Mosze poszed na fuch do fabryki naczy emaliowanych. Tam otworzy kas pancern, a nazista zaoferowa mu prac. ,,Ten nazistowski przedsi瑿iorca, kt鏎emu tata otworzy sejf i kt鏎y zaanga穎wa go do pracy, nazywa si Oskar Schindler". Od tej pory ten niemiecki przedsi瑿iorca sta si wybawicielem dla rodziny Leyson闚 i wielu innych 篡dowskich rodzin. Nie uchroni on ich przed poni瘸niem, szykanami, cierpieniem, g這dem, ch這dem, obozami pracy, obozami koncentracyjnymi, ale wielokrotnie wybawi od 鄉ierci. Tylko Calig, starszy brat Leona, nie chcia by uratowany. Mi這嗆 okaza豉 si by wa積iejsza od 篡cia. Autor do嗆 szczeg馧owo opisuje Holocaust i pierwszy okres tu po zako鎍zeniu wojny. Bardziej pobie積ie przedstawia swoje 篡cie w Ameryce. To niezwyk豉 opowie嗆 o 篡ciu i uciekaniu 鄉ierci spod kosy. Kilka razy w trakcie czytania dochodzi豉m do wniosku, 瞠 autor jest prawdziwym szcz窷ciarzem, cz這wiekiem w czepku urodzonym. Jego odwaga, tupet, dzieci璚a niefrasobliwo嗆, 豉two嗆 uczenia si j瞛yk闚 obcych, a potem 鈍iadoma walka o siebie i rodzin, ale przede wszystkim 逝t szcz窷cia zadecydowa造 o tym, 瞠 prze篡 Holocaust. Sama nie wiem, jak przedstawi Wam t niezwyk陰 ksi捫k, literatur faktu, by odda jej prawd i g喚bi, aby przedstawi dobrego nazist, bohatera autora. Oskara Schindlera zna wi瘯szo嗆 ludzi z filmu w re篡serii Stevena Spielberga. Znali go te 砰dzi w Krakowie, a m闚iono o nim r騜nie: ,,nazywano go draniem, kobieciarzem, pijakiem, wojennym kombinatorem". W鈔鏚 nazist闚 mia etykiet kombinatora i to w豉郾ie jego kombinowanie ratowa這 jego 篡dowskie dzieci, jego pracownik闚 i ich rodziny. Kombinowanie i fenomenalna pami耩 do twarzy. Ksi捫ka jest niejako laurk dla Oskara Schindlera, kt鏎y do ko鎍a 篡cia pozosta bohaterem autora. Ten nazista by cz這wiekiem w czasach dehumanizacji. Docenia ci篹k prac, talent, smyka趾, potrafi rozmawia z ka盥ym cz這wiekiem w swej fabryce. Cz這wiekiem a nie 砰dem. Walczy o ka盥ego z nich, by jak najwi璚ej 砰d闚 uratowa, zatrudni, po prostu ocali. I to ci 砰dzi, jego dzieci, jak o nich mawia, pomogli mu w powojennej rzeczywisto軼i. A najm這dszym z ocala造ch by autor tej ksi捫ki. Ta ksi捫ka to nie tylko historia ocalenia ma貫go 篡dowskiego ch這pca. To r闚nie obraz walki w obronie ludzkiej godno軼i i dziedzictwa 篡dowskiego okazywanej sobie przez wyznawc闚 judaizmu poprzez szacunek, 篡czliwo嗆 i przyzwoito嗆 wbrew woli nazist闚, kt鏎zy chcieli wydoby najgorsze sk這nno軼i z ludzi przetrzymuj帷 ich w nieludzkich warunkach. Ale i obraz Polak闚, kt鏎zy byli oboj皻ni na cierpienia 砰d闚 w czasie wysiedlania; czy te szykany w okresie powojennym i wiara, i 砰dzi dokonywali transfuzji krwi z ma造ch dzieci. Przychodzi mi do g這wy tylko jedna my郵 - ka盥y chcia prze篡... Nadzieja i wola przetrwania to chyba najsilniejsze w nas, ludziach. W prostych s這wach, bez zb璠nych ozdobnik闚, patosu czy