reklama

Recenzja książki: Chłopiec, który wrócił z Nieba

Recenzuje: ksiazkowa-fantaz

W przypadku straty bliskiej osoby wielu ludzi zaczyna zastanawiać się, jak tam jest? Jak wygląda niebo? Czy istnieje piekło? Osoby, które przeżyły śmierć kliniczną, opowiadają o światełku w tunelu. A co widział Alex?
 
Ta niezwykła historia wydarzyła się naprawdę. To historii pełna cierpienia, bólu, ale też radości, troski, miłości. Historia, która porusza, wyciska łzy z oczu i zapada niezwykle głęboko w pamięć.
 
Kevin wraz z żoną i dziećmi właśnie się przeprowadzili. Właśnie urodziło im się już czwarte dziecko. Nadeszła niedziela. Kevin postanawia zabrać najstarszego syna do kościoła. Następnie Alex namawia tatę na lody, a potem na wyprawę na plac zabaw. Przychodzi pora powrotu do domu. Kevin jedzie nieznanymi ulicami, skrótami. Alex zagaduje go, Kevin się odwraca i w tym momencie... Wszystko się zmienia. Samochód ulega poważnemu wypadkowi. Kevin sam wychodzi z samochodu, Alex jednak się nie rusza, jego głowa zwisa nienaturalnie... Zjawia się pomoc medyczna, jednak stan chłopca jest tak zły, że sanitariuszom nie pozostaje nic innego, jak tylko modlitwa... Chłopiec jest podłączony do aparatury medycznej, do respiratora, do tego zapada w śpiączkę. Po upływie około dwóch miesięcy Alex wybudza się ze śpiączki, by opowiedzieć bliskim o swojej niebywałej podróży.
 
Gdy rozeszła się wieść o wypadku, ludzie zjednoczyli się i trwali w modlitwie. Efekt był niesamowity, bowiem odłamek kręgu samoczynnie wrócił na swoje miejsce, bez interwencji chirurgicznej. Potem nastąpiło wybudzenie ze śpiączki i stopniowy powrót Alexa do życia. Do nowego życia, które nie jest łatwe. Alex musiał od początku uczyć się wszystkiego. Musiał na nowo nauczyć się jeść, poruszać, mówić... Dla większości chłopców byłoby to wyzwanie ponad siły. Nie dla Alexa.

Przez cały okres trwania w śpiączce Alex widział mnóstwo aniołów. To one pomogły mu wrócić do zdrowia i uzdrowiły chory kręg. W niebie widział tron Pański. A czym jest niebo?Naszym domem jest niebo. Ale co to jest - niebo? To miejsce rozświetlone blaskiem chwały Boga, wypełnione anielską muzyką uwielbienia i pięknem niczym nieskażonych krajobrazów. Ponieważ jest to Boże mieszkanie, ci, którzy przekraczają jego bramy, doświadczają pokoju, nadziei, wiary i miłości - które stanowią istotę samego Boga.
 
W niebie nie ma czasu, wczoraj, dzisiaj, ani jutro... Tam zawsze jest teraz.
 
Kiedy odwiedzam niebo, widzę aniołów latających wokół tronu Boga. Latając tak, aniołowie przez cały czas śpiewają.
 
Niebo jest takie, jakim miał być ten świat. (...) Różnica jest taka, że w niebie wszystko, w każdym szczególe, jest doskonałe.
 
Kevin wielokrotnie obwiniał się o wypadek, modlił się z całego serca o wybudzenie Alexa. Potrzebował przebaczenia. Mimo, iż rodzina trzymała się razem, nieunikniony był kryzys małżeński. Kursując ze szpitala i z powrotem, trudno było o poprawne relacje czy o chwilę rozmowy. Tym bardziej, że tłumy modlące się za chłopca wciąż przybywały. Ludzie jednoczyli się, proponując nawet wsparcie finansowe. 

Kevin Malarkey jest psychologiem i terapeutą. Wraz z żona posiadają czwórkę dzieci. Alex, syn Kevina, to pierwsze dziecko na świecie, które przeszło zabieg Christophera Reeve'a. Zabieg ten umożliwia oddychanie bez pomocy respiratora. W chwili obecnej Alex potrafi stanąć z pomocą podpórki na nogi i cały czas wierzy, iż pewnego dnia całkowicie odzyska sprawność. 

W książce wydarzenia poznajemy naprzemiennie z perspektywy Kevina i Alexa. Dodatkowo zamieszczone są w niej fotografie zarówno sprzed wypadku, jak i późniejsze, znakomicie uzupełniające całą historię. Znajdziemy tu także wspomnienia osób bliskich Alexowi - rodziny, przyjaciół, sąsiadów, ale też pastora i ratowników medycznych.


Chłopiec, który wrócił z nieba to niewiarygodna (a przecież prawdziwa) opowieść, gwarantująca mnóstwo emocji, wzruszeń, refleksji. Trudno oceniać życie innych, dlatego w tym przypadku ocenić wypada sam warsztat literacki i formę tej książki. A książka Malarkeya napisana jest zgrabnie, językiem przystępny dla czytelnika. Nie jest to z uwagi na tematykę lektura lekka, jednak czyta się ją naprawdę szybko. 


Chłopiec, który wrócił z nieba to znakomita propozycja dla miłośników literatury faktu, a także historii z życia wziętych. To opowieść o tym, że wiara czyni cuda. To niewiarygodna, choć napisana przez życie, naprawdę niezwykła historia. 

Tagi: Chłopiec który wrócił z Nieba, Chłopiec który wrócił z Nieba recenzja, Chłopiec który wrócił z Nieba książka, Kevin i Alex Malarkey Chłopiec który wrócił z Nieba, Kevin i Alex Malarkey recenzja, Kevin i Alex Malarkey książka, Kevin i Alex Malarkey

Kup książkę Chłopiec, który wrócił z Nieba

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Chłopiec, który wrócił z Nieba
Książka