Recenzja książki: Moc Amelki

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Uchodźcy z dotkniętej wojną Ukrainy znaleźli schronienie w wielu krajach Europy, z czego ponad 3,5 mln Ukraińców zatrzymało się w Polsce. Wśród nich znalazła się tytułowa bohaterka Mocy Amelki, której postawa jest w stanie poruszyć każdego człowieka.

recenzja Moc Amelki

Siedmioletnia Amelka Anisovych z Kijowa, zanim wraz z babcią i bratem uciekła do Polski, przez kilka miesięcy tkwiła w centrum wojennych działań. W bunkrze pod szkołą (schrony, piwnice i tunele kijowskiego metra dawały schronienie ukrywającym się) rodzina Amelki spędziła sześć dni i nocy. To właśnie tam, dla podtrzymania nadziei ukrywających się, Amelka zaśpiewała piosenkę Mam tę moc z filmu Kraina lodu. Dwuminutowe nagranie z kijowskiej piwnicy stało się jednym z najczęściej oglądanych filmików na świecie, trafiając tym samym do twórców Krainy lodu oraz rozpoczynając serię zaproszeń i występów Amelki na wielkiej scenie (jej pięknego, mocnego, czystego głosu może posłuchać i czytelnik, który po przyłożeniu telefonu do zamieszczonego na tylnej okładce kwadratowego kodu graficznego QR zostanie przeniesiony na stronę filmu z Amelką śpiewającą w kijowskim schronie).

Historia opowiedziana przez Barbarę Gawryluk jest prawdziwa. Rozpoczynający lekturę czas pokoju, kiedy to życie w stolicy Ukrainy płynęło spokojnie i bezpiecznie, stanowi wprowadzenie do trudnych wojennych wydarzeń: opis codziennego życia w walczącym Kijowie, nieustanny strach przed samolotami. spadającymi bombami i wjeżdżającymi czołgami, przygotowania do ucieczki poza granice Ukrainy, zaminowane tory oraz rosyjscy żołnierze zatrzymujący pociągi, pomoc polskich wolontariuszy, nauka w warszawskiej szkole, trudne początki i nowe przyjaźnie, koncerty kończące się burzliwymi brawami – to elementy składające się na całość wzruszającej opowieści o siedmioletniej Amelce Anisovych, będącej symbolem oporu narodu ukraińskiego.

Publikacja Wydawnictwa Literatura jest jak najbardziej potrzebna. Jasne przesłanie daje wiele do myślenia (tęsknota za domem i wcześniejszym życiem, troska o losy pozostałych członków rodziny, radość ze spotkania z najbliższymi, a także miłość do ojczyzny, walka o wolność oraz marzenia, wśród których najważniejszym jest zakończenie wojny i możliwość powrotu do własnego domu). Wzruszającą treść wzbogacają ilustracje wykonane przez Olę Krzanowską (całość utrzymana jest w poważnej tonacji, kolory są stonowane, ani jedna kartka nie jest biała). Kursywą zapisano fragment hymnu Ukrainy oraz śpiewany przez Amelkę urywek piosenki Mam tę moc. W dymkach znalazły się pary słów brzmiących tak samo oraz znaczących to samo po polsku i ukraińsku (wraz z zapisem w języku ukraińskim). W tekście znalazły się informacje praktyczne oraz niektóre tradycje mieszkańców Ukrainy. Na końcu książeczki zamieszczono zdjęcie Amelki w stroju narodowym (biała sukienka haftowana w ludowe wzory).

Moc Amelki skierowana jest nie tylko do dzieci. Dobrze, by z jej treścią zapoznali się również dorośli, co pomoże im zrozumieć ukraińską rzeczywistość oraz wczuć się w trudną sytuację uchodźców.

Tagi:

Kup książkę Moc Amelki

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Moc Amelki
Książka
Moc Amelki
Barbara Gawryluk
Inne książki autora
Klifka. Opowieść o foczce, która szukała mamy
Barbara Gawryluk0
Okładka ksiązki - Klifka. Opowieść o foczce, która szukała mamy

Na bałtyckiej plaży leży ranna foczka.  A co to  za czarne, kudłate stworzenie, które ją znalazło? Czy towarzyszący mu człowiek jej nie...

Wiosenna wyprawa Gwizdka
Barbara Gawryluk0
Okładka ksiązki - Wiosenna wyprawa Gwizdka

"Wiosenna wyprawa Gwizdka to trzecia część z serii książek o przygodach sympatycznego świstaka, który mieszka w Tatrach. Łąka zaczyna pachnieć,...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Tylko to, co ważne
Agnieszka Stec-Kotasińska
Tylko to, co ważne
Odrodzone królestwo
Elżbieta Cherezińska
Odrodzone królestwo
Szpiedzy i sufrażystki
Krzysztof Beśka
Szpiedzy i sufrażystki
Leśniczanka
Klaudia Duszyńska
Leśniczanka
Hotel spełnionych marzeń
Justyna Drzewicka
Hotel spełnionych marzeń
Moc Amelki
Barbara Gawryluk
Moc Amelki
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy