Recenzja książki: Japońskie słodycze

Recenzuje: Katarzyna Krzan

Kuchnia japońska kojarzy się Europejczykom przede wszystkim z sushi. Ta coraz bardziej popularna w miastach i centrach handlowych potrawa sprawia, że kultura japońska staje się nam poniekąd - choć tylko z pozoru - bliższa. Niestety, powoduje to fałszywe przeświadczenie, że pochłaniając w barze sushi z tuńczyka wiemy już wszystko o japońskiej sztuce kulinarnej. Dlatego sięgnąć warto po pięknie wydaną i bogato ilustrowaną książkę Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek o japońskich słodyczach. Już samo przejrzenie publikacji robi wrażenie. Żadna z opisanych w niej słodkich potraw nie przypomina niczego, co znamy. Owszem, znajdziemy tu liczne ciasta, ciasteczka, desery owocowe, ale ich egzotyka napawa takim zdumieniem, że trudno nawet wyobrazić sobie ich smak.

 

Japońskie potrawy są minimalistyczne, estetycznie przygotowane - są jakby małymi dziełami sztuki, które wymagają sporych umiejętności, by je przygotować i właściwie podać. Autorka poświęciła wiele czasu, by przybliżyć czytelnikom te wspaniałości. Co więcej, dzieli się przepisami na swoim blogu: www.kuchniokracja.hanami.pl. Szkoda tylko, że do książki nie można dołączyć próbek smakowych - wówczas z pewnością publikacja zyskałaby jeszcze więcej fanów.

 

Przepiękne zdjęcia zamieszczone w opracowaniu pochodzą z różnych źródeł, jednak nie umniejsza to wartości samej pracy. Na końcu znajdują się przepisy (wydaje się, że są to przepisy prostsze do wykonania przez Polaków) wraz ze zdjęciami wykonywanymi przez samą Autorkę, co potwierdza, że naprawdę można je wykonać samodzielnie. Niektóre bowiem stylizacje potraw wyglądają na zdjęciach naprawdę bajkowo.

 

Wartością opracowania jest wnikliwe spojrzenie na kuchnię japońską także w sensie historycznym. Autorka zadała sobie niemało trudu, by opisać przemiany w kulturze żywieniowej Japonii na przestrzeni kolejnych okresów historycznych. Autorka pokusiła się także o opisanie roli słodyczy w literaturze współczesnej, sztuce, modzie, a nawet bajkach, co znacznie poszerza tematykę tej książki. Mamy tu opisy zwyczajów i tradycji, którym towarzyszy spożywanie słodkości, przygotowywanych z określonych składników i dokładnie według tradycji. Trudno wybrać z całej książki jeden charakterystyczny cytat, gdyż trzeba by było przepisać chyba cały tekst…

 

Nie jest to z pewnością wiedza dla przeciętnego czytelnika, mającego nikłe pojęcie o historii Japonii. To raczej propozycja dla kogoś, kto jest blisko z tym krajem związany, kto studiuje jego historię oraz kulturę i pragnie poszerzyć swoją wiedzę także o ciekawostki kulinarne. A jest ich niemało. Japończycy słyną bowiem z jedzenia naprawdę nietypowych potraw.

 

Za sprawą książki Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek otrzymujemy zatem potężny pakunek tyleż wiedzy o kulturze japońskiej, co i wiodących w niej preferencjach kulinarnych. Dla osób zainteresowanych Japonią powinna być to lektura obowiązkowa, poszerzająca ich wiedzę o nowe aspekty.

Kup książkę Japońskie słodycze

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Japońskie słodycze
Książka
Japońskie słodycze
Magdalena Tomaszewska-Bolałek
Inne książki autora
Tradycje kulinarne Finlandii
Magdalena Tomaszewska-Bolałek0
Okładka ksiązki - Tradycje kulinarne Finlandii

Finlandia ma dużo do zaoferowania poszukiwaczom niezwykłych smaków. Ze względu na burzliwą przeszłość historyczną we współczesnych potrawach odnajdziemy...

Tradycje kulinarne Korei
Magdalena Tomaszewska-Bolałek0
Okładka ksiązki - Tradycje kulinarne Korei

Kuchnia koreańska przypomina kocioł, do którego różne ludy i plemiona dorzuciły swoje ulubione składniki. Chiński ryż i herbata, mandżurska soja, mongolskie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Wyrok
Christina Dalcher
Wyrok
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
To coś w śniegu
Sean Adams
To coś w śniegu
Czarownik
Anniina Mikama
Czarownik
Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;
Herbaciane róże
Wings of the Heart
Anna Purowska
Wings of the Heart
Minka i jej kocie przygody
Anna Bichalska ;
Minka i jej kocie przygody
Sny umarłych
Bora Chung
Sny umarłych
Cienie zostaną za nami
Katarzyna Majewska-Ziemba
Cienie zostaną za nami
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy