Głośnik w głowie. O leczeniu psychiatrycznym w Polsce

Zmagać się z zaburzeniami psychicznymi w Polsce nie jest łatwo. Osoby z zdiagnozowanymi chorobami psychicznymi muszą się zmierzyć nie tylko z własną sytuacją zdrowotną, ale również z reakcją otoczenia. Bo niestety, w percepcji przeważającej części społeczeństwa, choroba psychiczna to wstyd, a pobyt w szpitalu psychiatrycznym jest jak wyrok. I mimo, że historia każdego chorego jest inna, to z każdej wyziera niezrozumienie. Przez bliskich, przez społeczeństwo i przede wszystkim, przez tych, którzy mogą coś zmienić.

To smutny obraz. I taki sam smutny obraz leczenia psychiatrycznego wyłania się z książki Pani Pawłowskiej - Krać. Książki, która nie jest może niczym odkrywczym, ale wciąż jest ważnym głosem. Opowiedziana głosami osób, które na co dzień żyją z depresją, schizofrenią i niszczącą życie traumą. I każdy z tych głosów jest wręcz przerażający. Przeraża codzienność z chorą, przeraża jej leczenie, przeraża podejście niektórych pracowników ochrony zdrowia. I temu wszystkiemu towarzyszy niemoc, ogrom niemocy. Niemocy nie tylko pacjentów, ale niemocy personelu medycznego, który wciąż zmaga się z niedoborami kadr, brakiem miejsc i niemożliwością udzielenia pomocy. To ważny głos, również ze strony pracowników, na których to barkach spoczywa opieka nad osobami przebywającymi w szpitalach. A wszystko przedstawione w sposób obiektywny, z szacunkiem, szczególnie do osób chorujących i ich bliskich.

Obawiam się, że ja niestety nie potrafię pisać obiektywnie, bo cała ta sytuacja i ta książka, dotykają mnie w sposób osobisty. Nie umiem tez jednoznacznie określić, czy ten reportaż jest dobry, bo nie potrafię ocenić czyichś przeżyć i dramatów. Ale jednoznacznie wynika z niego, jak bardzo jesteśmy niezrozumiani i jak bardzo to niezrozumienie wpływa na brak jakichkolwiek zmian. Bo to, że utknęliśmy w błędnym kole nie unika wątpliwości. Zastanawia mnie tylko jedna kwestia, kiedy zdamy sobie sprawę, że system, który ma się nami opiekować, jest bardziej chory niż my. Proszę, czytajcie ten reportaż, bo jest on bardzo ważnym i wiele uświadamiającym głosem.

Informacje dodatkowe o Głośnik w głowie. O leczeniu psychiatrycznym w Polsce:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2022-02-09
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 9788381914055
Dodał/a opinię: posrod_kwiatow

Tagi: Opieka nad chorymi psychicznie bóg

Zobacz opinie o książce Głośnik w głowie. O leczeniu psychiatrycznym w Polsce

Kup książkę Głośnik w głowie. O leczeniu psychiatrycznym w Polsce