Las zna twoje imię

PORYWAJĄCA POWIEŚĆ O MIŁOŚCI, ZAZDROŚCI I ZEMŚCIE.

PEŁNA TAJEMNIC SAGA RODZINNA W STYLU ISABEL ALLENDE I KATE MORTON, NASTROJOWA NICZYM GOTYCKIE POWIEŚCI SIÓSTR BRONTË.

Sekret ukryty głęboko w lesie.
Dwór zalewany przez fale.
Dwie siostry, które łączy więcej, niż dzieli.
Ród kobiet z niezwykłym darem.

Kobiety zawsze były blisko związane z naturą, jak w antycznym micie o matce ziemi, która przybiera właśnie postać kobiety. Zanim nastały nowoczesne uprzemysłowione czasy, każdy człowiek podlegał zmiennym siłom przyrody i starał się żyć z nią w zgodzie. Ziemia, matka wszystkich form życia, była wtedy postrzegana jako kobieta – silna i posiadająca absolutną władzę nad światem ludzi, roślin i zwierząt.

To opowieść o kobietach z rodu Zuloaga, które od pokoleń niezmiennie i nieustraszenie podtrzymują więź z naturą. Rozgrywa się w krainie rozszalałych mórz i nieprzebytych lasów – tam, gdzie narodziły się baśnie i gdzie nadal mieszkają bajkowe postaci.

Pod koniec lat 20. ubiegłego wieku Estrella i jej siostra bliźniaczka, Alma, prowadzą uprzywilejowane, próżniacze życie córek markiza Zuloaga, właściciela dworku i kopalni żelaza położonych w małym miasteczku nad Zatoką Biskajską. Dorastają otoczone luksusem, lecz naznaczone są potężnym brzemieniem.

Estrella i Alma, spadkobierczynie niezwykłego daru przekazywanego z pokolenia na pokolenie w żeńskiej linii rodziny, żyją w cieniu przepowiedni, zgodnie z którą jedna z nich umrze, zanim skończy piętnaście lat.

Tak zaczyna się pełna magii i pasji historia, która prowadzi czytelnika przez świat śladami głównej bohaterki, niezwykłej kobiety, która nie zawaha się zrobić tego, co jest konieczne, bez strachu przed niebezpieczeństwem ani społecznymi konsekwencjami, aby obronić swoją ziemię i dziedzictwo zapisane we krwi.

Fascynująca, tajemnicza i mroczna baśniowa opowieść o sile i determinacji kobiet w świecie rządzonym przez mężczyzn i pełnej pasji walce o przetrwanie.

Informacje dodatkowe o Las zna twoje imię:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2019-06-19
Tytuł oryginału: El bosque sabe tu nombre
Język oryginału: Hiszpański
Tłumaczenie: Barbara Bardadyn

Tagi: obyczajowe

Kup książkę Las zna twoje imię

Las zna twoje imię - opinie o książce

Avatar użytkownika - monweg
monweg
Przeczytane:2019-10-02, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, czytam regularnie, Egzemplarz recenzencki,

Pod koniec lat dwudziestych ubiegłego wieku Estrella i jej siostra bliźniaczka Alma, miały wszystko, o czym tylko mogły zamarzyć. Jako córki markiza, właściciela dworku i kopalni żelaza, dorastały w luksusie. Lecz przyszło im też dźwigać ogromne brzemię. Estrella i Alma to spadkobierczynie niezwykłego daru przekazywanego z pokolenia na pokolenie, ale tylko w żeńskiej linii rodziny. Ich życie zostało naznaczone piętnem przepowiedni, według której jedna z nich umrze, zanim ukończy piętnaście lat. Tak zaczyna się ta pełna pasji i magii historia, która prowadzi czytelnika śladami głównej bohaterki, niezwykłej kobiety, która mimo strachu przed niebezpieczeństwami nie zawaha się zrobić tego, co konieczne, aby obronić swoją ziemie i dziedzictwo zapisane w krwi.
Mroczna saga rodzinna dla miłośniczek powieści Isabel Allende i Kate Morton. Nastrojowa jak gotyckie powieści sióstr Brontë.

Alaitz Leceaga zabiera nas na baskijskie wybrzeże, do górniczego miasteczka Basondo. Akcja powieści prowadzi nas od lat dwudziestych, gdzie nie opuszczamy obszaru górniczego. Trudne lata trzydzieste zastają nas na ranczu bydła w gorącej, południowej Kalifornii. Nie najlepszy okres dla Hiszpanii i następujące po sobie: wojna domowa, wojna światowa, okres powojenny. Trudności, bieda, głód, represje wojenne, naziści. Wszystko znalazło się w tej liczącej prawie sześćset stron powieści. Powieści, która jest jednym z najcudowniejszych debiutów, jakie w swoim życiu czytałam. A uwierzcie mi, mam na koncie mnóstwo książek. Zakochałam się w tej historii. Pochłonęła mnie. Zaczarowała.
Posłuchaj dziecko, w tym życiu masz do wyboru dwie możliwości: albo się uśmiechasz i robisz wszystko, czego inni od ciebie oczekują, albo przygotuj się na to, że będą cie krytykować aż do dnia twojego pogrzebu.

Główną bohaterką jest Estrella de Zuloaga, córka markiza, jedna z sióstr bliźniaczek. Dziewczyna o oczach wilka, niebezpieczna, impulsywna, wybuchowa. Nie zawsze popiera się jej wybory, ale nie przeszkadza to w odbiorze tej wyjątkowej, najpierw dziewczynki, później kobiety. Wspaniała bohaterka literacka. Może stanie się jedną z moich ulubionych. Potrafiła dać sobie radę, nawet wtedy, gdy innym wydawało się to niemożliwe. Bywało, że miała na swoich młodych barkach całe ranczo, a później dom i kopalnię. Ale dla niej najważniejszy był las. Las, który ją prześladował i od momentu gdy była dzieckiem przywoływał. Zapuszczała się w jego gęstwinę, najpierw z siostrą, potem sama. To w tym „zaczarowanym” lesie zdała sobie sprawę z posiadanego daru, kontrolowania natury. Czy jej dar okaże się przekleństwem, czy pomocą w trudnych chwilach? A może jednym i drugim?

Jesteś jak dzikie jeżyny, które rosną w lesie i drapią każdego, kto przechodzi obok, aż do krwi.

Siostry, prawie identyczne, ale jakże różne. Alma, ta dobra i lubiana przez wszystkich. Estrella, ta zła i za taką uważana. Jak to często między siostrami bywa (mogę szczerze powiedzieć, bo siostrę posiadam), dziewczęta z sobą rywalizowały, mimo tego pozostawały dla siebie bardzo bliskie. Pierwsza miłość, też wspólna i przez nią następował spory rozdźwięk między dziewczętami. Pierwsza miłość, która może okazać się tą jedyną, ostatnią i młodzieniec, który będzie obecny w ich życiu. Nawet po śmierci Alma nie opuściła siostry, była duchem, który pojawiał się czasami w najmniej odpowiednich chwilach.

Kocham książki. Czytam książki. Ale wcale nie tak często zdarza się, żebym aż tak bardzo zachwyciła się jakąś opowiadaną historią. Nie wiem, jak to się stało, ale w przypadku powieści Leceagi wiedziałam, że będzie wyjątkowa zanim wzięłam ją do ręki. Sama okładka sprawiła, że musiałam ją przeczytać. I odpłynęłam w niebyt od pierwszych stron. Dałam się porwać prostej, choć magicznej narracji. Zawładnęła mną historia silnej kobiety w świecie zdominowanym przez mężczyzn; w świecie mizoginii i seksizmu. Zaczarował mnie lekko baśniowy klimat z pogranicza realizmu magicznego.

Jeśli poszukujecie książki, która nie jest jak inne. Książki wyjątkowej, arcyciekawej i po prostu przepięknej, to musicie przeczytać Las zna twoje imię. Zatraćcie się w tej opowieści, tak jak ja. Dajcie się zaczarować. Ale uważajcie, bo lektura tej książki uzależnia i ciągle chciałoby się więcej. Genialna historia, aż wierzyć się nie chce, że to debiut. Mroczna, dzika, cudna. Zdecydowanie polecam.

