Niepokój

Wydawnictwo: Wilga
Data wydania: 2011-10-15
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-259-0371-8
Liczba stron: 440

Ocena: 5.11 (19 głosów)

Recenzja: Niepokój

Recenzuje: Tala_1986

Niepokój w duszy gości

Muszę powiedzieć, że z niecierpliwością oczekiwałam, kiedy znowu będę mogła zagłębić się w świat stworzony przez Maggie Stiefvater. Byłam ciekawa, co tym razem autorka zgotowała swoim bohaterom. Czy jednak się nie zawiodłam? O tym za chwilę się przekonamy.


Niepokój to drugi tom trylogii Wilkołaki z Mercy Falls. W książce poznajemy dalsze losy niezwykłej miłości pomiędzy Grace i Samem, który został uleczony z wilkołactwa i nie musi się obawiać zmian pogody czy spadków temperatury. Dlatego wydawałoby się, że od teraz powinien żyć razem z Grace, długo i szczęśliwie. Jednak jest to złudzenie, bowiem tym razem to z dziewczyną zaczyna dziać się coś niedobrego. Jakby tego było mało, jej rodzice za wszelką cenę chcą ją rozdzielić z ukochanym, nie biorąc pod uwagę tego, co czuje ich córka. Natomiast Sam musi nauczyć się, jak radzić sobie z nowymi wilkołakami, które dołączyły do sfory, a także przejąć wszystkie obowiązki Becka wobec innych wilkołaków. Jednym z nowych wilków jest Cole, który sporo zmieni w życiu bohaterów. W jaki sposób? Warto sprawdzić poprzez lekturę powieści Maggie Stiefvater.

 

Podobnie jak w Drżeniu - poprzedniej części cyklu - także i tutaj mamy do czynienia z narracja pierwszoosobową, w której wydarzenia oglądamy naprzemiennie z perspektywy różnych bohaterów. W Niepokoju oprócz opisu wydarzeń z punktu widzenia Sama oraz Grace dochodzi jeszcze dwóch narratorów, a mianowicie nowy wilkołak - Cole oraz Isabel, która dotychczas była jedynie drugoplanową postacią. I choć ten sposób prowadzenia narracji nie każdemu przypadnie do gustu, to jednak w tej powieści jest ona jak najbardziej na miejscu. Czytelnik uzyskuje dzięki temu  pełniejszy obraz wydarzeń, nawet tych, w których główni bohaterowie nie biorą bezpośredniego udziału.

 

Akcja toczy się szybciej niż w poprzedniej części i jest w niej kilka niespodziewanych zwrotów, które powodują, że czytelnik nie może już niczego być pewny. Fabuła jest skonstruowana doskonale sposób, a autorka nadal trzyma się koncepcji, zgodnie z którą wątki poboczne mogą być równie ważne i interesujące, jak ten główny. Każdy z wątków pobocznych ma tu ważny wpływ dalszy rozwój fabuły. Trzeba również zauważyć, że Stiefvater porusza w swojej powieści także ważne problemy - między innymi kwestię nieodpowiedzialnego rodzicielstwa. W części pierwszej trylogii o wilkołakach ten problem był tylko lekko zaznaczony, dopiero w tym tomie autorka stara się przedstawić wszystkie konsekwencje występowania tego problemu.

 

Niepokój wciąga od samego początku i trudno jest oderwać się od lektury. Język, jakim posługuje się autorka, jest bardzo plastyczny i przystępny. Kończąc książkę, autorka jeszcze bardziej podsyciła ciekawość swoich czytelników, którzy z pewnością będą niecierpliwie oczekiwali na ostatni już tom trylogii.

Tagi: Niepokój, Niepokój recenzja, Niepokój książka, Maggie Stiefvater Niepokój, Maggie Stiefvater recenzja, Maggie Stiefvater książka, Maggie Stiefvater

Kup książkę Niepokój

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Niepokój
Inne książki autora
Przeklęci święci
Maggie Stiefvater0
Okładka ksiązki - Przeklęci święci

Autorka uwielbianej tetralogii Król kruków powraca z kolejną powieścią dla młodzieży! Niektórych życzeń nie należy wypowiadać na głos. Pełna tajemnic...

Spiirit Animals. Polowanie t2
Maggie Stiefvater0
Okładka ksiązki - Spiirit Animals. Polowanie t2

Drugi tom bestsellerowej serii Spirit Animals. Maggie Stiefvater kontynuuje historię, którą rozpoczął Brandon Mull. Czworo dzieci odkrywa mistyczną...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Frankenstein
Mary Shelley
Frankenstein
Medium z Long Island
Caputo Theresa
Medium z Long Island
Ania z Avonlea
Lucy Maud Montgomery
Ania z Avonlea
Mur
Rafał Witek
Mur
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy