Recenzja książki: Dzieciństwo do poprawki. Uwolnij się od cienia rodziców, energetycznych wampirów

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Szczęśliwe dzieciństwo jest na wagę złota. Kiedy dziecko może liczyć na miłość oraz wsparcie najbliższych, czuje się kochane i akceptowane. Nakładem Wydawnictwa Sensus ukazała się książka Dzieciństwo do poprawki. Uwolnij się od cienia rodziców, energetycznych wampirów – poradnik o dzieciach i rodzicach, których codzienność przeplata się przecież od pierwszej chwili życia.

Łącząc teorię z praktyką, Sylwia Sitkowska w swojej publikacji uzupełniła psychoedukację o część ćwiczeniową. W części psychoedukacyjnej dominują rozważania mające na celu dostrzeżenie wpływu dzieciństwa na dorosłe życie (choć dzieci nie pamiętają tego, jak były traktowane, wykształcają w sobie schematy postępowania). Autorka z wprawą analizuje proces tworzenia się więzi, omawiając przy okazji style przywiązania (bezpieczny, unikający, lękowo-ambiwalentny). Opowiada o roli przekonań oraz wpływie sposobu myślenia i osobistych doświadczeń. Skrupulatnie bada oddziaływanie kompensacji na zachowanie.

Ponieważ zmiana postrzegania siebie oraz nastawienia do życia wymaga wiele pracy i systematyczności, autorka w części ćwiczebnej swego poradnika poddała rozważaniom sytuacje, jakie powstały na skutek otrzymanej w dzieciństwie niedostatecznej ilości miłości, co w dorosłym życiu skutkuje zaburzonymi relacjami względem innych oraz samego siebie. Zaprezentowane w tej części ćwiczenia oscylują wokół stanów „wewnętrznego dziecka”, dowodząc, że każde dziecko zasługuje na miłość i akceptację. Ustosunkowują się do kwestii dyscyplinowania, łagodzą negatywne doświadczenia, a także podają skuteczne metody oczyszczenia emocji.

Książka została napisana w sposób umożliwiający autoterapię. Ogrom prostych, ale i wymagających wysiłku umysłowego ćwiczeń pomaga pogodzić się z trudnościami wynikającymi z dzieciństwa, uwierzyć w siebie i odzyskać niezaburzony wpływ na swoje życie. Przytaczając rzeczowe argumenty, Sylwia Sitkowska rozwiewa błędne przekonania. Podaje przykłady konkretnych zachowań oraz odpowiadające im obszerne komentarze. Posiłkując się wynikami badań i wieloletnich doświadczeń psychologów, psychiatrów, socjologów oraz terapeutów, ukazuje negatywną rolę krytycznych rodziców. Pomocą służą również karty pracy, przypisy (wyjaśniające i bibliograficzne), fragmenty utworów literackich, inspirujące cytaty, a także zapisane na szarym tle trafne spostrzeżenia oraz rysunki Magdaleny Alszer. Wszystkie propozycje winny być przyjmowane jako wsparcie, gdyż taką pełnią rolę.

Publikację Wydawnictwa Sensus powinien przeczytać – i często do niej wracać – każdy rodzic (najlepiej już na starcie rodzicielstwa). Tym, którzy borykają się z nieprawidłowymi relacjami, lektura pomoże odkryć, zrozumieć i zmienić relacje z rodzicami, co w konsekwencji zaowocuje zmianą życia.

Tagi: bóg

Kup książkę Dzieciństwo do poprawki. Uwolnij się od cienia rodziców, energetycznych wampirów

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Dzieciństwo do poprawki. Uwolnij się od cienia rodziców, energetycznych wampirów
Inne książki autora
Niekochalni. Lęk przed bliskością
Sylwia Sitkowska0
Okładka ksiązki - Niekochalni. Lęk przed bliskością

Jak pozbyć się lęku przed bliskością i być wreszcie szczęśliwym. Od ponad dekady lawinowo rośnie liczba singli. Coraz więcej osób ma problemy ze stworzeniem...

Odbuduj bliskość w związku
Sylwia Sitkowska0
Okładka ksiązki - Odbuduj bliskość w związku

Czym jest bliskość? Jak rozpoznać kryzys w związku? Jak odzyskać wzajemne zaufanie i intymność? Co robić, żeby być szczęśliwą parą? Nawet najbardziej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Królewska rozgrywka
Melisa Łada
Królewska rozgrywka
Jesteśmy twoi
Anna Ficner-Ogonowska
Jesteśmy twoi
Zgodne małżeństwo
Aleksandra Tyl
Zgodne małżeństwo
Echowa Góra
Lauren Wolk
Echowa Góra
Pola. Wnuczka wariatki
Danuta Noszczyńska
Pola. Wnuczka wariatki
Odzyskany los
Marzena Rogalska
Odzyskany los
Światło i cień
Katarzyna Majgier
Światło i cień
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy