Długa noc

„Długa noc” to szósta część cyklu o komisarzu Jakubie Mortce. Przyznam szczerze, że obawiałam się tej lektury, gdyż miało to być moje pierwsze spotkanie z tym autorem, ale zupełnie niepotrzebnie. Nie porwała mnie ta powieść co prawda na wyżyny zachwytu, ale była po prostu dobrą pozycją, którą z chęcią przeczytałam.

Cała akcja dzieje się w czasie jednej nocy, która przeplatana jest wcześniejszymi wydarzeniami. Niestety nie jest to w książce konkretnie oznaczone, czy oddzielone, dlatego na początku miałam dość duże trudności z odnalezieniem się we właściwym czasie. Ale im bliżej końca, tym bardziej dałam się porwać.

Zdecydowanie na plus dla mnie jest to, że mimo iż jest to część cyklu to mogłam przeczytać tę pozycję jako samodzielną lekturę i spokojnie się odnaleźć. Nie było też nawiązań do poprzednich części, dzięki czemu udało mi się poznać naszego komisarza bez wrażenia, że coś z jego życia mi umknęło.

Główny bohater na potrzeby śledztwa, w którym oskarżona jest bliska mu osoba wraca z Brukseli, aby dowiedzieć się prawdy i przesłuchać inną podejrzaną osobę, która być może przyczyni się do odkrycia, co tak naprawdę wydarzyło się w czasie śmierci ofiary. Na równi z przesłuchaniem komisarz musi rozwiązać również sprawę mordowanych prostytutek, co niestety mu nie pomaga, ale prowadzi do doskonałego finału.

Niestety muszę wspomnieć również o tym, że pomimo naprawdę świetnego stylu pisania autora, książka wydawała mi się dość stateczna i za bardzo rozciągnięta. W trakcie lektury nie odczuwałam żadnych większych emocji, i dopiero zakończenie sprawiło, że nie mogłam się oderwać od czytania. Było taką wisienką na torcie, wyjaśnieniem zagadki, ale również ogromnym zaskoczeniem i otwarciem furtki do kolejnych części.

Nie zabrakło również wątku LGBT, który mam wrażenie, że ostatnio można spotkać w co drugiej książce. Tutaj jednak nie było to przesadzone i idealnie komponowało się z pomysłem autora. Również nawiązanie do współczesnych czasów – walka z pandemią i strach o życie najbliższych, zdecydowanie na plus, gdyż mogliśmy sobie całą historię lepiej wyobrazić.

Pomimo tego, że nie będzie to najlepsza z pozycji, jakie czytałam, to uważam, że warto się z nią zapoznać. Nie żałuję czasu poświęconego na lekturę i mam ochotę sięgnąć po pozostałe części z tej serii.

Informacje dodatkowe o Długa noc:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2022-06-15
Dodał/a opinię: Anna Kubera

Tagi: Kryminały detektywistyczno-policyjne

Zobacz opinie o książce Długa noc

Kup książkę Długa noc

Prosta sprawa
Wojciech Chmielarz0
Okładka ksiązki - Prosta sprawa

Powieść sensacyjna mistrza kryminału Prosty zniknął. Zostało po nim zdemolowane mieszkanie, ale on sam zapadł się pod ziemię. Nie bez powodu - szukają...

Zwykła przyzwoitość
Wojciech Chmielarz0
Okładka ksiązki - Zwykła przyzwoitość

Powieść sensacyjna, której nie da się odłożyć   Kiedy Bezimienny wraca do domu na warszawskich Włochach, w którym wynajmuje pokój, spotyka tam dwóch...