Zaginiona siostra

Tom 7 cyklu Siedem Sióstr

W dniu, w którym skończyłam czytać „Zaginioną siostrę”, dotarła do mnie wstrząsająca wiadomość o śmierci autorki. Poczułam ogromny żal, że już nie będzie nam dane wyczekiwać na kolejną cudowną książkę wychodzącą spod Jej pióra. Niepowetowana strata.

„Zaginiona siostra” wydawała się najbardziej zagadkową i tajemniczą spośród wszystkich części cyklu „Siedem sióstr”. We wcześniejszych tomach mogliśmy poznać każdą z sióstr i wraz z nimi odkrywać ich korzenie, na postawie wskazówek pozostawionych przez ich adopcyjnego ojca. Tym razem tropy prowadzą do Nowej Zelandii i szczególnego klejnotu, który ma poświadczyć tożsamość zaginionej siostry.

I zaczyna się nieco zabawnie, bo nie tylko autorka zasiewa ziarnko niepewności podsuwając dwie kandydatki do tego tytułu, Mary Kay i jej matkę, noszącą również imię Mary, ale klejnot znika wraz ze starszą z kobiet, która wyrusza w długą podróż po śmierci męża. Kolejne siostry angażują się w poszukiwania umykającej po całym świecie kobiety. Czyżby przed nimi uciekała? Dlaczego tak bardzo obawia się spotkania i konfrontacji?

Rozdziały traktujące o bieżącej sytuacji przetykane są retrospekcjami z niełatwej historii Irlandii, rodzinnych stron Mary, które opuściła przed niemal czterdziestu laty. Traktat pokojowy, zawieszający walki o niepodległość, dzielący nie tylko kraj, ale i członków poszczególnych rodzin, nie pozostaje bez wpływu na kolejne pokolenia. Jakie sekrety odkryje Mary wracając do Irlandii? I przede wszystkim dlaczego ją opuściła?

Czy natomiast siostrom uda się potwierdzić tożsamość zaginionej siostry, by móc w pełnym składzie pożegnać przybranego ojca w rocznicę jego śmierci?

Nie ukrywam, że tym razem wątek dotykający historii Irlandii, okazał się tym, który łapał mnie za serce i budził silniejsze emocje, niż współczesne poszukiwania, jednak wspólnie tworzą ponownie magiczną i pełną tajemnic sagę rodzinną. Tajemnic, na których wyjaśnienie będziemy musieli poczekać do kolejnej części „Atlas: Historia Pa Salta”. Żywię głęboką nadzieję, że autorce udało się ją skończyć.

Informacje dodatkowe o Zaginiona siostra:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2021-06-02
Tytuł oryginału: The Missing Sister
Tłumaczenie: Anna Esden-Tempska
Dodał/a opinię: czytanienaplatan

Zobacz opinie o książce Zaginiona siostra

Kup książkę Zaginiona siostra

Siostra Perły
Lucinda Riley0
Okładka ksiązki - Siostra Perły

Sześć sióstr. Choć urodziły się na różnych kontynentach, wychowały się w bajecznej posiadłości na prywatnym półwyspie Jeziora Genewskiego...

Siostra słońca
Lucinda Riley0
Okładka ksiązki - Siostra słońca

Mogłoby się wydawać, że Elektra D'Aplièse ma wszystko, o czym można zamarzyć. Jest olśniewająco piękną top modelką. Jest sławna na całym świecie...