Recenzja książki: Boginie

Recenzuje: Adrianna Michalewska

Boginie to interesujący pomysł na zestawienie rozrywki, jaką jest intryga kryminalna, ze światem wiedzy i nauki. Osadzając fabułę w murach jednego z najlepszych uniwersytetów Europy i świata Alex Michaelides nie tylko zapewnił sobie doskonałą i, co tu kryć, piękną scenerię, ale także połączył sacrum z profanum. Śmierć zestawił z tragedią grecką, zbrodnię z kulturą antyczną.

Takie połączenia zwykle znamionują sukces. Jak było w przypadku tej powieści?

Boginie rozpoczynają się wskazaniem zabójcy. I to od razu budzi w nas podejrzenie. Bywają, naturalnie, powieści, w których wiemy, kto zabił i jak, szukamy jedynie dowodu, tutaj jednak opieramy się tylko na przeczuciu i na przekonaniu narratorki. Kolejno, w oparach poezji Tennysona i klucząc w scenerii stworzonej przez mury starej uczelni, poznajemy zagadki ludzkiego umysłu. W kampusie uniwersytetu w Cambridge istnieje nieformalna grupa bogiń, młodych i pięknych studentek z zamożnych domów, skupionych wokół amerykańskiego profesora, równie pięknego i równie oszałamiającego. Gdy ginie pierwsza z nich – rudowłosa Tara, dawna studentka, Mariana, rusza z pomocą swojej siostrzenicy Zoe, także studentce Cambridge. Mariana postanawia rozwikłać zagadkę i znaleźć mordercę. Po co to robi? Nie mam pojęcia. Dla tego zadania porzuca podlegająca jej grupę terapeutyczną, narażając pacjentów na stres wynikający z przerwy w terapii. Szybko domyślamy się, że Mariana sama potrzebuje terapii, bowiem w jej dzieciństwie i wczesnej młodości czai się kilka demonów, z którymi kobieta jeszcze sobie nie poradziła.

Podejmując walkę o znalezienie zabójcy, Mariana naraża się wielu osobom, spędza czas na pogawędkach z dawną profesorką, odkrywa, że uczelnia, choć stara i majestatyczna, jest w gruncie rzeczy eleganckim odpowiednikiem świata poza jej murami i nieobce są jej widoki nielicujące z godnością wielbicieli czystej nauki. I tu obnaża się słabość wybranej przez autora scenerii. Wciąż wędrujemy ciemnymi korytarzami uniwersytetu, wciąż otaczają nas: mgła, pustka, stare meble i apartamenty profesorów, studentów i pokoje-kluby. Po kolejnym zaczynamy być już znużeni i czekamy na jakąś akcję.

Mariana, nie wiedzieć, jakim prawem i dlaczego, prowadzi śledztwo, oczywiście tracąc z oczu to, co jest tuż pod jej bokiem. Odważna i zdecydowana w walce z potencjalnym zabójcą, nie potrafi zmusić do szczerości własnej siostrzenicy. Wreszcie – w finale, w którym poznajemy mordercę i powody zbrodni – pojawia się niedowierzanie. A więc chodziło tylko o scenerię? Niestety, na to wygląda.

Fabuła jest misterna, a jednak nie kończy się fajerwerkiem. Pojawia się natomiast sporo pytań o sposobność i możliwość takiego, jak zaproponowano, poprowadzenia akcji. Krótko mówiąc – nie do końca nas to przekonuje.

Nie ukrywam, że Boginie czyta się świetnie. Głównie z uwagi na odwołania do poezji i kultury antycznej. Wątek kryminalny jest wyraźnie wtórny, a sporo wątków pobocznych wzbudza uśmiech. Są zbędne, podobnie jak kilka postaci, które przewijają się przez karty powieści.

Nowa książka autora bestsellerowej Pacjentki to przyjemna rozrywka, jednak z pewnością nie wzór powieści kryminalnej.

Tagi: bóg

Kup książkę Boginie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Boginie
Książka
Boginie
Alex Michaelides
Inne książki autora
Furia
Alex Michaelides0
Okładka ksiązki - Furia

Bestseller New York Timesa! Autor międzynarodowego bestsellera ,,Pacjentka", obsypanego nagrodami w Polsce i za granicą, powraca z kolejnym mistrzowskim...

Pacjentka
Alex Michaelides0
Okładka ksiązki -  Pacjentka

Najbardziej oczekiwany thriller psychologiczny 2019 roku! Ceniona malarka i fotografka mody Alicia Berenson wiedzie życie, jakiego z pozoru każdy mógłby...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy