Hotel pod jemiołą

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2017-11-22
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788324037742
Liczba stron: 288
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Broekere de Hanna

Ocena: 5.07 (15 głosów)

Recenzja: Hotel pod jemiołą

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Powieści Richarda Paula Evansa podbijają serca czytelników na całym świecie. I chociaż opierają się na tym samym schemacie – trudne przejścia bądź doświadczenia głównego bohatera, poszukiwanie celu, miłości lub własnego miejsca na Ziemi, godzenie się z losem, niespodziewany zwrot akcji i - wreszcie - romantyczny happy end – to trudno odmówić autorowi profesjonalizmu i pewnej dozy pomysłowości. Powieści Evansa to skumulowany opis uczuć i emocji bohaterów, bez zbędnego „lania wody” i rozpisywania się o sprawach nieistotnych dla przebiegu akcji powieści. W książkach Richarda Paula Evansa wszystko ma swoje miejsce, swój czas, bohaterowie są wyraziści, a przy tym naturalni i wiarygodni.

Hotel pod Jemiołą to osadzona w okresie bożonarodzeniowym opowieść o – a jakże! – miłości. Główna bohaterka, Kimberly Rossi ma za sobą kilka nieudanych związków. Niedawno otrzymała też rozwód ze zdradzającym ją i oszukującym mężem, profesorem pracującym na uniwersytecie. Kobieta jest zakompleksiona – nie wierzy, że może jeszcze spotkać na swojej drodze mężczyznę, który naprawdę ją pokocha. Dodatkowo kobietę dołują docinki współpracownic z salonu samochodowego. Na domiar złego Kim nie potrafi znaleźć wydawcy swojej pierwszej i jedynej książki. Gdy w skrzynce pocztowej znajduje informację o organizowanym w Vermoncie spotkaniu i konferencji dla początkujących autorów romansów, bardzo chce skorzystać z oferty. Za namową ojca Kimberly wyjeżdża na przedświąteczny kurs pisania. Nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że konferencja i spotkani na niej ludzie na zawsze odmienią jej życie.

Książka Richarda Paula Evansa z łatwością wpisuje się w nurt powieści obyczajowych, które wzruszą, ale też rozbawią czytelnika. I chociaż fabuła tylko na krótko utkwi w naszej pamięci, chociaż na podobny schemat opowieści trafimy w innych chwytających za serce romansach, to jest w prozie Evansa coś, co każe sięgać po kolejne jego książki. Łatwość, z jaką opisuje relacje międzyludzkie, trapiące człowieka problemy czy bolączki i - wreszcie - recepta na szczęście, jaką serwuje w każdej powieści sprawiają, że – jak tysiące fanów Evansa – zaczynamy wierzyć, że i na nas czeka kiedyś bajkowy happy end.

Ważnym, stanowiącym tło dla rozgrywających się wydarzeń elementem Hotelu pod Jemiołą, jest wątek dotyczący początkujących i zawodowych pisarzy, mozolnego wchodzenia na rynek wydawniczy oraz bolesnych realiów, z jakimi zderza się większość autorów. I chociaż akcja rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych, to opisywane perypetie początkujących pisarzy nie są znowu tak obce dla Polaków. Oczywiście, sporo spraw zostało wyolbrzymionych na potrzeby atrakcyjności i dynamiki powieści, jednak część to po prostu  fakty.

Hotel pod Jemiołą to podbudowująca i bardzo ciepła opowieść o godzeniu się z przeciwnościami losu, o akceptacji samego siebie i wierze w marzenia, nawet te najbardziej baśniowe. Przystępny język i proste słownictwo, okraszone miejscami całkiem zgrabnymi cytatami ([…] pamiętaj, że śmierć jest jak znak interpunkcyjny na końcu zdania. Tylko od nas zależy, czy będzie to kropka, czy wykrzyknik) sprawiają, że powieść pochłonąć można w jeden dłuższy wieczór, miło przy tym spędzając czas.

Tagi: Hotel pod jemiołą, Hotel pod jemiołą recenzja, Hotel pod jemiołą książka, Richard Paul Evans Hotel pod jemiołą, Richard Paul Evans recenzja, Richard Paul Evans książka, Richard Paul Evans

Kup książkę Hotel pod jemiołą

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Hotel pod jemiołą
Inne książki autora
Michael Vey więzień celi 25
Richard Paul Evans0
Okładka ksiązki - Michael Vey więzień celi 25

„Michael Vey więzień celi nr 25” rozkochał w sobie tysiące amerykańskich nastolatków oraz ich rodziców i nauczycieli. Bestsellerowa powieść...

Tajemnica pod jemiołą
Richard Paul Evans0
Okładka ksiązki - Tajemnica pod jemiołą

Los nagradza tych, którzy mają odwagę sięgnąć po szczęście. Po odejściu żony Alex zostaje sam, z pustym kontem i raną w sercu. Pragnie poznać bratnią...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Reklamy