rozpaczy Leon Leyson opisa swe 篡cie. Opisa, bowiem nie ma tu typowej akcji. Nie ma dialog闚, a mimo to ksi捫ka nie nu篡, tylko z ka盥 stron wci庵a w 鈍iat sprzed lat, najg喚bsze kr璕i piekie. Nie rzuca przy tym oskar瞠niami, nikogo nie obwinia, nawet losu. Jest to po prostu uporz康kowany ci庵 wspomnie od najwcze郾iejszego dzieci雟twa po staro嗆 i opowiedzenie swej prawdziwej historii 篡cia Amerykanom i ca貫mu 鈍iatu. Ponadto publikacja zosta豉 wzbogacona: map ,,Szlak Leona Leysona", zdj璚iami przedstawiaj帷ymi autora w r騜nych momentach 篡cia (przystojny by!), a tak瞠 prologiem i epilogiem, zawieraj帷ym s這wa jego najbli窺zych - 穎ny i dw鎩ki dzieci. Ksi捫ka wstrz御a czytelnikiem, wzrusza, porusza, sk豉nia do refleksji, pog喚bia jego 鈍iadomo嗆 o Holocau軼ie i ukazuje go od innej strony. Pokazuje te, 瞠 s na 鈍iecie dobrzy ludzie, 瞠 istnieje co takiego jak 逝t szcz窷cia. To lektura obowi您kowa. 安iadek NASZEJ historii. Lekcja bolesnej prawdy.
Avatar u篡tkownika - wiola120892
wiola120892
Przeczytane:2014-11-25, Ocena: 6, Przeczyta豉m, czytam regularnie w 2014 roku,
Pi瘯na, wzruszaj帷a opowie嗆. Fantastycznie, 瞠 jest ona oparta na faktach. Autor a zarazem uczestnik wydarze prezentuje nowe oblicze Oskara Schindlera, kt鏎y cho nie by 鈍i皻y zrobi wiele dobrego dla 篡dowskiej spo貫czno軼i podczas II wojny 鈍iatowej. Ta ksi捫ka to ho責 dla niego, oraz podzi瘯owanie za pomoc a tak瞠 鈍iadectwo tragicznych wydarze w dziejach ludzko軼i, kt鏎e uda這 si przetrwa nielicznym.
Avatar u篡tkownika -

Przeczytane:, 52 ksi捫ki 2014 rok, Mam,
Oskar Schindler - chyba ka盥y zna albo chocia kojarzy to nazwisko. Je郵i nie z ksi捫ki Thomasa Keneally'ego pt. ,,Lista Schindlera", opowiadaj帷ej o jego godnych podziwu dzia豉niach, to bez w徠pienia zna je z g這郾ej ekranizacji w re篡serii Stevena Spielberga o tym samym tytule. Ten w豉郾ie cz這wiek, niemiecki przedsi瑿iorca nale膨cy w latach II wojny 鈍iatowej do partii nazistowskiej, uchroni przed pewn 鄉ierci 1200 ludzi pochodzenia 篡dowskiego. Jedn z tych os鏏 by nie篡j帷y ju Leon Leyson (w豉軼. Lejb Lejzon), kt鏎ego wspomnienia zosta造 zapisane oraz wydane pod czujnym okiem Marilyn J. Harran oraz Elizabeth B. Leyson (jego c鏎ki). Historia jego 篡cia jest niezwykle przejmuj帷a i dramatyczna. Relacja autora rozpoczyna si, gdy jest ma造m ch這pcem i wraz z rodzicami oraz czw鏎k rodze雟twa skromnie, ale szcz窷liwie 篡je w p馧nocno-wschodniej Polsce, w miejscowo軼i Narewka (obecnie nieopodal granicy z Bia這rusi). Ojciec Lejby nie ustaje w staraniach, by jego rodzina mia豉 godne warunki do 篡cia, dlatego wkr鏒ce wyje盥瘸 z rodzinnej wsi i rozpoczyna prac w Krakowie. Dopiero po kilku latach to, co zarobi, umo磧iwia mu 軼i庵ni璚ie 穎ny wraz z dzie熤i do tego samego miasta. Nied逝go potem gro嬌a wybuchu wojny z dnia na dzie staje si coraz bardziej realna, cho wielu nie do ko鎍a zdaje sobie z tego spraw albo nie przyjmuje tego do wiadomo軼i. Jednak wrzesie 1939 roku pokazuje, 瞠 nazi軼i pod wodz Adolfa Hitlera nie cofn si przed niczym, by zdoby w豉dz i stworzy now, ,,czyst" ras. By tego dokona, w pierwszej kolejno軼i nale篡 pozby si ,,k堯d" na drodze do realizacji tego koszmarnego planu, czyli m.in. 砰d闚. Rozpoczyna si masowe przesiedlanie ludno軼i 篡dowskiej do gett. Rodzina Lejzon闚 z ma貫go, ale przytulnego mieszkania przenosi si do ciasnego pokoju w krakowskim getcie, kt鏎e przysz這 im dzieli z inn rodzin. Nie trzeba d逝go czeka na pojawienie si g這du i chor鏏 - nazi軼i celowo nie zapewniaj mieszka鎍om getta nale篡tych racji 篡wno軼iowych, a zapasy szybko si ko鎍z. Skupienie tak du瞠j liczby ludzi na zamkni皻ym terenie, gdzie trudno o zachowanie higieny, szybko owocuje rozpowszechnianiem si chor鏏 (tyfus, szkorbut itd.). Z dnia na dzie jest coraz gorzej, jednak szcz窷liwy przypadek sprawia, 瞠 ojciec Lejby trafia do Niemieckiej Fabryki Wyrob闚 Emaliowanych, gdzie - dzi瘯i temu, 瞠 potrafi otworzy zamkni皻y sejf - zostaje zatrudniony na sta貫. Naturalnie jest to praca bez zap豉ty w tradycyjnej formie, jednak sam fakt, 瞠 pracownicy maj za鈍iadczenie o zatrudnieniu ratuje im 篡cie. To jednak r闚nie trwa tylko do czasu. Gdy kapitulacja nazistowskich Niemiec jest ju tylko kwesti czasu, zapada decyzja o likwidacji gett i masowej wyw霩ce ich mieszka鎍闚 do oboz闚 koncentracyjnych. Oskar Schindler, drog przekupstwa i uk豉d闚, przekonuje komendanta KL Plaszow, Amona Goetha, 瞠 dotychczasowi pracownicy s niezb璠ni do prawid這wego funkcjonowania fabryki. Tym sposobem ratuje ponad tysi帷 os鏏 pochodzenia 篡dowskiego, w tym ma貫go Lejzona. By to godny podziwu wyczyn z jego strony. Schindler niejednokrotnie ryzykowa 篡cie, by ratowa swoich pracownik闚 (jak relacjonuje Leyson), jednak nie mo積a zapomina o fakcie, 瞠 przyjecha do Polski, by dorobi si na wojnie tanim kosztem (砰dzi byli darmow si陰 robocz). Wiedzia, w jakich warunkach buduje sw鎩 biznes i jacy ludzie b璠 u niego pracowa - robi to 鈍iadomie. Dlatego dla mnie jego posta b璠zie zawsze zawiera豉 odrobin... hmm... kontrowersji. Co do samej relacji z pobytu Leona Leysona w getcie czy obozie, nie doszuka豉m si w niej niczego, czego nie zna豉bym ju z opowie軼i innych ocalonych. Na uwag natomiast zas逝guje to, jak autor wspomnie postrzega antysemityzm w Polsce. Przed wojn nienawi嗆 do 砰d闚 przejawia豉 si g堯wnie w okre郵onych momentach, jak np. w Wielki Tydzie i mia豉 wyd德i瘯 czysto religijny. Po wojnie za by to ju ten sam antysemityzm, kt鏎y funkcjonuje do dzi i dotyczy 砰d闚 jako narodu. Leyson przytacza te kilka sytuacji, w kt鏎ych ta antypatia by豉 szczeg鏊nie dotkliwa, jak np. w czasie pobytu w akademiku ju po kapitulacji Niemiec (jako tymczasowym miejscu zamieszkania), gdy Polacy oskar瘸li 砰d闚 o dokonywanie transfuzji krwi polskich dzieci, aby wzmacnia swoje organizmy. Przejawy antysemityzmu ze strony Polak闚 to oczywi軼ie rzecz bezsporna, bo ka盥y wie, 瞠 mia造 one miejsce cz瘰to i g瘰to, jednak瞠 autor chyba zapomnia, 瞠 nie tylko 砰dzi byli ofiarami II wojny 鈍iatowej i nie tylko oni cierpieli. Cho w鈔鏚 Polak闚 by這 wiele wrogo nastawionych do 砰d闚 os鏏, to nie brakowa這 w鈔鏚 nich tak瞠 tych, kt鏎zy im pomagali i tych, kt鏎zy gin瘭i w obozach. W og鏊nym rozrachunku ,,Ch這piec z listy Schindlera" to emocjonuj帷a i poruszaj帷a ksi捫ka jak ka盥a z tego gatunku, jednak dla mnie niepozbawiona nutki kontrowersji. Na blogu: http://www.ksiazkowka.pl/2014/03/chopiec-z-listy-schindlera-leon-leyson.html
Avatar u篡tkownika - agnik66
agnik66
Przeczytane:2014-02-22, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2014,
Lejb Lejzon mieszka razem z rodzicami i czw鏎k rodze雟twa w Narewce, wsi po這穎nej w p馧nocno-wschodniej Polsce. Matka zajmowa豉 si domem, a ojciec wyjecha do Krakowa za prac, gdzie po kilku latach sprowadzi swoj rodzin. Lejb 篡 normalnie, mia swoich koleg闚, a jego 篡cie by這 praktycznie beztroskie. Gdy mia dziesi耩 lat, wybuch豉 wojna, kt鏎a na zawsze zmieni豉 jego 篡cie. W ksi捫ce mo瞠my bli瞠j pozna Oskara Schindler, kt鏎y dla wielu sta si bohaterem. Ocali on wielu 砰d闚 przed zag豉d, a wszystko dzi瘯i jego li軼ie. By nazist, ale los 砰d闚 nie by dla niego oboj皻ny. Leon Leyson by najm這dszym ch這pcem na jego li軼ie. Dzi瘯i niej on i inni ocaleli. Na temat Holocaustu napisano ju wiele ksi捫ek, ale ka盥a taka historia jest wed逝g mnie warta poznania. Nie ma tutaj suchych fakt闚, tak jak w podr璚znikach do historii. Jest za to przejmuj帷a i prawdziwa historia, 鈍iadectwo ocala貫go m篹czyzny. Takie powie軼i zawsze s warte poznania. Tutaj jeszcze mo瞠my dowiedzie si czego wi璚ej o Oskarze Schindlerze. "Ch這piec z listy Schindlera" to bardzo wzruszaj帷a i smutna ksi捫ka, kt鏎a przepe軟iona jest b鏊em, cierpieniem i brakiem nadziei, a przedstawiona w niej historia jest prawdziwa. Autor, Leon Leyson ( Lejb Lejzon), opisuje swoje 篡cie przed wojn, w trakcie niej i po niej. Nie b璠 tutaj wystawia豉 oceny, bo w przypadku takich ksi捫ek tego nie robi. Nie b璠 te pisa豉, 瞠 powie嗆 mi si podoba豉, bo nie jest to najlepsze okre郵enie. Napisz natomiast, 瞠 jest to historia warta poznania, poniewa wywo逝je emocje, sk豉nia do refleksji i pokazuje, jak wa積a jest nadzieja. kingaczyta.blogspot.com
Avatar u篡tkownika - malineczka74
malineczka74
Przeczytane:2014-02-04, Ocena: 5, Przeczyta貫m,
Na og馧 ksi捫ki stoj帷e na ksi璕arskich czy bibliotecznych p馧kach mo積a ocenia czy s dobre, rewelacyjne czy po prostu s豉be. Ale nie wszystkie wydane pozycje mo積a podda weryfikacji stosuj帷 powy窺ze kryteria. Jest bowiem grupa publikacji, kt鏎e s napisane by 鈍iadczy, by da 鈍iadectwo prawdzie, by by g這sem dla potomnych. Nazywam takie ksi捫ki "鈍iadkami" i absolutnie nie oceniam ich tre軼i, stylu czy j瞛yka. Tylko "s逝cham" takich ksi捫ek i traktuj je jak wyj徠kowe lekcje prawdy, historii. Takie lektury wywo逝j we mnie zastanowienie i refleksje. Opowie嗆 Lejby Lejzona jest napisana bardzo prostym j瞛ykiem. Trafia jednak do czytelniczego serca niezwykle bezpo鈔ednio i celnie. Wzrusza do g喚bi i niezwykle prawdziwie oddaje tragiczne losy przeci皻nej 篡dowskiej rodziny, kt鏎ej zwyczajn egzystencj, spok鎩 i codzienno嗆 zburzy這 szale雟two Hitlera. Lejzonowie wywodzili si z Narewki, ma貫j wioski po這穎nej na p馧nocno-wschodnich kra鎍ach Polski. Nie byli zbyt maj皻ni. Matka zajmowa豉 si domem i pi徠k dzieci, ojciec by zdolnym i pracowitym fachowcem w fabryce. Dzi瘯i ci篹kiej i sumiennej pracy zaproponowano mu przeniesienie i awans do podobnej fabryki w Krakowie. M篹czyzna skorzysta z mo磧iwo軼i lepszego jutra. Po kilku latach sprowadzi rodzin do siebie. Lejba nied逝go cieszy si lepszym, miejskim 篡ciem. Wygodami mieszkalnymi, edukacj szkoln i beztroskim czasem dzieci雟twa. Gdy mia 10 lat wybuch豉 potworna wojna, kt鏎a pozbawi豉 go mieszkania, mo磧iwo軼i nauki. Wtr帷i豉 Lejzon闚 do krakowskiego getta, do oboz闚 w P豉szowie i Gross-Rosen. Na szcz窷cie w trakcie wojennej zawieruchy poznali i trafili pod "opiek" wyj徠kowego cz這wieka. Niemieckiego przedsi瑿iorcy, kt鏎y w obliczu faszyzmu nie straci poczucia cz這wiecze雟twa. To dzi瘯i niemu wi瘯szo嗆 rodziny Lejby ocala豉. Ch這piec okaza si jednym z najm這dszych, kt鏎ych Oscar Schindler ocali. Autor ksi捫ki, kt鏎 dzi gor帷o polecam pisze o nim ciep這 i ze wzruszeniem. Nic dziwnego bowiem ten cz這wiek z nara瞠niem 篡cia ratowa setki 砰d闚 przed oczywist zag豉d udowadniaj帷, 瞠 s niezb璠ni do wydajnej produkcji zbrojeniowej, cho w rzeczywisto軼i nie by豉 to do ko鎍a prawda. Z nara瞠niem 篡cia po ludzku traktowa swoich pracownik闚, dawa im jedzenie i wspiera dobrym s這wem. "Ch這piec z Listy Schindlera" to z jednej strony opowie嗆 o ludziach, kt鏎zy do鈍iadczyli piek豉 holocaustu, a z drugiej lektura u鈍iadamiaj帷a jakim wspania造m cz這wiekiem by Oscar Schindler, kt鏎y w pe軟i zas逝篡 na miano bohatera i jako bohater spoczywa na G鏎ze Syjon w Jerozolimie. Wojenny pami皻nik odkrywa przera瘸j帷e oblicze faszyzmu, ale i ukazuje, 瞠 koniec wojny nie oznacza dla 砰d闚 spokoju i stabilizacji. Na szcz窷cie Lejba wyemigrowa i zmieni imi (odt康 nazywa si Leon), u這篡 sobie 篡cie u boku 穎ny. Ca貫 篡cie pozosta 鈍iadkiem dobrego serca w豉軼iciela fabryki "Emalia". Opowie嗆 Leysona czyta si jednym tchem. To ksi捫ka, kt鏎a wyciska 透y, u鈍iadamia potworno嗆 wojny. Niech dla wszystkich j czytaj帷ych b璠zie lekcj prawdy i przestrog. Oby nigdy ju nie wybuch豉 na 鈍iecie taka wojna. Oby 瘸dna rodzina nie musia豉 przechodzi przez to co Lejzonowie.
Avatar u篡tkownika - Muminka789
Muminka789