Życie i cała reszta. Komedia Woody'ego Allena o zdradzie

Data: 2021-11-11 17:51:13 Autor: Tomasz Baran

Kolejny film Woody’ego Allena – Życie i cała reszta – przeznaczony jest głównie dla widzów młodszego pokolenia. Reżyser zdał sobie zapewne sprawę z tego, że dotychczasowa publiczność jego filmów zaczyna się starzeć i ma coraz mniejszą ochotę na oglądanie filmów Allena – filmów, w których reżyser występuje zazwyczaj także jako aktor.

Życie i cała reszta – opis filmu

Główny bohater – Jerry – z zawodu komik, usilnie próbuje uporządkować swoje życie uczuciowe. Kolejne kobiety, które spotyka na swojej drodze, nie ułatwiają mu tego trudnego zadania. Gdy Jerry poznaje Amandę, wydaje mu się, że wreszcie osiągnie spokój i stabilność uczuciową. Nic bardziej mylnego!

Czytaj także: Czeski sen. Obraz współczesnego konsumpcjonizmu

Amanda chronicznie zdradza wszystkich swoich partnerów; ciągle poszukując nowych wrażeń płynących z uprawiania seksu. Jerry postanawia jednak ratować swój związek, wysłuchując mądrych rad i sentencji o życiu wygłaszanych przez Dobela oraz starając się w międzyczasie przekonać menadżera i matkę Amandy do swoich racji...

Życie i cała reszta – recenzja filmu

Woody Allen w rolach głównych obsadził dwójkę młodych aktorów: Christinę Ricci (Amanda), która jest jedną z najmłodszych aktorek Hollywoodu oraz Jasona Biggs’a (Jerry), którego pamiętamy z American Pie 3. Woody Allen (Dobel) – obsadził siebie tym razem w roli nieco drugoplanowej, choć bohater przez niego kreowany podczas całego filmu wywiera pewien szczególny wpływ na Jerry’ego. Na ekranie zobaczymy także Danny’ego De Vito w roli menadżera głównego bohatera. Plejada Gwiazd! 

Życie i cała reszta – czy warto obejrzeć?

Kolejna lekka i przyjemna komedia Allena traktuje jednak przede wszystkim o rzeczy ważnej i powszechnej we współczesnych związkach – zdradzie. Jerry i Dobel jako uczeń i mistrz, prowokują jako komicy sytuacje zabawne, lecz niosące ze sobą różnorakie przesłania. Inteligentnie wpleciony został tu wątek antysemityzmu, zaś Jerry i Dobel jako Żyd i „Żyd-ateista”, pokazują, w jaki sposób problem ten obecny jest w ich życiu.

Czytaj także: W cieniu mordercy. Film, który zniszczył soundtrack

Warto też zwrócić uwagę na obsadzenie Jerry’ego jako swoistego narratora wydarzeń. Życie i cała reszta to obraz, który gorąco polecam wszystkim mającym gorszy dzień i pragnącym obejrzeć naprawdę inteligentną i zabawną komedię.

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.