Recenzja książki: P.S. Wciąż cię kocham

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Czy można zakochać się w zakochiwaniu? I jak z szarej myszki zmienić się w popularną i znaną wszystkim uczniom w szkole dziewczynę? Trochę na ten temat może opowiedzieć Lara Jean, bohaterka książki Jenny Han P.S. Wciąż cię kocham, będącej kontynuacją lekkiej i wciągającej powieści młodzieżowej Do wszystkich chłopców, których kochałam.

Szesnastoletnia Lara Jean umawia się z najprzystojniejszym chłopakiem w całej szkole, Peterem Kavinskym. I chociaż na pierwszym etapie ich związek był „udawany", to w miarę upływu czasu między dwójką młodych ludzi pojawiło się prawdziwe uczucie. Na tyle rzeczywiste, że podczas szkolnej wycieczki Lara Jean namiętnie całuje Petera w jacuzzi. Ta intymna chwila, która powinna być zarezerwowana tylko dla zakochanych, zostaje nagrana i w niedługim czasie staje się hitem internetu. Po tym zdarzeniu Lara Jean musi zmierzyć się z przykrymi komentarzami i docinkami na swój temat, podczas gdy Peter zdaje się wychodzić obronną ręką z całej tej sytuacji. Lara Jean ma jeszcze jeden problem: cały czas odnosi wrażenie, że Peter nadal kocha swoją byłą dziewczynę, Genevieve. I że chociaż jest z Larą Jean, była partnerka nadal wydaje się dla niego ważniejsza. Czy Lara Jean pozwoli sobie na taki układ, zwłaszcza, że na horyzoncie pojawia się jej dawna miłość, jeden z adresatów jej listów miłosnych?

P.S. Wciąż cię kocham rozpoczyna się dokładnie w miejscu zamknięcia tomu pierwszego, co pozwala czytelnikowi płynnie obserwować kolejne wydarzenia. A tych jest w drugim tomie naprawdę sporo. Bardzo dynamicznie rozwija się relacja między Larą Jean i Peterem, a na kartach powieści pojawiają się bohaterowie znani z pierwszej części zaledwie z epizodów – jak choćby John Ambrose McClaren, a inni, np. Josh, wcześniej dość ważni, teraz schodzą na dalszy plan.

W powieści największy nacisk położony został na kwestię seksualności, tego, jak istotna jest i jakie konsekwencje niesie decyzja o rozpoczęciu współżycia oraz gotowości nie tylko fizycznej, ale przede wszystkim psychicznej w tej kwestii. Autorka oddaje głos nie tylko Larze Jean, ale też siostrze bohaterki – Margot, szkolnej pedagog oraz staruszce, z którą przyjaźni się Lara Jean w ramach pracy w domu opieki. Lara Jean jest zagubiona. Wydaje się jej, że kocha Petera i chciałaby zrobić kolejny krok w ich związku, ale z drugiej strony czuje, że jeszcze nie jest gotowa na seks. P.S. Wciąż cię kocham, obok wciągającej fabuły, świetnie przybliża i tłumaczy sprawy dotyczące intymności oraz szacunku wobec własnego ciała w sposób bardzo otwarty.

Książka Jenny Han to kawał dobrej, dynamicznej, a przy tym ciepłej i skłaniającej do refleksji lektury. Autorka na marginesie głównych wydarzeń pokazuje, że nie tylko młodzi ludzie się zakochują. Także ludzie w kwiecie wieku mają prawo do znalezienia swoich „drugich połówek". Zwłaszcza, jeśli życie tak się potoczyło, że ukochany partner  – z różnych przyczyn – odszedł. W powieści miłości jest wiele, momentami jest naprawdę gorąco, ale zawsze przychodzi czas na trzeźwą ocenę sytuacji. Jenny Han nie prezentuje swoim czytelnikom głupawego romansu, ale książkę, która dobrze oddaje buzujące w młodych ludziach uczucia i emocje. A dodatkowo tłumaczy jeszcze, jak radzić sobie z miłosnymi dylematami.

P.S. Wciąż cię kocham napisana jest prostym językiem, obfitującym w dowcipne, inteligentne i nieco ironiczne komentarze Lary Jean. Całość przynosi czytelnikowi sporo rozrywki, ale są także w powieści fragmenty, przy których warto choć na chwilę się zatrzymać. Zwracają uwagę bardzo mocno zaznaczone więzy, jakie łączą siostry Covey, jeszcze bardziej wyraźnie podkreślone niż w pierwszym tomie serii. Autorka dalej uwypukla znaczenie takich wartości, jak zaufanie, lojalność, bliskie i szczere relacje panujące w rodzinie.

Książka Jenny Han kierowana jest przede wszystkim do nastoletnich odbiorców, ale wiele o rozterkach młodych ludzi powie także dorosłym czytelnikom. Powieść stanowi świetną propozycję zarówno dla córki, jak i dla mamy.

Tagi: Proza w przekładzie

Kup książkę P.S. Wciąż cię kocham

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce P.S. Wciąż cię kocham
Książka
Inne książki autora
Tego lata stałam się piękna
Jenny Han0
Okładka ksiązki - Tego lata stałam się piękna

Opowieść o tym, czego każda dziewczyna pragnie latem. Przez cały rok Belly odlicza dni do wakacji. Wtedy zawsze dzieje się to, co najpiękniejsze–...

Do wszystkich chłopców, których kochałam
Jenny Han0
Okładka ksiązki - Do wszystkich chłopców, których kochałam

Wyobraź sobie, co by się stało, gdyby wszyscy faceci, w których się kiedykolwiek kochałaś, dowiedzieli się o tym w tym samym czasie... Historia...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

– Skąd wiedziałeś, że właśnie na to miałam ochotę? – Słucham cię znacznie uważniej, niż ci się wydaje, Covey.– Peter obejmuje mnie ramieniem z uśmieszkiem zadowolenia i przez przypadek szturcha mnie w prawą pierś. – Au! Zażenowany wybucha śmiechem. – Ups.Przepraszam.Nic ci nie jest?

 

 

 


Więcej

– Skąd wiedziałeś, że właśnie na to miałam ochotę? – Słucham cię znacznie uważniej, niż ci się wydaje, Covey.– Peter obejmuje mnie ramieniem z uśmieszkiem zadowolenia i przez przypadek szturcha mnie w prawą pierś. – Au! Zażenowany wybucha śmiechem. – Ups.Przepraszam.Nic ci nie jest?

 

 

 


Więcej
Recenzje miesiąca
Sekret Heleny
Lucinda Riley;
Sekret Heleny
Czas pomsty
Maciej Liziniewicz
Czas pomsty
Budząc lwy
Ayelet Gundar-Goshen
Budząc lwy
Dzisiaj umrzesz Ty
Sue Wallman
Dzisiaj umrzesz Ty
Czas pokuty
Grzegorz Kopiec
Czas pokuty
Wielka księga Klary
Marcin Wicha;
Wielka księga Klary
Wisznia ze słowiańskiej głuszy
Aleksandra Katarzyna Maludy
Wisznia ze słowiańskiej głuszy
Pokaż wszystkie recenzje