Morderstwo w zaułku

Tom 18 cyklu Herkules Poirot

Agata Christie po raz kolejny popisałała się swoim kunsztem, a jej dzieło (kilka opowiadań) zostało zebranych i tak powstało "Morderstwo w zaułku". W skład książki wchodzą cztery opowiadania:

• Morderstwo w zaułku
  • Niewiarygodna kradzież
  • Lustro nieboszczyka
  • Trójkąt na Rodos

Każdy z nich prezentuje zupełnie inną fabułę, przedstawiającą ciekawą i wbrew pozorom niezwykłą zagadkę, ukazuje także fakt, że nie zawsze potrzeba morderstwa, aby powstała ciekawa historia. W niektórych z opowiadań pojawia się znany i bardzo lubiany detektyw Herkules Poirot, sławny Belg mający wielkie mniemanie o sobie, jednakże jest ono w pełni zasłużone.

Pierwsze opowiadanie koncentruje się na dość niezwykłym samobójstwie młodej, ładnej kobiety, która jest o krok od zamążpójścia. Uwagę Poirota, jak zwykle przyciągają drobiazgi, które rzucają na sprawę trochę inne światło. Policja rozpoczyna śledztwo. Jest wiele potencjalnych podejrzanych, współlokatorka, gosposia, mąż, narzeczony czy podejrzany mężczyzna, który odwiedził dziewczynę przed śmiercią. Co tak naprawdę się stało?

" - Halo? Halo?

- Halo, czy to ty, Poirot?

- Oui, c'est moi.

- Tu Japp. Pamiętasz, jak wracaliśmy ostatniej nocy przez zaułek Bardsley Gardens?

-Tak.

-Rozmawialiśmy o tym, że fajerwerki, petardy i inne wybuchy zagłuszyłyby odgłosy strzału.

- Oczywiście.

- Mamy samobójstwo. Pod numerem czternasty. Zabiła się młoda wdówka, niejaka pani Allen. Idę tam właśnie. "

Niewiarygodna kradzież, opisuję kradzież pewnych niezwykle ważnych dokumentów, które mogą zaważyć na losach wojny. Do miejsca, gdzie przekazywane będą te plany, zaproszona zostaje kobieta, podejrzana o szpiegostwo. Właściciele domu chcą przyłapać ją na gorącym uczynku i oddać władzą, jak na ironie kradzież odbywa się, ale złodzieja nie przyłapano, a tajne dokumenty zaginęły. Kto mógł je ukraść, czy to pani szpieg, czy któryś z innych gości, przebywających w domu.

" -Chwileczkę, Carlie. Zapomniałeś o najważniejszym.

-Proszę mi wybaczyć milordzie.

-O najnowszych planach bombowca...

Sekretarz spojrzał badawczo.

-Są na samym wierzchu.

-Nie ma ich tu.

-Ależ sam je tam położyłem.

-Sam zobacz.

"Lustro nieboszczyka" to dość zaplątana historia, która znów zostaje rozwiązań tylko dzięki staraniom Herkulesa Poirota. Gdy pewien bogaty i ekscentryczny biznesmen, pisze do niego list, w którym wręcz rozkazuje mu przybycie, mały Belg czuje się lekko zmieszany, ale w końcu postanawia przybyć do rezydencji lorda. Na miejscu zostaje wplątany w pewną aferę i dowiaduje się o samobójstwie gospodarza domu. Nikt nie wierzy, że bogacz tak łatwo odebrał sobie życie, jednak podejrzanych brak, a policja zamyka śledztwo, mimo to Herkules, któremu cała ta sytuacja nie pasuje, postanawia wyjaśnić sprawę tajemniczego samobójstwa.

"

Szanowny panie,

Zaistniała sprawa, która wymaga załatwienia z wielką delikatnością i dyskrecją. Słyszałem o panu dużo dobrego i zdecydowałem się powierzyć panu ten problem. Mam podstawy, by sądzić, że padłem ofiarą oszusta, lecz z powodów rodzinnych nie mogę zwrócić się do policji. Podjąłem już pewne kroki, ale konieczny jest pański przyjazd natychmiast po odebraniu telegramu. Będę zobowiązany, jeśli nie będzie pan odpisywał na ten list.

Z poważaniem

Gervase Chevenix-Gore "

Na wyspie Rodos, na wakacjach Herkules Poirot, zostaje wplątany w miłosną grę, która kończy się tragicznie. Zazdrość, kłamstwa i wyrachowanie sprowadzają niektórych na bardzo niebezpieczną drogę, z której często nie da się zejść.

"Oczy Poirota spoczęły w zamyśleniu na Valentine Chantry. Pomyślał, że nie jedna kobieta czyniła taką samą uwagę."

Uważam, że książka ta jest bardzo interesująca i dobrze napisana, a wyjaśnienia zagadek są tak odmienne, że tylko osoby o naprawdę nieszablonowym myśleniu, są w stanie je odgadnąć. Jednakże tak jak wszystko ma ona swoje minusy, opowiadania jak dla mnie są zbyt krótkie, aby można było się wczuć w historię i towarzyszyć sławnemu detektywowi w ich rozwiązywaniu. Myślę również, że dla osób bardziej zaznajomionych z książkami Agaty Christie, niektóre mogą zacząć przypominać czytane już wcześniej. Może to czasem zepsuć przyjemność z czytania, jednakże historie wymyślane przez tę pisarkę to tak niesamowite, że jest to tylko drobny szczegół.

Informacje dodatkowe o Morderstwo w zaułku:

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 1993 (data przybliżona)
Dodał/a opinię: Monika2000

Zobacz opinie o książce Morderstwo w zaułku

Kup książkę Morderstwo w zaułku

Niedokończony portret
Agatha Christie 0
Okładka ksiązki - Niedokończony portret

Wrażliwa, romantyczna Celia, tęskniąca za prawdziwym uczuciem, a jednocześnie - po dramatycznych doświadczeniach życiowych - obawiająca się go, spotyka...

Herkules Poirot. Tajemnicza historia w Styles
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - Herkules Poirot. Tajemnicza historia w Styles

Komiks na podstawie pierwszej powieści Agaty Christie, publikowany w setną rocznicę jej wydania! Z powodu otrzymanej w czasie wojny rany kapitan Hastings...