Zadra

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2020-01-15

Tom 3 cyklu Bernard Gross

Są kości i ślady, które rzucają nowe światło na tajemnicze zaginięcie pary studentów. Jednak zmowa milczenia trwa od lat.

Kiedy w podchełmżyńskim Grodnie opadają wieczorne mgły, komisarz Bernard Gross bada sprawę odnalezionych w pobliskim lesie kości. Nowe tropy zaprowadzą go do sprawy zagadkowego zaginięcia pary studentów sprzed szesnastu laty.

Im głębiej i dokładniej Gross będzie szukał, z tym większym trudem przyjdzie mu przedzierać się przez gąszcz traumatycznych wspomnień skłóconych ze sobą członków rodzin dwojga zaginionych. Prawda o tamtych zdarzeniach okaże się wstrząsająca.

Zadra to mroczna opowieść o niszczącej sile miłości, ale też o śmierci, która przedwcześnie zabierając bliskich, strąca w otchłań samotności.

Kup książkę Zadra

Zadra to trzeci tom serii z Bernardem Grossem. Po dobrze przyjętych Wadzie i Skazie nadszedł czas na kolejne śledztwo. W podchełmżyńskim lesie wojskowi szukający dzików znajdują ludzkie zwłoki. Pada deszcz, jest zimno, upiornie ciemno, ponuro. Ta aura ma znaczenie, bowiem od razu wyznacza cały temat Zadry. Zwłoki są już w stanie rozkładu, jednak można z nich jeszcze sporo wyczytać. Gross i Skalska ruszają do akcji, choć danych jest niewiele, co zapowiada długie i żmudne śledztwo. Przyzwyczajony do szybkiej akcji czytelnik nie znajdzie tu wielu intrygujących scen. Należy raczej nastawić się na dziesiątki stron rozważań, ciągnących się domysłów, poszukiwań, przetykanych opisami życia prywatnego Grossa i Skalskiej. A w tym wymiarze dzieje się sporo, bowiem i Gross ma poważne kłopoty rodzinne, i jego partnerka, której kochanek odebrał sobie życie, mają sporo czytelnikowi do opowiedzenia. Chwilami zresztą może nawet za... sporo. Gęsto tu od postaci, nazwisk, osób przepychających się ze swoimi sprawami na pierwszy plan, męczących czytelnika, który szuka prostszych, przykuwających uwagę, linii fabularnych. Ale takie prawo narratora, jego wola. Jeśli chce, nawet każda z postaci może mieć ciekawe i niebanalne tło. Moim zdaniem tego tła jest za dużo – zamiast kolejnego opisu pustej lodówki i odgrzewanego obiadu Grossa wolę akcję związaną ze zbrodnią. Zbrodnia jest, zagadka zaś okazuje ...

Opinie o książce - Zadra

Avatar użytkownika - Renata123mala
Renata123mala
Przeczytane:2020-02-26, Ocena: 6, Przeczytałam,

W  lesie w Grodnie gdzie nadzorujące wojsko w poszukiwaniu dzików padłych na afrykański pomór świń, zakaźną chorobę zwaną ASF, zostaje znaleziona czaszka i kość udowa. Na miejsce przybyły komisarz Bernard Gross w raz ze swoją partnerką Skałką, zaczynają dochodzenie. Nieopodal na polanie zostają odnalezione zwłoki, prawdopodobnie mężczyzny, który posiadał przy sobie zakrwawioną bandanę. Do kogo należała? Odkrywając kolejne karty ukrywających się tajemnic, komisarz dowiaduje się że zaginionym i wisielcem był Rafał Becker, którego siostra w raz z chłopakiem zaginęli w niewyjaśnionych okolicznościach w dwutysięcznym drugim roku. Między czasie Skałka dostaje sprawę Oli Jojczyk która najprawdopodobniej była ofiarą przemocy domowej. Czy to nazwisko będzie powiązane ze sprawą? Niebywałe jak szybko toczy się fabuła, skręcając ciut, ma się wrażenie tworzącego się kłębka wątków, nie powiązanych nitek, które mogą się wydawać nie istotnymi, lecz z czasem czytelnik nabiera pewności, że każda postać, zdarzenie, niby nie szczególnie pasujące do siebie - są tym naprowadzającymi na trop. Jakże było moje pozytywne wrażenie, kiedy już sądziłam że wiem kto jest mordercą, zaskoczenie? Owszem - wielkie, tym bardziej kiedy Skalską odwiedza żona świętej pamięci Grzegorza Otręby, przekazując teczkę z bardzo ważną dokumentacją odnośnie zaginionej dziewczyny. Czytając powieść, dowiemy się kim był Olek, który zapadł się pod ziemię cztery dni po zaginięciu młodzieży. Dlaczego tak ważna była przybudówka dla Rafała Beckera? Kim jest narzeczony Eweliny Otręby? I jaka zagadka wyjdzie na koniec? Wmieszana przeszłość naszego bohatera który mierzył się z emocjami, z trudem po napadzie na żonę która od dziesięciu lat była w śpiączce, gdzie zagubienie i uzależnienie od pracy, nakryło pledem pretensje i żale, doprowadzając do nieporozumień z synem z którym nie potrafił znaleźć nici porozumienia. Pomimo tej trudnej sytuacji, przyjaźń z Malwiną, dała mu oparcie w trudnych chwilach, momentach zapomnienia.
Bardzo podobały mi się  momenty nadgorliwej miłości matki do syna, tajemnice ukrywane przed najbliższymi , niby błahe, śmieszne, w obliczu tragedii czasem są barierą trudną do pokonania, ucieczką przed samym sobą i tymi których kochamy, jedno co przychodzi do głowy to myśl iż ; żałoba jest najsmutniejszym z refleksów miłości ; w imię której jesteśmy i ślepi i głusi.
Bardzo serdecznie polecam cykl kryminałów, zasnutych mgłą Chełmży, mrocznych zagadek, otulonych tajemnicą mroku.

Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2019-12-24, Ocena: 6, Przeczytałam,

Niezmiernie się cieszę, że „Zadra” to nie ostatnia część cyklu z Bernardem Grossem, bo autor trzyma niezmiennie wysoki poziom, pomysłów na intrygującą fabułę mu nie brakuje, a i z tak wyrazistymi bohaterami szkoda byłoby się rozstawać.

Śledczy Bernard Gross i Monika Skalska, których dobrze poznaliśmy w „Skazie” i „Wadzie”, ponownie angażują się w zawiłe śledztwo, na które olbrzymi wpływ mają tajemnicze wydarzenia z przeszłości.

Znalezione w lesie zwłoki mężczyzny świadczą o popełnieniu przez niego samobójstwa, jednak dociekliwy Gross odkrywa pewne szczegóły, które budzą jego wątpliwości. Czy to przypadek, że przed szesnastu laty zaginęła siostra mężczyzny wraz ze swoim chłopakiem? A leczący się na depresję brat, właśnie w dniu jej urodzin, po tylu latach, postanowił odebrać sobie życie?

Demony przeszłości dopadają nie tylko rodziny zaginionych przed laty studentów, burząc z trudem wypracowaną normalność, również Skalska i Gross pozostają pod ich wpływem. Tragiczna przeszłość jest jak wyrzut sumienia, który tkwi w nich jak zadra, nie pozwalając uwolnić się i zacząć od nowa.

Mimo mrocznego, czasem wręcz duszącego klimatu, ciężaru śmierci, cierpienia i samotności lektura jest prawdziwą przyjemnością, a zawiła intryga nie pozwala odłożyć książki nawet na chwilę.

Zaskoczyło mnie, że dla Grossa zmęczonego życiem, dręczonego poczuciem winy pojawia się światełko nadziei. Czyżby autor wysłuchał próśb czytelników, w tym mojej? I czy to światełko szybko nie zgaśnie?

Jeżeli nie mieliście dotychczas styczności z twórczością Roberta Małeckiego, to zachęcam do jej poznania, szczególnie jeżeli lubicie klimatyczne i mroczne kryminały, a ja już z niecierpliwością wypatruję kolejnej części.

Przeczytałam wszytskie ksiażki Roberta Małęckiego, ale ta powaliła mnie na łopatki. Sprawa bardzo tajemnicza, kilka teorii przebiegu zdarzeń, ale zakończenie jest całkowicie zaskakujące. Książka przeczytana przez weekend i już z niecierpliwością czekam na kolejną część.

Trzecia częsci trylogii przyblizajacej pracę śledczych kryminalistyki zarysowanej w stworzonej przez Roberta Małeckiego postaci komisarza Bernarda Grossa i wiem, już, że śledztwo będzie ciekawe, drobiazgowe i łaczace wiele watków tak jak miało to miejsce w poprzednich częściach. Zagadką jest natomiast (oprócz tego kto zabił) jakim modelem zajmie sie tym razem mój ulubiony, litetacki detektyw i pasjonat modelarstwa w jednym.

Kontynuacja jednej z moich ulubionych polskich serii kryminalnych. W lesie zostały znalezione ludzkie szczątki. Bernard Gross w toku śledztwa trafia na historię zaginięcia pary studentów. Co wiąże te dwie sprawy? Życie prywatne policjanta pełne jest dylematów. Polecam ten cykl. Wątki zgrabnie się łączą, a autor powoli odkrywa karty.

Koszmary zasną ostatnie
Robert Małecki0
Okładka ksiązki - Koszmary zasną ostatnie

Mroźny luty 2017 roku. Podczas śnieżnej zawieruchy Marek Bener rozpoczyna poszukiwania ofiary mobbingu i chorującego na depresję Jana Stemperskiego. Mężczyzna...

Porzuć swój strach
Robert Małecki0
Okładka ksiązki - Porzuć swój strach

Marek Bener, dziennikarz i właściciel lokalnego tygodnika, podejmuje się odnalezienia zaginionej maturzystki. Znużony sierpniowym upałem odkrywa kolejne...

Najgorsze dzieci świata 2
David Walliams;