Jak przeżyć 50 lat i nadal cieszyć się życiem

“Jak przeżyć 50 lat i nadal cieszyć się życiem” to książka-poradnik, którą autorka napisała w oparciu o swoje doświadczenia, przemyślenia, refleksje. Prezentuje w niej sposoby na to, jak w dojrzałym wieku czerpać radość z życia, czuć się szczęśliwą i spełnioną kobietą. Z pewnością nie są to wyjątkowe, odkrywcze uwagi, ale na pewno cenne i warte rozważenia.
Otóż Kozłowska dobitnie podkreśla, że wiek to stan umysłu i tylko od nas samych zależy, jaka będzie jakość naszego życia w jego jesieni czy raczej pełnej dojrzałości, żeby nie powiedzieć starości. Podpowiada, radzi, sugeruje, otwierając nam oczy na rzeczy ważne, istotne, które być może w biegu życia gdzieś nam umknęły, ale na które mamy wpływ. Przedstawia więc, w oparciu o mądrość stoicyzmu, swój przepis na wieczną młodość - filozofię 5S: 1-Sen, 2- Sport, 3- Seks, 4- Stoicyzm, 5- Szajba. To proste metody i opisane w przystępny sposób. W dodatku trudno nie zgodzić się z filozofią stoicyzmu, która przecież głosi, że do każdej sytuacji życiowej powinnyśmy podchodzić ze spokojem, zachowując pogodę ducha mimo wszystko czy ponad wszystko, co nas spotyka.
Ważne też jest, zdaniem autorki, takie pozytywne skupienie się na sobie, swoich potrzebach, pragnieniach. Wreszcie jest na to czas, nie dajmy się więc zaszufladkować, wmówić sobie, że jesteśmy za stare na to czy tamto, za to w sam raz na opiekę nad wnukami. Korzystajmy z życia, bądźmy aktywne fizycznie, zajmijmy się swoimi pasjami, rozwijajmy swoje zainteresowaniami, które być może całe lata odkładałyśmy na później.
Nie zaniedbujmy też, jak przypomina autorka, kontaktów z innymi ludźmi, ale bądźmy uważne w ich doborze. Zrezygnujmy z toksycznych, interesownych znajomości, otaczając się życzliwymi, wartościowymi przyjaciółmi. W końcu “Są ludzie, z którymi tracisz czas i ludzie, z którymi tracisz poczucie czasu”.
Myślę, że dużą zaletą tej książki jest jej autentyczność, prostota, odwołanie się do osobistych przeżyć autorki, dostosowanie do polskich realiów, łatwość zastosowania jej porad, które przecież w większości nie wymagają nakładów finansowych. Przecież “Chodzi o to, że materiałem, z którego budujemy nasze szczęście, powinno być to, co jest nam dane tu i teraz”.
Dziękuję wydawnictwu Novae Res za przesłanie egzemplarza recenzenckiego.
Cała recenzja:

Informacje dodatkowe o Jak przeżyć 50 lat i nadal cieszyć się życiem :

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2021-09-07
Kategoria: Poradniki
Dodał/a opinię: MagdaKa

Tagi: wiek młodość starość samopoczucie

Zobacz opinie o książce Jak przeżyć 50 lat i nadal cieszyć się życiem

Kup książkę Jak przeżyć 50 lat i nadal cieszyć się życiem

Jesteśmy wszyscy predysponowani do tego, aby dożyć 100 lat, dlaczego więc na półmetku mielibyśmy odpuszczać sobie pragnienie życia nadal w pełni i aktywnie, wyglądania modnie i młodo oraz zajmowania się sobą i realizowania marzeń? Młodość to nie sztuka a starość to nie grzech.

Łamanie stereotypów staje się dziś faktem, kolorowo ubrane 80-latki nikogo nie dziwią, nawet skaczący ze spadochronem 100-latkowie także już nie szokują. Jak się okazuje, jedni są wiecznie młodzi, inni wiecznie starzy i to zdecydowanie kwestia charakteru a nie kalendarza.

50-tka dookoła świata
Katarzyna Hanna Kozłowska0
Okładka ksiązki - 50-tka dookoła świata

Świat jest piękniejszy i bezpieczniejszy niż nam się wydaje - wystarczy zdobyć się na odwagę, by go lepiej poznać! Stwierdzenie, że ,,życie zaczyna się...