Zmora

Przychodzę dziś do Was z lekturą, na którą oddałam swój głos w plebiscycie #książkaroku2021, uważam bowiem, że to jeden z ciekawszych thrillerów kryminalnych jakie czytałam w ostatnim czasie - a konkurencja była spora! Z autorem, Robertem Małeckim, poznałam się już przy okazji serii o Grossie, która mi się bardzo podobała ale "Zmora" jeszcze mocniej dotknęła mojego czytelniczego serca.

Jest to kryminał, który powoli acz sukcesywnie odkrywa przed nami mroczną tajemnicę zaginięcia małego chłopca - Piotrusia. Wydarzenie sprzed trzydziestu lat ma szansę na nowo przebić się do świadomości społeczeństwa dzięki powstającemu właśnie dokumentowi filmowemu. Producent zaprasza do współpracy dziennikarkę Kamę Kosowską, będącą jedną z osób, które jako ostatnie widziały chłopca żywego. Dziewczyna nie jest tym pomysłem zachwycona ale aktualny brak pracy oraz pomówienia dotyczące prowadzenia śledztwa, którym kierował jej ojciec, każą przyjrzeć się tej sprawie na nowo.

Czy w końcu uda się poznać prawdę o losie małego Janochy? Co wydarzyło się wówczas nad jeziorem? Czy Waldemar Kosowski rzeczywiście mataczył i sabotażował swoje własne dochodzenie? Dlaczego miałby to robić?

Mamy zatem kryminalną zagadkę sprzed lat ale na plan pierwszy wysuwa się powoli uczucie niepewności, które towarzyszy bohaterce. Mamy wrażenie, że w całej tej historii jest coś nie tak, autorowi udaje się narzucić czytelnikowi niepokój, który narasta wraz z kolejno przerzucanymi stronami. Dawna historia zdaje się budzić uśpione demony wspomnień - początkowo niezbyt sprecyzowanych - które z czasem zaczynają nabierać coraz bardziej realnych kształtów.

Mroczny, duszny klimat to nie jedyny atut książki R. Małeckiego - intrygujące wątki, tempo akcji, żonglowanie tropami, zagadkowe zachowanie ojca Kamy, a przede wszystkim wrażenie istnienia pewnej przygnębiającej tajemnicy - wszystko to tworzy niepowtarzalną całość. Autor z dużą pieczołowitością łączy wszystkie elementy, splatając teraźniejszość i przeszłość, a wątek kryminalny do ostatnich chwil jest trudny do przewidzenia.

Gdzie szukać wyjaśnienia wydarzeń sprzed lat? Jak dociec do prawdy? Wraz z Kamą musimy wejrzeć we wspomnienia z młodości, doszukiwać się treści w milczeniu świadków, lawirować pomiędzy celowymi kłamstwami a łukami własnej pamięci. Musimy być gotowi na wszelkie "zmory", które pojawią się po drodze. Od prześladujących dziewczynę błędów młodości, przez brak reakcji na krzywdę, przyzwolenie na zło, dziecięce przytyczki - od dręczenia do przemocy, po tuszowanie, działania pełne niedopowiedzeń, celowe oszustwa bądź manipulacje.

Przeszłość Kosowskiej jawi się być pewną traumą, która uciska niczym tytułowa "Zmora", odbierając bohaterce możliwość zrobienia głębokiego oddechu. Czy te więzy poluzują się wraz z odkryciem losów Piotrka, czy prawda przyniesie ukojenie czy raczej stanie się nowym, kolejnym brzemieniem? Czytajcie!

Informacje dodatkowe o Zmora:

Kup książkę Zmora

Zadra
Robert Małecki0
Okładka ksiązki - Zadra

Są kości i ślady, które rzucają nowe światło na tajemnicze zaginięcie pary studentów. Jednak zmowa milczenia trwa od lat. Kiedy w podchełmżyńskim...

Zrost
Robert Małecki0
Okładka ksiązki - Zrost

Komisarz Bernard Gross powraca! Czy śmierć przerwie zmowę milczenia? W jeziorze niedaleko Chełmży komisarz Gross znajduje ciało starszego człowieka...