Avatar użytkownika - Sheti
Sheti
Przeczytane:2019-09-29, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Chociaż momentami mogłoby się wydawać, że niektóre przeskoki czasowe są nieudane, bo czytelnik za dużo traci, to jest to złudne wrażenie. Autorka w odpowiedni sposób prezentowała poszczególne etapy życia bohaterów, ich rozwój, postępowanie. Akcja toczy się odpowiednim rytmem, ma dobre tempo, a i z pewnością nie ma tutaj czasu na nudę, bowiem w życiu wszystkich postaci sporo się dzieje. Piękny język dopełnia tę magiczną opowieść, która naprawdę ma w sobie coś wyjątkowo urzekającego, jakąś nieuchwytną magię – niczym las otaczający willę Soledad.

Cała recenzja: bookeaterreality.pl

Lata 20. XX wieku. Hiszpania. Dwie bliźniaczki - córki markiza, majętnego właściciela kopalni żelaza. W dniu śmierci babki dowiadują się, że jedna z nich umrze przed 15 urodzinami. Czy uwierzą w tę dziwną przepowiednię? Jak potoczą się ich losy?
Nie lubię wątków fantastycznych ani magicznych, sięgnęłam jednak z premedytacją po tę powieść wiedząc, że znajdę tam fantasy. Ot, taki kaprys na stare lata 🙈
Przepowiednia, magia, czary, zaklęty las - wcale mi to nie przeszkadzało, wręcz przeciwnie - jestem pod wrażeniem wyobraźni autorki i tego, jak udało jej się wpleść te nierealne wątki w fabułę.
Niezmiernie ciekawe jest tło historyczne, mamy tu bowiem okres II wojny światowej w Hiszpanii, wspieranie faszyzmu, ale i agentów, szpiegów, handel dziełami sztuki. Niezwykle to ciekawe, podane jakby "przy okazji", a wciąga i sprawia, że powieść, mimo solidnych rozmiarów, pochłonęłam w kilka wieczorów.
Bardzo polecam lubiącym powieści z historią w tle, odrobinę sensacji i solidną porcję magii ze szczyptą horroru.

Avatar użytkownika - red_sonia
red_sonia
Przeczytane:2019-07-30, Ocena: 5, Przeczytałam,

Pełna magii i mroku historia o sile kobiet, w świecie kompletnie zdominowanym przez mężczyzn. Dla głównej bohaterki wolność jest bezcenna, a Estrella gotowa jest wiele poświęcić, by nie zostać stłamszona przez teoretycznie lepszych przedstawicieli płci przeciwnej. Powieść jest przepięknie napisana, choć pełna opisów (za czym ja nie przepadam) to w niej są one tak naturalne, tak realnie oddają klimat, że nie wyobrażam sobie, żeby mogło ich zabraknąć. Język — plastyczny, którym autorka wręcz czaruje czytelnika, po prostu nie sposób od tej książki się oderwać, a tego, że ona jest dość gruba, nawet nie zauważyłam! Serdecznie polecam!

Avatar użytkownika - kreatywnieczytam
kreatywnieczytam
Przeczytane:2019-07-21, Ocena: 4, Przeczytałam,

Wbrew swoim czasom - „Las zna twoje imię”, Alaitz Leceaga, tłumaczenie Barbara Bardadyn, Wyd. Albatros

Mroczna historia rodziny José de Zuloagi to męski świat, nadprzyrodzone zdolności i las ze swoimi tajemnicami. Siostry Estrella i Alma żyją w czasach, kiedy „prawdą jest tylko to, co mówią mężczyźni”. To oni rządzą i nikt nie ma prawa im się sprzeciwić. Dziewczynki odziedziczyły po babci nadzwyczajne zdolności. Uwielbiają zakazane wyprawy do lasu. Jedna z nich ma wielki wpływ na dalsze życie rodziny. Dochodzi do ogromnej tragedii. Przejmujący obraz świata, w którym tylko mężczyźni dają świadectwo prawdzie i oczekują ślepego posłuszeństwa od kobiet.  Dokąd może zaprowadzić zazdrość o uczucia mężczyzny? Jak poradzą sobie bohaterki w sytuacji, kiedy są zdane tylko na własne siły? Co może im dać siłę do walki o siebie? I jaką role ostatecznie odegrał las? Gorąco zachęcam do lektury.

