Kroki na strychu

Wpadła mi w ręce książka, której każda przeczytana strona zadziwiała mnie jeszcze bardziej. Ból, jaki z niej wypływa, przyprawia czytelnika o wiele emocji. "Kroki na strychu" Marty Malinowskiej poznajemy z perspektywy trzech kobiet, których historie na początku nie są ze sobą powiązane. Jednak im dalej zagłębia się w karty powieści, tym więcej niteczek łączy się ze sobą.
Tajemnice i grę pozorów wyczuwa się dość szybko. Jednak powody takich stanów są przykre i niestety tak bardzo rzeczywiste. To, co przydarzyło się bohaterkom, doświadczało i doświadcza wiele kobiet. Autorka poświęciła temu całą książkę i skłania do refleksji.
Patrycja, młoda kobieta, która wspina się po szczeblach kariery, jest osobą arogancką i totalnie irytującą bohaterką. Już dawno nie wywracałam oczami podczas czytania rozdziałów z jej udziałem. Sytuację ratował fakt, że to ona chciała rozwiązać tajemnicę tytułowych "kroków na strychu" i zagadkę pewnego zaginięcia.
Marta Malinowska stworzyła trzy bohaterki osadzone w trzech różnych strefach czasowych, co jest bardzo dobrym posunięciem przy tematyce, jaką wybrała. Przedstawiona przemoc fizyczna i psychiczna, nie zaakceptowanie dziecka ze względu na płeć, poświęcenie matki, by dziecko nie cierpiało i tajemnice, które pogrążają człowieka w wyrzutach sumienia, to tylko część poruszonych kwestii. Historia Patrycji i dwóch innych kobiet jest zatrważająco realistyczna i przykra. Włos jeży się na głowie, gdyż ma się świadomość, że takie historie dotykało i dotyka wiele rodzin.
Gra pozorów i tajemnice grają pierwsze skrzypce na równi z ukrytym cierpieniem, by obraz szczęśliwej rodziny nie został zburzony. Przy tego typu książkach staram się trzymać dystans, by nie poniosły mnie emocje. Tak samo było w tym przypadku. Marta Malinowska ma przyjemne pióro, mimo trudnej tematyki. Potrafi zaintrygować czytelnika zagadką, by chcieć dojść do prawdy. Niech nie zwiedzie Was ta piękna okładka. Ma za sobą historię pełną cierpienia, która wywrze na Was mocne wrażenia.

Informacje dodatkowe o Kroki na strychu:

Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2023-05-24
Dodał/a opinię: gdziejatamksiazk

Tagi: Literaturoznawstwo - dramat

Zobacz opinie o książce Kroki na strychu

Kup książkę Kroki na strychu

Iluzja
Marta Malinowska0
Okładka ksiązki - Iluzja

Na co cię stać w obronie własnej tożsamości? W Południowych Królestwach, zróżnicowanych i skłóconych dominiach, niektóre kobiety widzą przyszłość...

Odnaleźć siebie
Marta Malinowska0
Okładka ksiązki - Odnaleźć siebie

Trudno jest budować nowe życie, gdy wszystko dookoła okazuje się kłamstwem. Po bolesnym rozstaniu z mężem Zuza postanawia przeorganizować swoje życie...