Quantcast

Recenzja książki: Jeden dzień

Recenzuje: Sławomir Krempa

Jeden dzień Katarzyny Rygiel to bardzo udana powieść dla młodych czytelników, w której przygoda splata się z historią. To lektura pełna emocji, ogromnie wciągająca i poruszająca.

Felek i Ula to współcześni nastolatkowie, na których na warszawskiej ulicy zapewne nikt nie zwróciłby uwagi. Rzecz w tym, że nie są to zwykłe dzieci – oboje kilkakrotnie już podróżowali w czasie, przyjaźnią się z bazyliszkiem (który w tej powieści przybiera czasem niespodziewane postaci), niezwykłe są również korzenie Uli. Dziewczynka stopniowo uczy się kontrolować zdolności, z którymi wiąże się jej pochodzenie. Równocześnie Ula nie chce jednak wybierać się w kolejną podróż w przeszłość, wie bowiem, że może to ściągnąć na nią poważne niebezpieczeństwo. Niestety, przeszłość nie zapomina o niej i wkrótce Ula wraz z Felkiem wyruszą na kolejną eskapadę – być może najbardziej niebezpieczną ze wszystkich dotychczasowych. Kluczowy w tej historii okaże się jeden dzień. Czwarty dzień powstania warszawskiego.

recenzja Jeden dzień

Katarzyna Rygiel konsekwentnie rozwija swoją serię, w której ukazały się już powieści Strażnik Klejnotu oraz Wszystkie zaułki przeszłości. Łączy w niej przygodę z solidną dawką wiedzy historycznej. Tym razem pisarka przybliża pierwsze dni powstania warszawskiego – początek sierpnia 1944 roku. Ukazuje dramat współczesnych mieszkańców Warszawy, niebezpieczeństwa, jakie czyhały na Polaków na ulicach, a nawet w ich własnych domach. Katarzyna Rygiel przypomina powstańcze piosenki, ukazuje wydarzenia, które doskonale znamy z lekcji historii i twórców, których utwory omawia się na lekcjach języka polskiego. Widziani z perspektywy młodych bohaterów Aleksander Kamiński czy Krzysztof Kamil Baczyński z postaci pomnikowych stają się naprawdę bliskimi czytelnikom, a ich dramat nabiera ludzkiego wymiaru.

Jeden dzień dotyka tematów niełatwych. Opowiada o śmierci bliskich, o ludzkich tragediach, o godzeniu się ze stratą i o życiu w cieniu śmierci. Mówi o poczuciu winy i próbach uwolnienia się od niego. Katarzyna Rygiel skłania do refleksji nad tym, czy przeszłość da się zmienić. Czy wolno – i czy warto – to robić. Jeden dzień przywodzi pod tym względem na myśl klasykę literatury fantastycznej. Ale powieść budzić będzie też skojarzenia z kinem – choćby z filmem Efekt motyla, a nawet... z Dniem świstaka. Pisarka wprowadza w swej powieści elementy humorystyczne, nie trywializuje jednak tragedii.

Jeden dzień łatwo mógłby stać się powieścią naprawdę trudną w odbiorze, a przez to „niestrawną” dla współczesnego młodego czytelnika. Na szczęście autorka historię i dramat równoważy elementami przygodowymi. Akcja toczy się tu naprawdę szybko, stawka jest wysoka, a niebezpieczeństwo czyhające na dzieci – jak najbardziej realne. Katarzyna Rygiel dba także o zwroty akcji i efekt zaskoczenia. Powieść czyta się więc błyskawicznie, a bliscy młodemu czytelnikowi bohaterowie oraz ich intencje, w pełni zrozumiałe dla odbiorcy sprawiają, że łatwo zaangażować się w tę historię.

Powieść Katarzyny Rygiel angażuje i porusza. Poszerza wiedzę, skłania do zainteresowania się historią Polski i Warszawy, zmusza do refleksji. Przypomina też o sprawach najważniejszych: o tym, że warto żyć tu i teraz, że należy cieszyć się obecnym dniem, zamiast pogrążać się w rozpamiętywaniu przeszłości. Pisarka podkreśla, że każdy ma prawo do błędów, warto jednak spróbować je dostrzec i starać się je naprawić. Wreszcie – mówi o tym, że w najtrudniejszych chwilach najlepszym pokrzepieniem może być obecność drugiego człowieka. To lekcja, którą warto przyswoić niezależnie od czasów, w jakich przyszło nam żyć.

Tagi: Opowieści historyczne dla dzieci i młodzieży

Kup książkę Jeden dzień

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Jeden dzień
Książka
Jeden dzień
Katarzyna Rygiel
Inne książki autora
Ekspedycja Kolitz
Katarzyna Rygiel0
Okładka ksiązki - Ekspedycja Kolitz

Lata osiemdziesiąte XIX wieku. Cysterski klasztor w niemieckiej miejscowości Kolitz powoli popada w ruinę. Do zniszczenia kilkusetletnich murów starają...

Strażnik Klejnotu
Katarzyna Rygiel0
Okładka ksiązki - Strażnik Klejnotu

Ula i Felek to współcześni nastolatkowie, których naprawdę wiele różni. Ona bez trudu nawiązuje przyjaźnie, on z kolei uchodzi za dziwaka, bo lubi się...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Tamten utracony świat
Alina Staneczek
Tamten utracony świat
Jeden dzień
Katarzyna Rygiel
Jeden dzień
Nagual Julian
Robert Noble
Nagual Julian
Stitchrays. Moda na szydełko
Paula Palczewska; Oliwia Palczewska
Stitchrays. Moda na szydełko
Złociejowo
Katarzyna Ryrych;
Złociejowo
Lwów
Mirek Osip-Pokrywka
Lwów
Przebudzeni
Elżbieta Śnieżkowska-Bielak
Przebudzeni
Spadek nieboszczyka
Iwona Mejza
Spadek nieboszczyka
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy