Recenzja książki: Długi płatek morza

Recenzuje: Adrianna Michalewska

Długi płatek morza to pełna pasji i miłości saga rodziny Dalmau. To także opowieść o reżimach, które niszczą ludzkie życie, ale które zawsze, wcześniej czy później, upadają.

Genialna Isabel Allende, autorka niezapomnianego Domu Dusz, zabiera czytelników do czasów reżimu Francisco Franco i Augusto Pinocheta. Akcja rozpoczyna się w Hiszpanii, gdy pod rządami obłąkanego dyktatora dochodzi do wojny domowej, która wykrwawia kraj na wiele lat. Guillem Dalmau i Victor Dalmau, a także Roser, ukochana Guillema, stają się jednymi z tysięcy ofiar krwawego generała, faszysty i mordercy. Ucieczka ze zniszczonego kraju, dramatyczna przeprawa do Francji, próba przedostania się przez zamknięte granice w Pirenejach uświadamiają, jak niewiele wiemy o Hiszpanii przedednia II wojny światowej. Ewakuacja uchodźców do Chile na pokładzie statku Winnipeg, a potem ich próba znalezienia nowego miejsca do życia w ojczyźnie Pablo Nerudy, laureata nagrody Nobla, stają się kanwą opowieści, która podkreśla, że ludzie wolni nigdy nie są u siebie i nigdzie nie uda im się osiąść na stałe, bowiem wolność jest przywilejem, jakiego nie można odnaleźć w żadnym z krajów współczesnego świata. Wciąż w drodze i zawsze wśród obcych, zagubieni w historii i skłóceni ze światem, szybko odkrywają, że ani utracona przed laty Hiszpania, ani gościnne Chile, ani przyjazna Wenezuela nie są ich miejscem do życia. A ogłaszające się strażnikiem demokracji Stany Zjednoczone okazują się katem rządu Allende, niszczącym kruchy spokój uchodźców, wynoszącym na szczyty kolejnego tyrana.

Magiczna opowieść Isabel Allende, krewniaczki obalonego i zamordowanego prezydenta Chile, jednej z najpopularniejszych pisarek krajów Ameryki Południowej i najbardziej rozpoznawalnych kobiet świata jest podróżą przez czas i historię. To przekraczanie oceanów i kontynentów, ale i przełamywanie konwencji. Tu skromny uchodźca, zdolny lekarz, nawiązuje romans z córką starej arystokratycznej familii, a prosta dziewczyna z wiejskiej rodziny zostaje śpiewaczką. Tu kobieta uwalnia się spod dominacji zaborczego męża, a ksiądz okazuje się fałszywym pasterzem, łajdakiem i handlarzem ludzkimi sumieniami.

Zaliczana do nurtu pisarzy magicznego realizmu Izabel Allende nie do końca wpisuje się w tę koncepcję estetyczną, której wyznacznikami są odwołania do lokalnych legend, magii, swoistej oniryczności. Na pewno odeszła od niej w Długim płatku morza, który jest bliższy klasycznej powieści historycznej z mocnym wątkiem obyczajowym. Ale nie spierajmy się o terminologię. Powieść czyta się doskonale, co dowodzi, że pisarka jest w świetnej formie.

Bardzo zachęcam do lektury. Można dzięki niej uzupełnić nie tylko wiedzę o losach Europejczyków i Amerykanów XX wieku, ale także przeżyć coś, czego próżno szukać we współczesnej literaturze.

Tagi: Proza literacka

Kup książkę Długi płatek morza

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Długi płatek morza
Książka
Długi płatek morza
Isabel Allende
Inne książki autora
Zorro. Narodziny legendy
Isabel Allende0
Okładka ksiązki - Zorro. Narodziny legendy

O Zorro - tej jednej z najbardziej wyrazistych postaci masowej wyobraźni (ukochanej szczególnie przez kino) wiemy niemal wszystko. O Diego de la...

Opowieści Ewy Luny
Isabel Allende0
Okładka ksiązki - Opowieści Ewy Luny

Kobieta triumfuje nad mężczyzną, miłość nad nienawiścią, dobro nad złem, nadzieja nad rozpaczą. Dziewczynka zakochuje się w kochanku swojej matki i rzuca...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Robert M. Rynkowski
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Czarny Bałtyk
Maciej Paterczyk
Czarny Bałtyk
Ślady. Rudy warkocz
Katarzyna Kielecka
Ślady. Rudy warkocz
Wszyscy jesteśmy kosmitami
Krzysztof Kochański
Wszyscy jesteśmy kosmitami
Dobry od listopada
Mariusz W. Kliszewski
Dobry od listopada
Jak zdobyć supermoce
Ewa Martynkien
Jak zdobyć supermoce
Na wieki wieków Pani Amen
Bianka Kunicka - Chudzikowska
Na wieki wieków Pani Amen
Zmarnowany rozsądek
Izabela Grabda
Zmarnowany rozsądek
Apokalipsy według Joanny
Anna Robak-Reczek
Apokalipsy według Joanny
Wielki Post i Wielkanoc. Przewodnik
Christian Albini, Asunta Steccanella
Wielki Post i Wielkanoc. Przewodnik
Pokaż wszystkie recenzje