Recenzja książki: Historie nie z tego księżyca

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Jeżeli słowa nie z tej ziemi oznaczają coś niezwykłego, coś, co zadziwia, a nawet szokuje, to jak ogromne zdumienie są w stanie wywołać Historie nie z tego księżyca! By się o tym przekonać, wystarczy sięgnąć po interesującą publikację, którą do rąk czytelników oddało Wydawnictwo Literatura w ramach świętowania setnej rocznicy urodzin znanego autora fantastyki naukowej, Stanisława Lema.

Treść zaprezentowanych w lekturze dziewięciu opowiadań wybiega w przyszłość. Czytelnik wraz z bohaterami książki weźmie udział w burzliwej dyskusji podczas urodzin 120-letniego zielonego dziadka (butowanie to neutralizacja szkodliwego promieniowania pochodzącego z dronów dostawczych czy może zniszczenie szpiegujących chipów?). Z Trurlem wyruszy na poszukiwanie konstruktora Klapaucjusza, który udał się w kosmiczną podróż, by szukać bladawców. Będzie miał okazję skosztować świeżo wydrukowanych gorących frytek z batatów. Skorzysta z dobrodziejstw maszyny poprawiającej nastrój i lustra podnoszącego na duchu. Wiele do myślenia dadzą mu pomysły przybysza z obcej galaktyki. Z Marcinem z poprawczaka w Barszczewie zostanie wysłany na orbitę, a także poczuje się jak meteoryt porzucony w czeluści zimnej kosmicznej przestrzeni.

Dzięki wprowadzeniu czytelników (przede wszystkim – chłopców) w świat fantastycznych przygód, inteligentnych maszyn i robotów pobudzona zostaje dziecięca wyobraźnia, a i wywołany uśmiech na twarzy. W „ponadziemskiej” treści sprawnie „zakodowane” zostały wiadomości z zakresu wielu nauk oraz znane przysłowia, które – jak wiadomo – są mądrością narodów, natomiast oznaczone gwiazdkami przypisy zawierające matematyczno-fizyczno-astronomiczne obliczenia Trurla i Klapaucjusza, zachęcają do pragmatycznych przemyśleń. Czarno-białe ilustracje autorstwa Anny Pawliny, w tym zamieszczony na wewnętrznych stronach okładki skomplikowany zarys ścieżek układów scalonych, wzmagają przekaz. Twarda okładka przedłuża trwałość książeczki.

Historie nie z tego księżyca, ucząc i bawiąc, ucieszą czytelnika lubiącego ten gatunek. I chociaż nie zostanie rozwiązany odwieczny problem pierwszeństwa jajka przed kurą, czytelnik otrzyma solidną porcję materiału do przemyślenia.

Tagi:

Kup książkę Historie nie z tego księżyca

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Historie nie z tego księżyca
Książka
Historie nie z tego księżyca
Barbara Kosmowska; Rafał Witek; Kazimierz Szymeczko
Inne książki autora
Czytam sobie. Psotnice podwórkowe
Rafał Witek0
Okładka ksiązki - Czytam sobie. Psotnice podwórkowe

Połykam strony, trzeci poziom serii Czytam sobie, to świetny sposób na utrwalenie nauki czytania. Wciągające historie, napisane dłuższymi i bardziej...

Lewy. Gola! Czytam sobie
Rafał Witek0
Okładka ksiązki - Lewy. Gola! Czytam sobie

Robert Lewandowski to najbardziej znany polski piłkarz, który jest kapitanem reprezentacji Polski. To mistrz który strzela piękne gole, na...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Żony Konstancina
Ewelina Ślotała
Żony Konstancina
Potknięcia miłości
Anna Wojtkowska-Witala ;
Potknięcia miłości
Znajda
Katarzyna Kielecka
Znajda
Las znikających gwiazd
Kristin Harmel
Las znikających gwiazd
Kacper
Gabriela Gargaś ;
Kacper
Baśniowa opowieść
Stephen King
Baśniowa opowieść
Gdzie śpiewają raki
Delia Owens
Gdzie śpiewają raki
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy