Granice naszego człowieczeństwa. Recenzja filmu „Granica"

Autor: Ewelina Pajkowska

Jak daleko możesz się posunąć i pozostać dalej człowiekiem? Czym kierujesz się w życiu? Na czym polega osobiste spełnienie? Jak jest być „innym"? Te i wiele pytań zadaje film Granica w reżyseri Alego Abbasi.

Już na wstępie obraz wprowadza widza w atmosferę grozy, może nawet budzi w widzu pewne oburzenie, bez jasno ukierunkowanego obiektu owego uczucia. To silne oddziaływanie zawdzięcza niesamowitej grze aktorskiej Evy Melander, Eero Milonoffa, Jörgena Thorssona, którzy dzięki znakomitej charakteryzacji i własnym umiejętnościom niemal stają się swoimi bohaterami na prawie dwie godziny. W czasie projekcji jesteśmy zanurzeni w szwedzkim krajobrazie z wszechobecnymi lasami, wypełnionymi dzikimi zwierzętami, potokami, bogatą florą i spokojem za sprawą oddalenia od siedlisk ludzkich i samotności na pustych drogach. Kolorystyka utrzymana jest w zimnych odcieniach, towarzyszy nam nieustanny mrok lub półmrok.

Gatunkowo bardzo trudno Granicę zaszufladkować. Z początku wydaje się, że będzie to dramat psychologiczny, opowiadający o szwedzkiej fobii wobec odmieńców i wykluczaniu ich ze społeczności. Później zaczynają się pojawiać wątki miłosne, co tylko utwierdza widza w przekonaniu, że będzie to pewnie film na pograniczu dramatu i dokumentu społecznego, jednak wplecenie wątków fantastycznych może wprawić w osłupienie i zmusić do zmiany założonej interpretacji dzieła. Jest to trik niesłychanie ciekawy, jednak raczej niezbyt przyjemny dla widza. Jeśli ktoś szuka filmu-wyzwania, Granica to świetny wybór, ponieważ nie dość, że musimy pilnować siebie samych przed zbyt pochopną interpretacją, gdyż wtedy film wyda się zbyt nudny i rozwleczony, a do tego po prostu dziwaczny, to jeszcze obraz dotyka wielu tematów i motywów, poczynając od znanej nam również z Granicy Zofii Nałkowskiej nierówności społecznej, przez miłość, stratę, moralność, a kończąc na tak ważnym zagadnieniu jak człowieczeństwo i jego ramy. Film stawia bardzo ważne pytanie, a mianowicie: „co jest zachowaniem wyznaczającym granice człowieczeństwa?"

Główna bohaterka, od zawsze poniżana, czuje się wyobcowana i nie może znaleźć w nikim zrozumienia. Jej problemy i cele nieznacznie różnią się od tych charakterystycznych dla „normalnych'' ludzi, jednak nie ma ona możliwości ich realizacji, tak przez granice naturalne, wyznaczane przez jej ciało, jak i psychologiczne zakorzenione w otaczającym ją świecie. Uosabia ona również postawę dobrego człowieka, pracuje jak najlepiej, wykorzystując swój niespotykany dar, pragnie czynić dobro i zwalczać zło. Można więc powiedzieć, że jest szwedzkim odpowiednikiem Supermana.

Sam temat miłości, który niejednokrotnie pojawia się w filmie, jest według mnie bardzo złożony. Sama wyróżniłabym tu cztery kategorie: młodzieńczą miłość, zranioną miłość, miłość rodzicielską oraz miłość platoniczną. Wszystkie znajdują odbicie w postaci Tiny. Poznajemy ją jako pogodzą ze swoją trudną sytuacją kobietę, która stara się funkcjonować w zupełnie „niekompatybilnym" z nią świecie. Później dowiadujemy się, że posiada pragnienia identyczne jak kobiety o niezaburzonej budowie, kieruje się niezachwianymi zasadami moralnymi, odczuwa gorycz, strach, nierozumienie, jak również potrzebę troski nad innymi. Poprzez kolejne wydarzenia obserwujemy jej przemianę – to, jak z zamkniętej w sobie i niepewnej osoby dzięki wsparciu kogoś podobnego sobie staje się świadomą swojego „Ja" i jego odrębności oraz mocy sprawczej istotą. Stając w obliczu życiowych problemów, potrafi ponad swoim instynktem i pragnieniami dokonać wyboru racjonalnego, który ukaże jej człowieczą postać – wydaje się, że nawet bardziej ludzką niż w przypadku przeciętnego obywatela jej kraju. Nasza bohaterka okazuje się bowiem czułą na krzywdę innych i w momencie przełomowym potrafi poświecić szczęście osobiste związane z miłością i bytowaniem z sobie podobnymi na rzecz pozostania moralną.

Postać Vore’a pokazuje nam – z drugiej strony – osobę czy raczej istotę łąknącą zemsty na otoczeniu, które wyrządziło jej krzywdę. Nie chce znaleźć miejsca w społeczeństwie, marzeniem Vore'a jest wręcz całkowite odłączenie się od niego. Dopuszcza się niemoralnych czynów, warunkując je złem zakorzenionym w ludziach, poczuwa się do roli swego rodzaju odkrywcy natury człowieka. Z drugiej jednak strony pokazuje Tinie, że jest pełnowartościową kobietą, która ma prawo pragnąć miłości i spełnienia.

Film porusza również problem miłości rodzicielskiej zarówno poprzez relacje ojca i Tiny z ich problemami, gdy córka dowiaduje się o swojej historii, jak również przez marzenie bohaterki o macierzyństwie.

Granica porusza również temat ludzkiej odpowiedzialności za swoje życie, stawiania czoła konsekwencjom i wolnej woli.

Granica gra z widzem i jego uczuciami, wzbudzając raz za razem inne wrażenia i emocje. Warto obejrzeć go wielokrotnie, aby odkryć wcześniej przeoczone elementy fabuły.

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar użytkownika - emilly26
emilly26
Dodany: 2019-07-17 18:45:33
0 +-

Ja również wyrażam zainteresowanie w tego rodzaju filmach.

Avatar użytkownika - Gosiaczek
Gosiaczek
Dodany: 2019-07-01 12:52:23
0 +-

Jestem zainteresowan!

Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Dodany: 2019-06-29 15:05:42
0 +-

Mnie również zaciekawił ten film. :)

Avatar użytkownika - Eskarina
Eskarina
Dodany: 2019-06-28 18:30:16
0 +-

Ale trafiliście z tą recenzją :) Właśnie szukałam informacji o tym filmie, to, co słyszałam, brzmiało interesująco i byłam ciekawa jakichś recenzji. No to teraz na pewno obejrzę.

Uwielbiam takie filmy, niejednoznaczne, skomplikowane, z możliwym dodatkiem fantastyki, żeby powiedzieć coś o naszym świecie niejako "pod przykrywką". 

Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Dodany: 2019-06-28 16:18:18
0 +-

Nie przepadam za filmami, zdecydowanie wolę książki.

Avatar użytkownika - martucha180
martucha180
Dodany: 2019-06-28 15:48:02
0 +-

Raczej nie dla mnie.

Avatar użytkownika - MonikaP
MonikaP
Dodany: 2019-06-28 14:39:50
0 +-

Jestem zaintrygowana!

Avatar użytkownika - Lenka83
Lenka83
Dodany: 2019-06-28 13:14:31
0 +-

Nie lubię takich filmów....

Warto przeczytać

Recenzje miesiąca
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Winne
Jarosław Czechowicz
Winne
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Polscy szpiedzy 2
Sławomir Koper
Polscy szpiedzy 2
Dzieci żółtej gwiazdy
Mario Escobar;
Dzieci żółtej gwiazdy
Pokaż wszystkie recenzje