Recenzja książki: Marzyciel

Recenzuje: Adrianna Michalewska

Opublikowany w 1910 roku Marzyciel, opowieść o sprzedawcy biletów na małej stacyjce kolejowej, to przejmująca historia o marzeniach, które potrafią przygnieść człowieka do samej ziemi. Pan Józio, kasjer, znawca rąk codziennie kupujących bilety – rąk grubych, rąk brudnych, zniszczonych, z rzadka: rąk w eleganckich rękawiczkach – stały bywalec dworcowego bufetu, podróżuje w marzeniach na koniec świata. Bywa w Paryżu, Nicei, Neapolu, byle dalej od nudnej i przewidywalnej rzeczywistości, w której nie znajduje dla siebie miejsca. Byle dalej od wynajętego mieszkania z natrętną gospodynią Zosią Soczkową i irytującą służącą Magdzią. Pędzi marzeniami ku Ameryce, ku ludziom, co jadą w świat, z walizami okutymi mosiądzem, oklejonymi nalepkami z całego świata. Po co? Dlaczego? Zdeklasowany szlachcic Józef Pełko, zakładnik swoich marzeń, w centrum kolejowego świata obserwuje ludzi, przyjeżdżających i odchodzących. Naturalistyczne opisy ludzkich pragnień i zachowania zbliżają tu Reymonta do Dostojewskiego i Zoli, szczególnie z powodu wszechobecnego pesymizmu, który cechuje bohatera, nie potrafiącego dostrzec w towarzyszących mu ludziach niczego ponad prymitywny spryt, skłonność do oszustwa, chciwość i zwykłą głupotę. Józef pragnie wyrwać się z otaczającej go rzeczywistości i uciec… Ale sęk w tym, że nie wie sam, dokąd i po co. Gdzieś tam będzie mu lżej i lepiej. Oczywiście, udręczony własnymi marzeniami, upada pod ich ciężarem. Nie pokona sam siebie.

Władysław Reymont napisał Marzyciela, korzystając z własnych doświadczeń urzędnika kolejowego. Tak, jak on sam zaczął pisać, zapełniając jałowe życie kolejarza z małej stacji literaturą, tak Józef pragnie czegoś wielkiego, choćby ucieczki do Paryża za ukradzione pieniądze. Jednak wymarzona Francja rozczarowuje. Naturalistyczne opisy świata dalekie są od wymarzonych obrazów z wyobraźni Józefa. Świat jest brudny, ludzie – nudni, a wszystkim rządzi pieniądz.

Marzyciel w irytujący sposób przypomina prozę Dostojewskiego. Niekończące się rozterki jednostki, wieczna burość codzienności, destrukcja człowieka, upadek moralności, przekleństwo kapitalizmu. Ale uporządkowane poczciwe życie przynosi jedynie pustkę, której nie sposób niczym zapełnić. A w tle niekończący się śnieg, kalosze i palta.

Miłośnikom Chłopów i Ziemi obiecanej polecam Marzyciela w celu uzupełnienia wiedzy o polskim nobliście. Warto Marzyciela przeczytać także z innego powodu. Powstał w czasach, gdy kolej była eleganckim i wytwornym miejscem. Działała jak dobrze naoliwiona maszyna, a praca tam dawała przyzwoite utrzymanie. To doskonały zapis czasów, zamknięty w niewielkiej powieści człowieka, który miał wyjątkowy zmysł obserwacyjny. Polecam.

Tagi: literatura piękna

Kup książkę Marzyciel

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Marzyciel
Książka
Marzyciel
Władysław Stanisław Reymont
Inne książki autora
Wampir
Władysław Stanisław Reymont0
Okładka ksiązki - Wampir

Początek XX wieku. Zenon to emigrant z Polski, który odnosi literackie sukcesy i jest zaręczony z piękną Betsy. Za namową przyjaciela postanawia pójść...

Chłopi. Audiobook
Władysław Stanisław Reymont0
Okładka ksiązki - Chłopi. Audiobook

Książka, za którą autor otrzymał literacką Nagrodę Nobla, jest lekturą szkolną. W epickim fresku życia polskiej wsi z przełomu wieków znajdujemy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Słońce lunęło do pokoju szeroką strugą wraz z ostrym, aż bolesnym odblaskiem śniegu. Dzisiaj pachnie wiosną!


Więcej

Tęsknota rozwijała szalone skrzydła nadziei, marzenie unosiło go na kwietnym rydwanie w niebiosa.


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy