Recenzja książki: Niewyznane grzechy siostry Juany

Recenzuje: ankhxxl

Jakże porywające są takie książki, jak ta! Doświadczając kontaktu z taką właśnie prozą, w pełni zaczyna się rozumieć istotę metaforycznego stwierdzenia: „pożeranie książki”. Kyra Galván sięga bowiem nie tylko po nośny i budzący dreszcz emocji temat, ale też sprawnie manewruje chwytami narracyjnymi, które uatrakcyjniają jej odbiór.

Dwa plany czasoprzestrzenne – wiek XX i XVII. Dwie na pierwszy rzut oka odmienne bohaterki – Laura, młodziutka studentka, pnąca się po szczeblach kariery naukowej i Juana – zakonnica, której portret osobowościowy utrwaliły manuskrypty napisane przez siostrzenicę mniszki – Isabel. Laura podczas jednej z bibliotecznych kwerend natrafia zupełnie przypadkowo na siedemnastowieczne zapiski, przedstawiające postać jak na tamte czasy (zwłaszcza w oczach Świętego Oficjum) kontrowersyjną i nie dającą się zaszufladkować w bardzo wówczas zhierarchizowanym społeczeństwie. Losu wykształconej, światłej, występującej z autonomicznymi ideami kobiety - takiej, jak Juana - nie dzieliło wówczas wiele niewiast, zwłaszcza, że budziło to ogólny niesmak w społeczeństwie, w którym jedynym odnośnikiem był paradygmat patriarchalny. Odkrywanie wraz z Laurą krok po kroku tajemnic Juany, tytułowych „grzechów”, staje się więc bardzo ekscytującą przygodą.

Dodatkowym atutem powieści jest umiejętnie skonstruowana przez autorkę paralela między losem enigmatycznej zakonnicy a życiorysem Laury. Obie są feministkami z prawdziwego zdarzenia, obie potrafią walczyć "o swoje", zachować niezależność i autonomię poglądów. Juana w pewnym momencie zaczyna odgrywać ważną rolę w egzystencji dziewczyny, figurując jako swoisty wzorzec do naśladowania, autorytet. Siła, którą Laura czerpie z tego naśladownictwa, wydaje się dla niej przydatna zwłaszcza w chwilach, gdy cały jej dotychczasowy żywot, związek, uczucie do mężczyzny, staje pod znakiem zapytania.

Narracja, z jaką stykamy się w powieści Galván, ma postać fragmentaryczną. Postrzegamy ją jako co rusz uzupełnianą układanko-przeplatankę, złożoną z epizodów zaczerpniętych z rękopisów Isabel i wydarzeń z życia Laury. W owo urozmaicenie wpisana jest przekora ze strony samej pisarki, która przerywa dany wycinek wypowiedzi w kulminacyjnym jej momencie, by punkt ciężkości opowieści przenieść na drugą bohaterkę. Zabieg ten, rzecz jasna, potęguje i tak już wezbraną w czytelniku falę ciekawości.

Reprezentująca renesansowy ideał człowieka wszechstronnie utalentowanego kobieta, jej tajemniczy portret, ukochany, który w imię miłości oddaje się w ręce Świętego Oficjum… Zagadka goni zagadkę, a my, złaknieni jej odkrycia, podążamy w ślad za tym korowodem. Nieważne zatem, czy książce tej przykleimy etykietę sensacji, romansu czy dramatu obyczajowego. Niezależnie od rekomendacji gatunkowej, czytać się ją będzie równie wyśmienicie.

Kup książkę Niewyznane grzechy siostry Juany

Zobacz opinie o książce Niewyznane grzechy siostry Juany