Avatar użytkownika - Faustyna
Faustyna
Przeczytane:2024-01-11, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2024, powieści,

Magiczna opowieść o kobiecie i jej wyjątkowym kontakcie z naturą. Estrella pochodzi z rodziny gdzie kobiety mają czarodziejskie moce jej babka Meksykantka, jej przodkinie, ale też siostra bliźniaczka. Jak można je wykorzystać dla własnych celów dla dobra innych. I jak nad nimi zapanować. Powieść z gatunku realizmu magicznego wspaniałe pokazuje tło społeczne, pozycje i prawa kobiet, odwieczne porządanie władzy i pieniędzy. Dość pokażna pozycja bardzo wciągająca i zostająca w głowie na długo. Polecam.

Dawno nie miałam do czynienia z powieścią, którą mogłabym określić jako "epicką". Cóż, "Las zna twoje imię" w pełni zasługuje na to miano. Nawet jeśli w gruncie rzeczy jest to feministyczna fistoria o finansach ;-P. Nie pamiętam, czego się spodziewałam, kiedy po nią sięgałam, ale na pewno nie ambitnej, mrocznej i buntowniczej historii, która wgniecie mnie w fotel. Czapki z głów, pani Leceaga! Cóż ja mogę dodać więcej, polecam książkę z całego serca!

Avatar użytkownika - katooola
katooola
Przeczytane:2019-12-20, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2019,

Książka jest pełna magii, o dwóch siostrach bliźniaczkach, które mają moce i żyją w świecie zdominowanym przez mężczyzn.

Gorąco polecam tą książkę.  Pełną emocji, miłości,  gniewu, zazdrości i strachu. Dwie siostry bliźniaczki walczą i zabiegają o względy jednego ubogiego chłopaka,  oczywiście wygrywa lagodniejsza dziewczynka Alma. Estrella z zazdrości donosi na siostrę i zdarza się tragedia.  Teraz na każdym kroku jej duch trzyma się Estrelli.  Dziewczynki były wyjątkowe bo każda miała nadprzyrodzoną zdolność.  Jaką wysoką cenę musi zapłacić Estrella za używanie swojej zdolności.  Czy w końcu uniknie jakiś kłopotów i ułoży sobie życie? Czy przeżyje i poradzi sobie w świecie rządzonym przez mężczyzn,  gdzie kobieta nie ma prawa głosu? Ciężko by to było z jej naturą,  bo jest wybuchowa, dzika, nieokielznana.  Przeczytajcie jej historię bo jest bardzo ciekawa

Powieść cudownie magiczna. Magiczna pod względem treści, ale też przyciagania. Nie pamiętam kiedy ostatnio dałam się wciagnąć tak mocno, jak w tę książkę. Mimo że ciężko powiedzieć, żeby była pełna zwrotów akcji czy sensacyjnych wydarzeń.

Sposób w jaki autorka snuje opowieść jest zachwycający, a klimat tajemniczości wręcz namacalny. W bardzo umiejętny sposób miesza elementy fantastyczne z realizmem. Nie są nachalne czy przerysowane, a ta szczypta magii dodaje wyrazu i charakteru. Jest to książka smutna, momentami dramatyczna, na pewno poruszająca i emocjonalna.

Powieść utrzymana w klimacie sagi rodzinnej, opowiada historię kobiety, silnej pomimo przeciwności, wyprzedzającej swoje czasy, walczącej o swoją rodzinę wszystkimi dostępnymi środkami. Estrella - główna bohaterka, nie jest jednak pozbawiona wad, jest najzwyczajniejszą kobietą, momentami egoistyczną, hardą. Jednak jej upór i determinacja, pozwalają na przeżycie w czasie wojny. Historia o sile kobiet, o tym, że zjednaczone potrafią wszystko.

Bardzo się cieszę, że okładka przyciagnęła mnie na tyle mocno, by zabrać się za przeczytanie. Na pewno starciłabym okazję do poznania tej fantastycznej powieści. Na pewno pomógł fakt, że akcja rozgrywa się w dużej mierze w Hiszpanii, w dodatku podczas II wojny światowej. Myślę że jest to powieść dla każdego, a ja od siebie mogę tylko gorąco zachęcić.