Morderstwo w Orient Expressie

Wydawnictwo: Publicat
Data wydania: 2010-10-12
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788324586226
Liczba stron: 266
Tytuł oryginału: Murder on the Orient Express
Tłumaczenie: Anna Wiśniewska-Walczyk
Dodał/a recenzje: Klaudia Pietrucha

Ocena: 5.3 (50 głosów)

Morderstwo w Orient Expressie to jedna z najbardziej znanych powieści niekwestionowanej królowej kryminału - Agaty Christie.  Akcja toczy się głównie w pociągu Orient Express, którym podróżuje detektyw Hercules Poirot. Nasz bohater powoli poznaje pasażerów pociągu, gdyż czeka ich długa droga. W nocy dzieje się coś niespodziewanego - ze względu na śnieżycę pociąg zmuszony jest do dłuższego postoju. Chwilę później okazuje się, że poznany przez Poirota dzień wcześniej mężczyzna zginął, zasztyletowany. Ale kto lepiej nadaje się do rozwikłania takiej zagadki, niż Hercules Poirot?

 

Agata Christie bardzo sprawnie ukazuje zarówno kulisy zbrodni, jak i charaktery ludzkie czy psychologiczne sztuczki Poirota. Detektyw jest tu, jak zwykle, na pierwszym planie, jego pomysłowość, dziwaczne zachowanie, obyczaje sprawiają, że to z pewnością jeden z tych bohaterów literatury kryminalnej, których nigdy nie zapomnimy. Pozostali pasażerowie na pozór nie mają ze sobą nic wspólnego, ale Poirot szybko odkrywa między nimi kolejne powiązania. Każda postać jest przez autorkę opisana bardzo obrazowo, dlatego z łatwością wyobrazić sobie można Księżną Dragomiroff czy Włocha Antonia Foscarelli. Podejrzanych jest dwunastu i każdy z nich ma alibi. Zadanie wydaje się nie do rozwiązania, ale nic bardziej mylnego. 

 

Christie jest znana z powolnego budowania napięcia. Detektyw krok po kroku prowadzi śledztwo i dopiero w końcowej części powieści akcja diametralnie przyspiesza, prowadząc do rozwiązania. Język powieści jest przystępny. Autorka skupia się na szczegółach, dzięki czemu każdy z czytelników może spróbować samodzielnie rozwiązać zagadkę. 

 

Morderstwo w Orient Expressie to jedna z najlepszych powieści kryminalnych. To także jedna z najlepszych powieści Agaty Christie. To lektura na jeden wieczór, to klasyka, która zupełnie się nie zestarzała. To jedna z tych powieści kryminalnych, które po prostu wypada znać. 

Kup książkę Morderstwo w Orient Expressie

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Morderstwo w Orient Expressie
Inne książki autora
Zwierciadło pęka w odłamków stos
Agata Christie0
Okładka ksiązki - Zwierciadło pęka w odłamków stos

Panna Jane Marple bardzo się nudzi. Lekarz zabronił jej pracy w ogródku i spacerów, zalecił jednak dla rozrywki rozwiązanie jakiejś zagadki kryminalnej...

Dwanaście prac Herkulesa
Agata Christie 0
Okładka ksiązki - Dwanaście prac Herkulesa

"Na środku podłogi leżały zwłoki mężczyzny. Był niewiele ponad średniego wzrostu. Zaatakowano go z dziką, niewiarygodną brutalnością. Na jego ramionach...

Recenzje miesiąca
Mój Wielki Tydzień
Ewa Monastyrska
Okładka książki - Mój Wielki Tydzień
Jano i Wito. W trawie
Wiola Wołoszyn
Okładka książki - Jano i Wito. W trawie
Cudowna podróż
Selma Lagerlöf
Okładka książki - Cudowna podróż
Powiedz wreszcie prawdę
Dana Reinhardt
Okładka książki - Powiedz wreszcie prawdę
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy