5 książek o górach na Dzień Ratownika Górskiego

Autor: MojeBestsellery
Okładka publicystyki dla 5 książek o górach na Dzień Ratownika Górskiego z kategorii Brak kategorii

Dziś dzień przewodników i ratowników górskich. Z tej okazji przygotowaliśmy listę pięciu szczególnie interesujących książek o tematyce górskiej. Wspominamy też autora, którego twórczość chcemy w tym dniu przypomnieć w sposób szczególny. 

Niełatwo jest odnaleźć się w górach. Taternicy to osoby, które posiadają nie tylko umiejętności fizyczne, ale przede wszystkim wystarczająco silną psychikę, by poradzić sobie z nierzadko trudnymi warunkami w drodze na szczyt. Poniższe książki znakomicie pokazują, że góry mogą człowiekowi sprzyjać, ale mogą także stać się naprawdę trudnymi do pokonania przeciwnikami.

Spod zamarzniętych powiek – Dominik Szczepański i Adam Bielecki, Wydawnictwo Agora

Adam Bielecki to wspinacz, który wzbudza duże emocji wśród miłośników górskich wypraw. Jego przygoda ze górami zaczęła się, gdy miał piętnaście lat – to właśnie wówczas został po raz pierwszy zauważony i uznany za „dobrego wspinacza”. Dziś na swoim koncie ma zdobycie m.in. Gaszerbrum i K2.

Książka Dominika Szczepańskiego i Adama Bieleckiego to historia momentami naprawdę niełatwego życia trzydziestopięcioletniego himalaisty, którą czyta się jak dobrą powieść. Publikacja Agory opatrzona jest dobrej jakości fotografiami i wydana w twardej oprawie, podobnie jest w przypadku kolejnej pozycji na liście:

Kukuczka – Marcin Pietraszewski i Dariusz Kortko, Wydawnictwo Agora

Kukuczka przez długi czas utrzymywał się na liście bestsellerów najpopularniejszych polskich księgarń.

W marcu 2018 Jerzy Kukuczka miałby dokładnie siedemdziesiąt lat. Alpinista z Katowic żył krótko, bo zaledwie 41 lat. Jednak to wystarczyło, by złotymi zgłoskami zapisał się w historii polskiego alpinizmu i himalaizmu.

Kukuczka to czterystustronicowa historia Jerzego Kukuczki, oparta na zapiskach himalaisty, wywiadach i archiwum prywatnym. Kukuczka to kawał rzetelnej dziennikarskiej roboty, a każde słowo w książce podparte jest odpowiednim materiałem źródłowym.

Broad peak. Niebo i piekło – Bartek Dobroch, Przemysław Wilczyński, Wydawnictwo Poznańskie

Broad peak. Niebo i piekło to książka, która w tym roku doczekała się wznowienia w nowej, jeszcze bardziej efektownej oprawie dzięki Wydawnictwu Poznańskiemu.

Książka Przemka Wilczyńskiego i Bartka Doborocha analizuje zdarzenia na Broad Peak podczas styczniowej tragedii z 2013 roku. Na zdobycie zimą tego ośmiotysięcznika znajdującego się na terenie Chin i Pakistanu zdecydowali się czterej polscy himalaiści. Z wyprawy do kraju wróciło tylko dwóch członków ekspedycji. Pełnej relacji z wyprawy nigdy nie usłyszymy od Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego…

Magisterkowalski.blog. Historia przerwanej miłości – Tomasz Kowalski, Agnieszka Korpal, Wydawnictwo Stapis

Tomasz Kowalski był polskim alpinistą, który stracił życie podczas wejścia na szczyt Broad Peak. Kowalski za życia prowadził bloga poświęconego wspinaczce, który do dziś znaleźć możemy w sieci – Magisterkowalski.blogspot.com, stąd też pochodzi tytuł książki.

Magisterkowalski.blog. Historia przerwanej miłości to książka o górach, łączeniu pasji z życiem zawodowym i prywatnym. Wydana została już po śmierci wspinacza przez narzeczoną alpinisty, Agnieszkę Korpal, znaną biegaczkę górską i zdobywczynię Rowerowej Korony Gór Polski.

Od początku do końca – Olga i Piotr Morawscy, National Geographic

Od początku do końca to wydana w 2011 roku przez National Geographic publikacja Olgi i Piotra Morawskich. Opowiada ona historię Piotra – polskiego alpinisty, który podczas wyprawy na ośmiotysięcznik Dhaulagiri zginął, wpadając w 25-metrową szczelinę.

To poruszająca, dobrze napisana historia o miłości do ludzi, do przyrody, do gór, a także o poszukiwaniu własnej tożsamości i realizowaniu marzeń. 

Najbardziej jednak niezwykłe książki o górach napisał... ratownik górski i przewodnik tatrzański. Ale nie tylko. Zmarły w lutym 2016 roku Michał Jagiełło był bez wątpienia postacią nietuzinkową. Pracował w Ministerstwie Kultury i Sztuki, pełnił funkcję dyrektora Biblioteki Narodowej, jednak góry i Zakopane, gdzie przez wiele lat mieszkał, zawsze były mu szczególnie bliskie.

Poświęcił im wiele swoich wierszy – między innymi te pochodzące z tomu Zszywanie – w ucieczce. Dziś jednak chcemy zwrócić Waszą uwagę na klasyczną książkę Wołanie w górach, kronikę i historię powstania oraz działalności ratownictwa górskiego w polskich Tatrach. Jeśli mielibyście w życiu przeczytać tylko jedną książkę „górską" – to ta jest godna szczególnej uwagi. 

A Wy jakie książki dodalibyście do powyższej listy? 

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar użytkownika - lourdes
lourdes
Dodany: 2018-12-13 23:48:43
0 +-

Szykuje mi się jedna lektura o podobnej tematyce, Strażniczka gór

Avatar użytkownika - gosiaczek
gosiaczek
Dodany: 2018-10-30 11:48:09
0 +-

Lubię taką tematykę w ksiązkach.

Avatar użytkownika - Joannate
Joannate
Dodany: 2018-08-12 10:38:54
0 +-

Czytałam spośród nich tylko Bieleckiego - świetna książka! 

Avatar użytkownika - MonikaP
MonikaP
Dodany: 2018-08-11 15:15:14
0 +-

Nie lubię gór...

Avatar użytkownika - martucha180
martucha180
Dodany: 2018-08-10 09:44:57
1 +-

Dla zainteresowanych ciekawe zestawienie.

Avatar użytkownika - slena1098
slena1098
Dodany: 2018-08-10 09:41:02
1 +-

Już same tytuły kuszą, aby po nie sięgnąć. A wszystkim ratownikom z okazji ich dnia, życzę wszystkiego co najlepsze. 

Avatar użytkownika - azetka79
azetka79
Dodany: 2018-08-10 08:01:04
1 +-

Adam Bielecki... mogłabym czytać, czytać, czytać...

Warto przeczytać