Tysiąc uderzeń serca

Księżniczka Annika niebawem będzie zmuszona do poślubienia człowieka, za którym nawet nie przepada. Niestety ich związek umocni pozycję kraju. W imię lojalności wobec ludu przystaje na ten układ i kiedy już traci nadzieję na piękną miłość, ta nadchodzi i wstrząsa jej całym dotychczasowym światem, który okazuje się zupełnie inny niż jej się wydawało. Życie Lennoxa to pasmo bólu i upokorzeń. Nie dość, że żyje na ziemi niczyjej, na którą niegdyś wkroczyli Dahrańczycy wygnani z własnego kraju, to jeszcze każdego dnia mierzy się z okrucieństwami ojczyma. Swoją zimną i bezlitosną postawą ukrywa zniszczone wnętrze, które niebawem odkryją jego nowi przyjaciele i ktoś, do kogo nigdy nie powinien zapałać uczuciem innym od nienawiści, a jednak narodziło się coś znacznie piękniejszego. Czy historia tej dwójki ma szansę na szczęśliwe zakończenie? A może sytuacja, w której się znaleźli nigdy nie pozwoli im na „długo i szczęśliwie”?

Nie mogłam wyjść z zachwytu, jak niesamowitą historię stworzyła Cass. Emocjonująca fabuła i dość krótkie rozdziały nie pozwalają się oderwać. Autorka potrafi świetnie kontrolować dynamikę powieści, dzięki czemu dostajemy wartką akcję przeplataną z luźnymi, momentami nawet zabawnymi scenami. Przedstawiony świat wydaje się naprawdę intrygujący, aczkolwiek informacji na jego temat dostajemy, jak na lekarstwo. A szkoda, bo dostrzegam w tym spory potencjał.

Główna bohaterka mogłaby na spokojnie służyć, jako przykład prawdziwie silnej postaci. Nie jest jedną z tych wyszczekanych, głupiomądrych antagonistek, popełniających głupstwo za głupstwem. Jej decyzje są przemyślane, zaś sposób bycia budzi szacunek niemal od razu. Nie pamiętam, kiedy ostatnio czytałam o tak charyzmatycznej księżniczce. Mimo wszystko to Lennox przyciągnął moją uwagę. Ze ściśniętym żołądkiem czytałam jego perspektywy, które nawiasem mówiąc wielokrotnie wywoływały łzy. W jego przypadku również muszę stwierdzić, iż nie znajdziecie w nim charakterystycznych elementów dla motywu niegrzecznego, choć złamanego przez życie chłopca. Bowiem jego losy i rozterki zostały opisane tak, jakby były także naszymi. I właśnie przez to owa powieść boli najbardziej.

Końcowe sceny nieco zepsuły piorunujący efekt, wywoływany przez większość książki. Za głównego winowajcę niestety uważam Lennoxa, a właściwie czyny, do których zmusiła go fabuła. Widać, że autorce zależało doprowadzenie historii do pewnego punktu i skupiła się na tym tak mocno, że zapomniała o motywie takiego postępowania. Bo nie oszukujmy się – potęgę miłości można ukazać na wiele różnych sposobów, ale każdy z nich wyjdzie równie słabo, gdy zostanie nieumiejętnie wykorzystany. Tak też stało się w tym przypadku.

Szczerze mówiąc wszystkie te mankamenty wychwyciłam dopiero po lekturze. Historia wciągnęła mnie do tego stopnia, że przerzucając strony jedynie rozpływałam się nad fabuła i opisanymi wydarzeniami. Do tej pory uważam tą książkę za rewelacyjną – może nieidealną, ale naprawdę dobrą i wartą uwagi. Nie brakuje w niej wzruszeń, humoru, bólu i refleksji.

Gorąco polecam!

Informacje dodatkowe o Tysiąc uderzeń serca:

Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 2023-05-31
Tytuł oryginału: A Thousand Heartbeats
Dodał/a opinię: Maja Ciupińska

Tagi: Dzieci od ok. 12 lat

Zobacz opinie o książce Tysiąc uderzeń serca

Kup książkę Tysiąc uderzeń serca

Zdradzona
Kiera Cass0
Okładka ksiązki - Zdradzona

Czy możesz podążać za swoim sercem, gdy jest już złamane? Kontynuacja wydanej w maju 2020 roku Narzeczonej. Po ucieczce z Koroanii i rozstaniu z ukochanym...

Rywalki. Opowiadania
Kiera Cass0
Okładka ksiązki - Rywalki. Opowiadania

Pierwsze miejsca list bestsellerów na całym świecie! Pałacowe intrygi, wielkie bale i miłość! Książę i Gwardzista orazKrólowa i Faworytka teraz...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;