Wyloguj swój mózg. Jak zadbać o swój mózg w dobie nowych technologii

Jeśli zastanowić się ile czasu w ciągu dnia, poświęcamy na wpatrywanie się w ekran telefonu i laptopa, można dojść do druzgocącego wniosku, że to małe urządzenie stało się centrum naszego wszechświata.
Czy o smartfonie i mediach społecznościowych, możemy powiedzieć że są narkotykiem naszych czasów?
Smartfon wykorzystujemy do pracy (służbowe telefony i maile), do nauki (wikipedia, wręcz nieograniczony zasób informacji z całego świata), do realizowania swoich pasji (przepisy kulinarne, wzory szydełkowe, recenzje filmowe, pozycje jogi, wszelkiego rodzaju porady), wreszcie do podtrzymywania i nawiązywanie relacji i kontaktów.
Jeszcze do niedawna, aby skontaktować się z najbliższymi, należało albo ich odwiedzić, ew. zadzwonić. Obecnie, wysyłamy esemesa, wiadomość na messengerze, albo w wersji społecznościowej tweeta, posta na FB, zdjęcie na Insta czy tzw. “snapa”.
Co więcej, przyzwyczailiśmy się do faktu, że nasz przekaz budzi określony rodzaj reakcji, a ta reakcja budzi określony mechanizm w naszym mózgu, który sprawia że czujemy się lepiej (wszystko to przez wydzielanie dopaminy).
A co jeśli reakcji nie ma? Lub następuje ona w czasie dłuższym niż oczekiwaliśmy? Zaczyna pojawiać się stres, a gdy ten przyjmuje formę chroniczną, szybko może doprowadzić do depresji…
Jeśli dołożymy do tego coraz normalniejszą dla nas wielozadaniowość (oglądam film i scrolluje nowości z IG, odpisuj na służbowe maile jednocześnie tweetując do znajomych…) ograniczenie i pogorszenie jakości snu (niejednokrotnie spowodowane zerkaniem w nocy na ekran smartfona, czy długim wieczornym czytaniem na czytniku ebooków) czy coraz mniejszy odsetek czasu poświęcanego na jakąkolwiek aktywność fizyczną (oczywiście poza graniem na playstation), to okazuje się że wpadliśmy w pułapkę nieuchronnej cyfryzacji.
W swej książce Anders Hansen, (autor “W zdrowym ciele zdrowy mózg”), opierając się na wynikach rozlicznych badań, a jednocześnie odwołując się do tak zwanych przykładów wziętych z życia wyjaśnia, jak rozwój technologii i cyfryzacji, może wpłynąć na życie współczesnych ludzi. Skupia się także na dzieciach, które nie będą znały świata innego niż ten wypełniony smartfonami, laptopami i wiadomościami ze snapchata.
Na szczęścia autor, nie zostawia nas całkowicie samotnych, w naszych próbach podjęcia walki, ze skutkami życia przed ekranem smartfona i laptopa. W książce znajdziemy zatem odpowiedź na pytanie, co może nam pomóc, aby oddziaływanie sprzętu elektronicznego nie było tak destrukcyjne dla naszych mózgów i osobowości.
Odnośnie zaś samej książki, bardzo polecam jako przystępnie napisany przewodnik, po ludzkim mózgu, sposobach percepcji, oraz zagrożeniach wynikających ze zmian które funduje nam współczesność, a jakie odczuwamy na własnej skórze.
Autor zadbał o słuszne naukowe zaplecze, jednocześnie posługując się przystępnym językiem i życiowymi przykładami. Polecam, zwłaszcza dla osób, które podobnie jak ja, aktywnie działają w świecie internetu i mediów społecznościowych.

Informacje dodatkowe o Wyloguj swój mózg. Jak zadbać o swój mózg w dobie nowych technologii:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2020-01-15
Kategoria: Poradniki
ISBN: 978-83-240-6042-9
Tłumaczenie: Emilia Fabisiak
Dodał/a opinię: annamacondobooks

Tagi: poradniki

Zobacz opinie o książce Wyloguj swój mózg. Jak zadbać o swój mózg w dobie nowych technologii

Kup książkę Wyloguj swój mózg. Jak zadbać o swój mózg w dobie nowych technologii

Uspokój swój mózg
Anders Hansen0
Okładka ksiązki - Uspokój swój mózg

Jak poczuć się lepiej i zadbać o siebie w niespokojnych czasach? Chociaż ludzkości nigdy nie żyło się lepiej, wielu z nas czuje się źle. Żyjemy w epoce...

W zdrowym ciele zdrowy mózg
Anders Hansen0
Okładka ksiązki - W zdrowym ciele zdrowy mózg

Skandynawski bestseller, który odkrywa tajemnice mózgu Już po 6 tygodniach odpowiedniego treningu można odczuć pozytywne oddziaływanie ruchu...

Opowieści o kolorach
Nadine Debertolis