Las zna twoje imię

Pod koniec lat dwudziestych ubiegłego wieku Estrella i jej siostra bliźniaczka Alma, miały wszystko, o czym tylko mogły zamarzyć. Jako córki markiza, właściciela dworku i kopalni żelaza, dorastały w luksusie. Lecz przyszło im też dźwigać ogromne brzemię. Estrella i Alma to spadkobierczynie niezwykłego daru przekazywanego z pokolenia na pokolenie, ale tylko w żeńskiej linii rodziny. Ich życie zostało naznaczone piętnem przepowiedni, według której jedna z nich umrze, zanim ukończy piętnaście lat. Tak zaczyna się ta pełna pasji i magii historia, która prowadzi czytelnika śladami głównej bohaterki, niezwykłej kobiety, która mimo strachu przed niebezpieczeństwami nie zawaha się zrobić tego, co konieczne, aby obronić swoją ziemie i dziedzictwo zapisane w krwi.
Mroczna saga rodzinna dla miłośniczek powieści Isabel Allende i Kate Morton. Nastrojowa jak gotyckie powieści sióstr Brontë.

Alaitz Leceaga zabiera nas na baskijskie wybrzeże, do górniczego miasteczka Basondo. Akcja powieści prowadzi nas od lat dwudziestych, gdzie nie opuszczamy obszaru górniczego. Trudne lata trzydzieste zastają nas na ranczu bydła w gorącej, południowej Kalifornii. Nie najlepszy okres dla Hiszpanii i następujące po sobie: wojna domowa, wojna światowa, okres powojenny. Trudności, bieda, głód, represje wojenne, naziści. Wszystko znalazło się w tej liczącej prawie sześćset stron powieści. Powieści, która jest jednym z najcudowniejszych debiutów, jakie w swoim życiu czytałam. A uwierzcie mi, mam na koncie mnóstwo książek. Zakochałam się w tej historii. Pochłonęła mnie. Zaczarowała.
Posłuchaj dziecko, w tym życiu masz do wyboru dwie możliwości: albo się uśmiechasz i robisz wszystko, czego inni od ciebie oczekują, albo przygotuj się na to, że będą cie krytykować aż do dnia twojego pogrzebu.

Główną bohaterką jest Estrella de Zuloaga, córka markiza, jedna z sióstr bliźniaczek. Dziewczyna o oczach wilka, niebezpieczna, impulsywna, wybuchowa. Nie zawsze popiera się jej wybory, ale nie przeszkadza to w odbiorze tej wyjątkowej, najpierw dziewczynki, później kobiety. Wspaniała bohaterka literacka. Może stanie się jedną z moich ulubionych. Potrafiła dać sobie radę, nawet wtedy, gdy innym wydawało się to niemożliwe. Bywało, że miała na swoich młodych barkach całe ranczo, a później dom i kopalnię. Ale dla niej najważniejszy był las. Las, który ją prześladował i od momentu gdy była dzieckiem przywoływał. Zapuszczała się w jego gęstwinę, najpierw z siostrą, potem sama. To w tym „zaczarowanym” lesie zdała sobie sprawę z posiadanego daru, kontrolowania natury. Czy jej dar okaże się przekleństwem, czy pomocą w trudnych chwilach? A może jednym i drugim?

Jesteś jak dzikie jeżyny, które rosną w lesie i drapią każdego, kto przechodzi obok, aż do krwi.

Siostry, prawie identyczne, ale jakże różne. Alma, ta dobra i lubiana przez wszystkich. Estrella, ta zła i za taką uważana. Jak to często między siostrami bywa (mogę szczerze powiedzieć, bo siostrę posiadam), dziewczęta z sobą rywalizowały, mimo tego pozostawały dla siebie bardzo bliskie. Pierwsza miłość, też wspólna i przez nią następował spory rozdźwięk między dziewczętami. Pierwsza miłość, która może okazać się tą jedyną, ostatnią i młodzieniec, który będzie obecny w ich życiu. Nawet po śmierci Alma nie opuściła siostry, była duchem, który pojawiał się czasami w najmniej odpowiednich chwilach.

Kocham książki. Czytam książki. Ale wcale nie tak często zdarza się, żebym aż tak bardzo zachwyciła się jakąś opowiadaną historią. Nie wiem, jak to się stało, ale w przypadku powieści Leceagi wiedziałam, że będzie wyjątkowa zanim wzięłam ją do ręki. Sama okładka sprawiła, że musiałam ją przeczytać. I odpłynęłam w niebyt od pierwszych stron. Dałam się porwać prostej, choć magicznej narracji. Zawładnęła mną historia silnej kobiety w świecie zdominowanym przez mężczyzn; w świecie mizoginii i seksizmu. Zaczarował mnie lekko baśniowy klimat z pogranicza realizmu magicznego.

Jeśli poszukujecie książki, która nie jest jak inne. Książki wyjątkowej, arcyciekawej i po prostu przepięknej, to musicie przeczytać Las zna twoje imię. Zatraćcie się w tej opowieści, tak jak ja. Dajcie się zaczarować. Ale uważajcie, bo lektura tej książki uzależnia i ciągle chciałoby się więcej. Genialna historia, aż wierzyć się nie chce, że to debiut. Mroczna, dzika, cudna. Zdecydowanie polecam.

Informacje dodatkowe o Las zna twoje imię:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2019-06-19
Tytuł oryginału: El bosque sabe tu nombre
Język oryginału: Hiszpański
Tłumaczenie: Barbara Bardadyn
Dodał/a opinię: Monika Piotrowska-Wegner

Tagi: obyczajowe

Zobacz opinie o książce Las zna twoje imię

Kup książkę Las zna twoje imię