Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć

Tom 9 cyklu Harry Potter

Książkę „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” kupiłam przede wszystkim ze względu na szczytny cel, na jaki przeznaczone są pieniądze z jej zakupu, a także dlatego, że jako fanka historii o Harrym Potterze staram się być na bieżąco ze wszystkim, co go dotyczy. Poza tym byłam po prostu ciekawa, co pani Rowling dla nas przygotowała. I cieszę się, że sięgnęłam po tę książkę, bo pozwoliła mi na moment wrócić do cudownego świata magii i obcować z bardzo fajnym poczuciem humoru J.K. Rowling.

Wstęp to prawdziwe arcydzieło humoru – świetne są rady dla wydawców mugolskich, w ogóle dobry pomysł na stworzenie podręcznika, o którym autorka wspomina w książce o Harrym Potterze – tym bardziej że opisy zwierząt są naprawdę zabawne i widać, że autorka nieźle się napracowała, żeby wymyślić tyle stworzeń i jeszcze do tego opisać ich zwyczaje, wygląd, cechy charakterystyczne. Fakt, że czerpała przy tym obficie z mitologii i baśni tylko dodaje wartości tej książce.

Przyznam, że ta książeczka bardzo mi się podobała, choć czytałam ją dość długo – po prostu fajnie jest zrobić sobie przerwę po przeczytaniu kilkunastu opisów, w przeciwnym razie ma się wrażenie, że te stworzenia nakładają się na siebie i jest trochę tak, jakbyśmy czytali leksykon (no bo w sumie to jest trochę leksykon). Napisana jest w sposób charakterystyczny dla J.K. Rowling: lekko, swobodnie, interesująco, z humorem. Ale uwaga: jeśli ktoś oczekuje jakiejś niesamowitej, wciągającej lektury z wartką akcją, czarami i naszymi ulubionymi czarodziejami – to się rozczaruje. Ta książka jest dokładnie tym, co sugeruje nam tytuł: alfabetycznym spisem ciekawych baśniowych stworzeń – co nie znaczy, że jest nudna. Mnie się podobało i byłam pod dużym wrażeniem pomysłowości autorki. Jedyna wada tej książki, to jej objętość: jest zdecydowanie za krótka.

Książka jest bardzo ładnie i starannie wydana – w twardej oprawie, z ciekawymi rysunkami. Myślę, że nie zawiedzie kogoś, kto lubi angielski humor i chciałby jeszcze raz wejść do cudownego świata magii – nie spotkacie tu, co prawda, Harry’ego, Hermiony ani Rona, ale za to zbliżycie się do ich świata, dowiedzie się coś więcej o historii magii, o tym, czy centaury klasyfikuje się jako zwierzęta i poznacie lepiej czarodziejów, którzy poświęcili wiele lat życia po to, żeby sklasyfikować najbardziej tajemnicze i niezwykłe zwierzęta, jakie zamieszkują świat magii. To niezła przygoda!

Myślę, że to świetna lektura dla wszystkich fanów Harry’ego Pottera – możecie poczuć się jak uczniowie Hogwartu, sięgając po jeden z obowiązkowych podręczników! Gdyby nasze „mugolskie” podręczniki były tak napisane, to pewnie większość uczniów miałaby same piątki 😊

Informacje dodatkowe o Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć:

Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2017-03-15
Tytuł oryginału: Fantastic Beasts and Where to Find Them
Tłumaczenie: Lipińska Joanna, Polkowski Andrzej
Ilustracje:-
Dodał/a opinię: Joanna Tekieli

Zobacz opinie o książce Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć

Kup książkę Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć

Quidditch przez wieki
J.K. Rowling (Robert Galbraith)0
Okładka ksiązki - Quidditch przez wieki

Jeśli was ciekawi, skąd pochodzi złoty znicz, w jaki sposób powstały tłuczki albo dlaczego emblematem Wedrowców z Wigtown jest topór rzeźnicki, weźcie...

Harry Potter i kamień filozoficzny (Gryffindor)
J.K. Rowling (Robert Galbraith)0
Okładka ksiązki - Harry Potter i kamień filozoficzny (Gryffindor)

Edycja specjalna z okazji dwudziestolecia wydania książki Harry Potter i Kamień Filozoficzny - pozycja obowiązkowa dla najwierniejszych fanów Hogwartu...