Recenzja książki: Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Obok Baśni barda Beedle’a i Quidditcha przez wieki Jeanne K. Rowling przygotowała jeszcze jedną, specjalną publikację, prawdziwą gratkę dla fanów Harry’ego Pottera. Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć to swoiste kompendium wiedzy o magicznych stworzeniach, które systematyzuje dotychczasową wiedzę czytelników w tym zakresie, ale też znacznie ją rozbudowuje i wzbogaca. Niewielkich rozmiarów książeczka śmiało może nosić miano „encyklopedii magicznych zwierząt rodem ze świata Harry’ego Pottera".

Fantastycznych zwierząt na kartach powieści o przygodach Harry’ego Pottera i jego przyjaciół pojawia się bardzo wiele. Już w pierwszych tomach nie brakuje budzących grozę smoków, przerażającego bazyliszka czy gigantycznych rozmiarów pająka. Swoich epizodów doczekały się w książkach Rowling także jednorożce, trytony, centaury, ghule, chochliki kornwalijskie, niuchacze czy wilkołaki. Dzięki znajomości powieści o przygodach nastoletniego czarodzieja lektura Fantastycznych zwierząt... nie kojarzy się z wertowaniem pełnej naukowego żargonu i suchych faktów encyklopedii.

Publikacja składa się z rozbudowanego wstępu oraz właściwej części, alfabetycznego spisu stworzeń wraz z wyczerpującymi informacjami, dotyczącymi podejmowanego tematu. Wstęp do publikacji jest długi - wiele w nim cennych informacji. Czytelnik dowie się, jaka klasyfikacja rządzi magicznym światem zwierząt i dlaczego tak inteligentne stwory jak centaury znalazły się w jednym worku z trollami i gumochłonami. Magiczne stworzenia sklasyfikowano także ze względu na zagrożenie, jakie spotkać może z ich strony czarodziejów i nieświadomych mugoli.

Część encyklopedyczna, ułożona - czego nietrudno się domyślić - alfabetycznie, składa się z dłuższych bądź krótszych definicji około osiemdziesięciu magicznych stworzeń. Wielu z przytoczonych i opisanych gatunków czytelnik nie miał okazji wcześniej poznać. Bardzo intrygująco zaprezentowana zostały śmierciotula, popiełek czy też demimoz. To jednak dopiero początek zdumiewających i fascynujących opisów magicznych stworzeń. Nawet te charakteryzujące znane nam zwierzęta – chociażby hipogryfa, któremu poświęcono sporo miejsca na kartach powieści Harry Potter i więzień Azkabanu – odkryjemy na nowo i poznamy nieznane dotąd fakty i ciekawostki.

Książka Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć opatrzona jest licznymi rycinami przedstawiającymi magiczne stwory (nie wszystkie) oraz będące ozdobnikami publikacji. Tak starannie przygotowana szata graficzna przywodzi na myśl stare, magiczne księgi – książki, z których z pewnością korzystał Harry Potter i inni uczniowie Hogwartu. Język publikacji jest prosty, nie brak w nim dowcipu słownego czy sytuacyjnego.

Publikacja Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć to pozycja obowiązkowa dla każdego fana świata Harry’ego Pottera. Skrzętnie zebrane i mądrze sklasyfikowane informacje ze świata magicznych stworzeń systematyzują i poszerzają wiedzę chłonnego na takie ciekawostki prawdziwego fana Pottera. Może kiedyś pojawią się także inne publikacje spoza serii – Dzieje magii albo księga z zaklęciami?

Kup książkę Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć

Zobacz opinie o książce Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć
Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć
J.K. Rowling (Robert Galbraith)
Baśnie Barda Beedle
J.K. Rowling (Robert Galbraith)0
Okładka ksiązki - Baśnie Barda Beedle

"Baśnie barda Beedle'a" to zbiór pełen magii, poruszających opowieści, które wzruszają, bawią, a czasem przerażają i wywołują dreszcz lęku przed śmiercią...

Harry Potter i więzień Azkabanu
J.K. Rowling (Robert Galbraith)0
Okładka ksiązki - Harry Potter i więzień Azkabanu

Kolejna, - trzecia część opowieści w wersji audio o Harrym Potterze tym razem w trzeciej klasie Szkoły Magii i Czarodziejstwa Hogwart, który z dwojgiem...