Recenzja książki: Inteligencja kwiatów

Recenzuje: truskawka2

Czy rośliny mogą być inteligentne? W pierwszej chwili taka hipoteza wydaje się śmiechu warta. Nie mają przecież systemu nerwowego, nie poruszają się. Jednak jakoś przetrwały przez miliony lat. Unieruchomione przez korzenie, musiały stawić czoła licznym problemom. Jak bronić się przed roślinożercami, skoro nie można uciec? Jak rozsiać nasiona? Jak się rozmnożyć, wydać owoc, skoro kwiaty z organami męskimi i żeńskimi nie przyjdą do siebie, by się przytulić? Okazuje się, że rośliny - w szczególności ich kwiaty - mają sprytne sposoby. Wydają się przy tym posiadać wiedzę bliską ludziom. Znają się na matematyce (precyzyjnie obliczają czas potrzebny do zapylenia), fizyce (różne przemyślne sposoby rozsiewania nasion), chemii (substancje odstraszające roślinożerców, niszczące pyłek innego gatunku, przywabiające owady). Choć tak naprawdę to ludzie czerpią inspirację ze świata przyrody, a nie odwrotnie. Natura od wieków doskonaliła rozwiązania służące przetrwaniu gatunku, często metodą prób i błędów. Najwięcej niesamowitych przystosowań występuje u owadopylnych storczyków, którym poświęcona jest duża część opracowania.


Książka jest napisana językiem bardzo poetyckim. Oto mała próbka:

Ptak czy wiatr, władcy losów, zaniosły ziarno w szczelinę skały spadającej prostopadle w przepaść, niby dekoracja kamienna, i drzewo zrodziło się tutaj, na wyżynie dwustumetrowej, zawieszone ponad dzikim potokiem górskim, pośród rozpalonych i jałowych głazów.


Ten język stanowi zarówno zaletę, jak i wadę publikacji. Ilość metafor jest tak duża, że wielu czytelników może czuć się zagubionych i uznać autora za nadmiernie egzaltowanego. Jednak jest to wybaczalne. Całość przeniknięta jest bowiem czystym zachwytem nad niezwykłością i różnorodnością świata przyrody.

Tagi: Inteligencja kwiatów, Inteligencja kwiatów recenzja, Inteligencja kwiatów książka, Maurice Maeterlinck Inteligencja kwiatów, Maurice Maeterlinck recenzja, Maurice Maeterlinck książka, Maurice Maeterlinck

Kup książkę Inteligencja kwiatów

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Inteligencja kwiatów
Książka
Inteligencja kwiatów
Maurice Maeterlinck
Inne książki autora
Życie pszczół
Maurice Maeterlinck0
Okładka ksiązki - Życie pszczół

Piękna proza łącząca świat pszczelarski, naukę i filozofię. Praktyczny podręcznik biologii pszczół, a jednocześnie literacka apoteoza przyrody....

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Księga tęsknot
Sue Monk Kidd
Księga tęsknot
Informacja zwrotna
Jakub Żulczyk
Informacja zwrotna
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Małgorzata Ogonowska; Artur Rogoś
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Przyjdę, gdy zaśniesz
Dopaść Leona Waganta
Wiktor Hajdenrajch
Dopaść Leona Waganta
Tango
Ewa Cielesz
Tango
Szpetnicy
Maciej Kapuściński
Szpetnicy
Cień Debory
Magdalena Mosiężna
Cień Debory
Na zawsze w lodzie
Owen Beattie; John Geiger
Na zawsze w lodzie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy